Korunové hrátky

Petr Fejtek | | 21. 7. 2004 | 19 komentářů
Reálné zhodnocení kurzu české koruny zřejmě jen tak neskončí. To může kromě jiného znamenat i ztrátu části výnosů při investicích např. v euru. Nabízí se tedy logická otázka: jak diverzikovat, pokud vůbec?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 7. 2004 12:30, HonzaH

To ale nebude moct být řeč o svobodném trhu. Já vím, že nás do EU nechtěli, protože nejsou zvyklí tolik pracovat za tak malý výdělek. To vytváří nepříjemnou konkurenci. Ale když už jsme tam, tak by všechny překážky k volnému pohybu zboží a peněž měly padnout a jejich kladení by mělo být postižitelné. Tím by se směnný kurs měl rychle zreálnit, pokud tomu ovšem ČNB za naše peníze nebude bránit.

Zobrazit celé vlákno

+27
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 7. 2004 16:01, Jan Kolda von Žampach ( řečený Pancíř )

Pane, já si žádné penzijko a životní pojištění, již ze zásady a v korunách českých, právě po zkušenosti mých rodičů a rodičů jejich rodičů, neplatím!

Raději již dnes mám cosi v eurech ulito stranou, pro část z toho hledám dnes rizikovější příležitosti. Otázkou také je, zda-li takto "ulito" má být na tomto území, nebo raději vůbec mimo: neb zdejší banky a pojišťovny pokládám za pokusné dcerky, resp. společnůstky jen s ručením omezeným svých vykutálených a zazobaných zahraničních matinek. Které se, když se něco zde v Česku nemilého "náhodu" stane, nějakým zbylým smetím zabývat vůbec nebudou!
Proto mám plné pochopení pro názor pana Rejpala, tu technickou záležitost s převody na eura dejme stranou.

Téma článku je klíčové. Žel, všude kolem je zamlženo sliby a náznaky slibů (opatrnost!) politiků, a myslím i zatajování veřejnosti některých významných skutečností a podstatných rizik.
Jistě, pokud máme co nabídnout (doprivatizace třeba mamutího ČEZ), v tu chvíli bude koruna posilovat. Jinak rozhodnutí o konečném kurzu česká koruna ku euru bude muset také být především politickým rozhodnutím v rámci EÚ. Aby lidi tady nezačali najednou stavět barikády.

Zobrazit celé vlákno

-9
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 19 komentářů)

28. 7. 2004 12:30 | HonzaH

To ale nebude moct být řeč o svobodném trhu. Já vím, že nás do EU nechtěli, protože nejsou zvyklí tolik pracovat za tak malý výdělek. To vytváří nepříjemnou konkurenci. Ale když už jsme tam, tak by všechny překážky k volnému pohybu zboží a peněž měly padnout a jejich kladení by mělo být postižitelné. Tím by se směnný kurs měl rychle zreálnit, pokud tomu ovšem ČNB za naše peníze nebude bránit.
+27
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 7. 2004 19:17 | Rejpal

Nebojte, i na ty Klatovské pekárny dojde, dnes jsou ty housky levnější proto, že mzdy jak pekařů, tak doprava jsou zatím lacinější, avšak televizní reportáž jistě nebude bez následků a oni němečtí podnikatelé budou pod takovým tlakem od soukmenovců, že si brát třeba pečivo z Čech do budoucna jistě rozmyslí.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 7. 2004 14:10 | HonzaH

Investiční boom má krátkodobý účinek. Rozdíl mezi směnným kursem a kupní silou má však účinek dlouhodobý. Když se najde víc obchodníků, jako třeba ty Klatovské pekárny, které budou naše laciné zboží vyvážet kousek za hranice, tak bude naopak Kč posilovat. Zatím zřejmě převažuje obchodní výměna v komoditách, kde tento rozdíl není velký. Světové ceny máme téměř všude s výjimkou potravin a pracovní síly.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 7. 2004 13:28

To je zajímavý názor. Opravdu by mne ale zajímalo, jak technicky ten devizový trh funguje (mohl by to být pro Peníze.cz námět na zajímavý článek...). Akcie obchodujeme na burze a všichni vidí vývoj kursu a objem obchodů. Jak to ale funguje s devizami a těmi bankovními obchody teda nevím.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 7. 2004 12:58 | Rejpal

Mám pocit, že ČNB tady funguje obdobně jako tvůrci trhu na burze, když některý zahraniční investor tady vstupuje, tak nakupuje třeba nemovitosti a služby, které musí zaplatit v Kč.Aby nedošlo k velkému posílení Kč tak ČNB intervenuje a nakupuje eura. Obráceně, pokud tady někdo něco prodá korunovým subjektům a ty musí platit eury, musí si je nakoupit a aby koruna moc nezeslábla, prodá eura ČNB ze svých zásob. Poněvadž investiční boom za zahraničí k nám také není nekonečný příjde doba, kdy požadavky na nákup eura převýší nabídku a koruna bude padat. Tu by ČNB měla začít prodávat své zásoby eur z dob kdy koruna moc posilovala a realizovat zisk. Teď je prý ztrátová.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 7. 2004 7:19 | Adraj

Pro kurz koruny v delším horizontu ( roky ) je největším nebezpečím naše obrovské zadlužení. USA jsou na tom podobně ( pravda, schodek export/import mají vyšší ) a podívejte se, co to dělá s dolarem. Navíc, pokud se US skutečně dostanou do potíží = globální krize, tak ty státy, které jsou relativně bez dluhů, přežijí, no a ty ostatní ( my )půjdou ekonomicky do .. háje.
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 7. 2004 0:11 | HonzaH

Abyste mi rozuměl, podle mě ČNB vydává částky na oslabování, ne na posilování koruny. Nejvíc toho bylo v období 07-09/2002, viz http://wdb.cnb.cz/cnb/docs/FINTRHY/DEVOP_EUR.HTML. Pak intervence ustaly a v tisku jsme se mohli dočíst, že ČNB bude intervenovat na snížení kursu již jen skrytě s pomocí nastrčených klientů, neboť to není tak šíleně drahé. Špatný kurs je trvale působen tím, že se tiskne (nebo prodává zaknihované podobě) nesmírné množství Kč za účelem směny za devizy. Zajímavý je i vývoj devizových rezerv. Od zmíněného období už jdou asi ty koruny zpátky, takže kurs je stabilizován díky vybírání zisků spekulantů. To už sice nestojí ČNB nic (kromě kursového poklesu rezerv), ale stojí to slzy nás, kteří se semtam chceme podívat do světa a musíme zaplakat nad almužnou, kterou se nám jeví mzda v této zemi.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 7. 2004 23:42 | HonzaH

Reaguji jen na jeden argument Vaší odpovědi, protože se už připozdilo. Já nechápu, proč by se jakékoliv investice v ČR měly příznivě podepisovat na kursu koruny. Když budete třeba chtít koupit investiční celek v Luandě Ukundy, která má bezcennou měnu, zaplatíte třeba v dolarech a na kurs jejich měny to přece nebude mít vliv. Ledaže by měli instrument povinné směny za jejich frfníky, kterou by prodávájící musel udělat, jak tomu bylo dřív i u nás. To by však mělo právětak nulový vliv, protože kurs by nebyl tržní.I pokud je cena stanovená v Kč, takže kupec musí nakupovat koruny, je efekt minimální a krátkodobý, protože částka se vzápětí objeví v tuzemské ekonomice, kde působí inflačně, neboť není kryta statky (aktívy), aktíva jsou v řiti. Aby nám nezůstaly pouze koruny k nažrání, musí je ČNB proměnit zase na dolary, což udělá zaprvé ráda z výše uvedených důvodů a za druhé tím naplní svůj cíl, aby Kč zůstala slabá.
+19
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 7. 2004 11:37 | Rejpal

Nerozumím, proč by měla koruna vůči euru nějak výrazně posilovat, vždyť ceny v některých supermarketech třeba ve Španělsku a u nás jsou úplně srovnatelné a pokles přílivu peněz na investice s rostoucím odlivem -naše investice (ČEZ), přesun investorů mimo ČR a transferem dividend do zahraničí spolu z existencí na stále rostoucí dluh by mělo být spíše důvodem devalvace koruny až těsně před přijetím eura.Sám píšete, že už dnes ČNB vydává obrovské částky na stabilitu koruny. A sám růst úrokových sazeb má důvod zabránit předčasnému pádu koruny a způsobit omezení dalších půjček. Dnes, když jsou už domácnosti zadlužené a budou splácet, bude maximální zájem na stabilitě kolem 31.50 a i omezení další spotřeby z dovozu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 7. 2004 11:12 | Rejpal

Děkuji za informaci, nejsem odborník a řídím se intuicí a vydělávám. Zatím co odbornící zpravující cizí peníze většinou prodělávají. Důvodem je, že dokud jsem investoval přes fondy, obvykle jsem prodělával, nebo vydělával směšně, pak jsem se rozhodl, že to zkusím sám a koupil eura když byly po 29, při 33 jsem je prodal a teď zatím investuji raději do akcií. Pokud příjde další "Kožený" a spustí paniku že eura zdraží, lidé se vrhnou na směnárny a než se nadějete bude tu kurz 1:40. No uvidíme, mýliti se je lidské a nejlepší kritérium pravdy je praxe.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 7. 2004 16:03 | HonzaH

Myslím, že k posilování koruny je velký a neprávem opomíjený prostor. Poměr mezi směnným kursem a kupní silou je cca 300%. Teprve minulý týden jsem zaregistroval první vlaštovku, že Klatovská pekárna (mimochodem německých vlastníků) vyváží housky do Německa za 1,50 Kč, zatímco náklady v Německu jsou 3x vyšší. Znamená to, že zde máme 3x vyšší produktivitu práce, pokud je měřená směnným kursem. Obávám se, že ČNB nenápadnou intervencí - zákeřnou a neohlášenou formou masivního prodeje korun - dnešní kurs udržuje. Pravděpodobně po dohodě s Euroemisními bankami chce nepříznivý kurs udržet až do přechodu na Euro. Ožebračení čecháčků je zřejmě cenou za tento jinak ve všech směrech příznivý akt. Když parlament odhlasoval nezávislost ČNB na vládě, jsou všechny spekulace o vztahu kursu k výši schodku státního rozpočtu jen pro blbce. Připouštím, že jsou i blbci, kteří prodají na základě toho Kč levněji. Všechny poplašné zprávy jsou vítány, neboť důvěra je to hlavní, co tvoří směnný kurs. Kdyby Češi přestali předražená Eura za 32 Kč kupovat, musela by to za ně udělat ČNB, aby kurs udržela. Už teď se za to asi vydává částka srovnatelná se schodkem státního rozpočtu. Obávám se, že s ohledem na posilování koruny jí to přinese obrovské ztráty, které budou zahrnuty do státního rozpočtu. Asi je dohodnuto, že při přechodu na Euro se všichni vyprdnou na to, čo bolo, tak jako se na to vyprdli západní Němci a směnili marky s východními v nesmyslném poměru 1:1, aby byl klid.
+23
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 7. 2004 16:01 | Jan Kolda von Žampach ( řečený Pancíř )

Pane, já si žádné penzijko a životní pojištění, již ze zásady a v korunách českých, právě po zkušenosti mých rodičů a rodičů jejich rodičů, neplatím!
Raději již dnes mám cosi v eurech ulito stranou, pro část z toho hledám dnes rizikovější příležitosti. Otázkou také je, zda-li takto "ulito" má být na tomto území, nebo raději vůbec mimo: neb zdejší banky a pojišťovny pokládám za pokusné dcerky, resp. společnůstky jen s ručením omezeným svých vykutálených a zazobaných zahraničních matinek. Které se, když se něco zde v Česku nemilého "náhodu" stane, nějakým zbylým smetím zabývat vůbec nebudou! Proto mám plné pochopení pro názor pana Rejpala, tu technickou záležitost s převody na eura dejme stranou.
Téma článku je klíčové. Žel, všude kolem je zamlženo sliby a náznaky slibů (opatrnost!) politiků, a myslím i zatajování veřejnosti některých významných skutečností a podstatných rizik. Jistě, pokud máme co nabídnout (doprivatizace třeba mamutího ČEZ), v tu chvíli bude koruna posilovat. Jinak rozhodnutí o konečném kurzu česká koruna ku euru bude muset také být především politickým rozhodnutím v rámci EÚ. Aby lidi tady nezačali najednou stavět barikády.
-9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 7. 2004 9:38 | Libor

Váš názor je z odborného hlediska nesmyslný a mezi odborníky naprosto ojedinělý.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 7. 2004 18:50 | Rejpal

S ohledem na rostoucí vysoký státní dluh a vysoké růsty mezd ve státní svéře zase na dluh, čekám bolestivý přechod na Euro v kurzu 40 Kč/1Euro. Proto by už dnes plátcům penzijního připojištění s předpokládaným čerpáním už v Eurozoně (od roku 2010)měly být úspory přepočteny na Eura a rovněž příspěvky hned převáděny na Eura a ukládaný v této měně. Proto se nedivím mladším lidem, že na penzijní spoření šetří jen malé částky, neboť podvědomě cítí, že to co našetří v korunách nebude mít po zavedení eura valnou cenu.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2004 20:11 | Libor

Kdo se bojí posílení koruny, ať si měnové riziko zajistí. Tuto operaci však banky běžným klientům neumožňují, nezbývá tedy, než si vybrat fond, který měnové zajištění provádí. Na stránkách www.cp-invest.cz jsem se dočetl, že jejich fondy měnu zajišťují už 3 roky.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2004 11:14 | bee

predpovidat dalsi posilovani kurzu koruny je opravdu pekne..jake k tomu jsou duvody? v soucasne dobe posilovani KC vs $ neni vubec zasluhou KC..oslabuje $, ale nebude oslabovat naveky.. jake jsou ekonomicka data pro dalsi posilovani KC? rust statniho dluhu, ktery se nezpomaluje, ale rapidne zrychluje, to urcite neni..
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2004 10:18 | Petr

Jak se pocita to realne zhodnoceni kurzu? Vuci nejake konkretni mene? Jestlize je zrejme, ze koruna bude z urcitych duvodu posilovat i v budoucnosti, tak by snad mela byt tato informace v kurzu uz obsazena a tudiz k posileni uz doslo, nebo to tak nefunguje? Podle mne nema smysl se rozhodovat pro investici na zaklade meny, protoze vyvoj kurzu je dost nepredvidatelny (jestli existuje najake srovnani predpovedi analytiku v minulosti se skutecnym vyvojem kurzu, tak bych ho docela rad videl), predvidat se daji jen poplatky spojene s konverzi. V clanku jsem v podstate nenasel zadnou uzitecnou informaci.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2004 9:27 | Marek

Nabízí se tedy logická otázka: jak diverzikovat, pokud vůbec?
Diverzikovat. Hmm. Logicka otazka. Hmm.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2004 0:30 | M&S

Vymazáno redakcí PCZ kvůli sprostým výrazům.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd

Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd

Velký mzdový průzkum společnosti Grafton Recruitment zmapoval finanční ohodnocení stovek...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Stanislav Bernard

podnikatel, pivovar Bernard

Petr Fejk

manažer

Stanislav Bernard
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Petr Fejk
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services