Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: všechno padá

| 22. 3. 2004
Fondy: všechno padá
Akciové fondy ukazují červená čísla, lidé pokračují v odchodu z dluhopisů, peníze odtékají také z fondů smíšených. Nebýt ČSOB a zajištěných fondů, nebylo by se z čeho radovat.

Stačí jediný pohled na tabulku prodejů za minulý týden a vidíme, že situace je ještě horší než v uplynulých měsících bývalo zvykem. Už od podzimu jsme si zvykli komentovat útěk z dluhopisových fondů. Nejinak tomu bylo i v minulém týdnu, kdy z českých dluhopisových fondů odešlo 289 milion korun. Plných 171 milionů podle této statistiky připadá na Sporobond (profil, názory), o dalších 66 milionů přišel IKS Dluhopisový (profil, názory). Peníze z dluhopisů stahují i klienti ČSOB – z KBC Renta Czechrenta (profil, názory) odešlo 24 milionů, o polovinu menší odliv zaznamenal ČSOB bond mix (profil, názory).

Poněkud překvapivá je negativní suma mínus 123 milionů u smíšených fondů. Tento odliv mají na svědomí především ISČS Výnosový (profil, názory) s mínus 101 miliony a ISČS Sporomix3 (profil, názory) s mínus 50 miliony.

V ISČS (profil, názory) jako by klientům řekli, že dobré časy končí, protože kromě obvyklých výběrů z dluhopisových fondů si minulý týden klienti naši největší investiční společnosti vybrali i přes deset milionů z Globaltrendu (profil, názory) a přes osm milionů ze Sporotrendu (profil, názory). Tento fond přitom stále vykazuje velmi vysoké zhodnocení, aktuálně přes 55 procent, o dvacet procent více než další v řadě, IKS Balancovaný (profil, názory).

Peníze jsou peníze

Fondy peněžního trhu samozřejmě pokračují ve vysávání téměř všech volných peněz (samozřejmě kromě těch, které přitáhne druhý mocný vysavač, zajištěné fondy ČSOB). Jako obvykle nejvyšší čisté prodeje vykázal Sporoinvest (profil, názory). Minulý týden tento fond získal 328 milionů, zatímco jeho obvyklý souputník, IKS Peněžní trh (profil, názory), tentokráte v první desítce fondů s nejvyššími čistými prodeji chybí, neboť po dlouhé době zde odkupy mírně převýšily prodeje. Třetí velký fond peněžního trhu, KBC MultiCash (profil, názory), si k dobru připsal 112 milionů.

Dařilo se také oběma novým fondům KBC (profil, názory). KBC Světový click+ 8 získal mírně přes 19 milionů a přes pět milionů získal i ČSOB Světového růstu 2. Uvidíme, zdali se podaří ČSOB s novou dvojicí překonat hranici 200 milionů korun či zdali se investoři začnou pomalu přiklánět k méně konzervativním investicím.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoliv z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v nejrozsáhlejší fondové sekci na českém internetu fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jak dlouho ještě podle vás poplynou peníze do fondů peněžního trhu? A jak dlouho potrvá obliba zajištěných fondů? Kdy podle vás skončí exodus z dluhopisových fondů?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+9
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK