Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: žádné změny trendů

Fondy: žádné změny trendů
Sumy přitékající do některých fondů sice oslňují, ale po započtení čtvrtmiliardy opakovaně prchající z dluhopisových fondů není již situace nijak slavná.

Nejinak proto vypadá i souhrn za uplynulé dva měsíce roku 2004: do fondů UNIS přišlo něco přes 2 miliardy korun a do zahraničních fondů také přes 2 miliardy. Takovým tempem by letos do fondů mělo připlynout 25 až 30 miliard korun. To sice není žádná sláva, ale bezpochyby to není ani špatné a započteme-li ještě půldruhé miliardy korun z dluhopisových fondů, bylo na fondovém dvorečku celkem rušno.

Konzervy vítězí na plné čáře

Vítěz je jasný: ISČS Sporoinvest (profil, názory) sám shrábl téměř polovinu banku, když si polepšil o 2,3 miliardy korun. Sekundovat mu nestačil ani KBC Multi Cash ČSOB CZK (profil, názory) s necelou miliardou a o třídu zpět zůstal IKS peněžní trh (profil, názory) s pouhou půlmiliardou.
ČSOB ovšem dobře boduje v disciplíně zajištěných fondů, kterých jen za letošní dva měsíce prodala za 800 milionů korun (celkem již přes 5 miliard korun). Stále tedy vládne v našich krajích peněžní trh s naivní alternativou zajištěných fondů. Bondy jsou dočasně mrtvé a ještě nejméně letos, asi i napřesrok budou živořit na umělém dýchání kratšího konce výnosové křivky. A jaký že bude letošní výnos dluhopisových fondů? Podle jednoho fix income specialisty je "černá nula" výzvou pro fondmanažery.
Lákavé výnosy na polské i maďarské výnosové křivce mizí jako pára nad měnovým hrncem a šanci na slovenské koruně chce využít ING svým Slovenským fondem peněžního trhu a Slovenským fondem obligací. Zatím je tříměsíční výnos pěkných 1,17 resp. 1,61 %. Ale ani zde ať žádný milovník jistot tu svou nehledá.

S akciemi nevyděláte, dokud je nekoupíte!

Tímto roztomilým heslem oslovila své klienty Investiční společnost České spořitelny. A skutečně, tuzemský kapitálový trh se vyhřívá na plném slunci a páteční zteč nových maxim ještě víc rozbušila srdce těch několika málo našich skutečných investorů. Slzy konzervativní většiny ale nemusí být jen krokodýlí: PX-50 od svého minima ze 17. září roku 2001 již "přidal" neuvěřitelných 140 %!
Koho nevyděsila Al Kajda a investoval 1000 korun, má jich dnes 2400. Jen za poslední dva měsíce vydělal 17 %. Na světě je ovšem v akciích polojasno. Amerika pomalu ztrácí, co napracovala, Evropa je na tom sice lépe, ale… Navíc rychle přibývá analytiků, kteří vidí (další) bublinu a malují po zdech přímo hejna čertů, zejména technologických.

České blue chips táhnou

Minulý týden do našich akciových fondů přišla další stovka milionů, k tomu bychom měli přidat ještě i část z 60 milionů přílivu do profilových mixů ČSOB a z 20 milionů do IKS Balancovaného (profil, názory). Ani ISČS Sporomixy nespí. Zvítězil však jasně ISČS Sporotrend (profil, názory) s téměř 50 čerstvými miliony a ročním výkonem 45 %. Také se z celé poloviny podílí na přílivu do akciových fondů UNIS od začátku letošního roku, když přilákal už přes čtvrt miliardy.
Více než vyrovnaného soupeře má však v ING Českém akciovém fondu (profil, názory, koupit), jehož čisté prodeje za poslední dva měsíce dosáhly 212 milionů korun. Ten navíc pevně třímá trumfové eso: roční výnos po započtení pátečního dopingu zřejmě překročí 60 %!
Pěknou stovkou milionů se od začátku roku může pochlubit jak ISČS Eurotrend (profil, názory), přestože ročním výnosem korigoval k 33 % stejně tak, jako se k podobným hodnotám blíží IKS Balancovaný (profil, názory).

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoliv z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v nejrozsáhlejší fondové sekci na českém internetu fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Co myslíte, mají naše akcie již "vyděláno", anebo ještě porostou? 

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-99
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 3. 2004 12:36, Honzajs

Právě o víkendu jsem našel vhodný certifikát k shortování amerických dlouhodobých bondů. Jdu do toho.

Reagovat

 

+51
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Boucek Antonin 01. 03. 2004 11:10)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 3. 2004 14:24, Honzajs

a) Nad chudobou brečet nebudu, do jedné pozice totiý investuji max 3-5% portfolia. Takže mne ani případná 100% ztráta u tohoto obchodu nepoloží.

b) Dříve nebo později bude Fed nucen úrokové sazby zvednout - ceny surovin a energií rostou, dolar oslabuje, což prodražuje dovozy, fed tiskne peníze ostošest ... riziko inflace se zvyšuje. A to bude důvodem poklesu ceny amerických bondů, zejména pak těch třicetiletých...

Jstli to nude za měsíc nebo za rok, to mne netrápí.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (nadsenec 01. 03. 2004 14:16)

Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

2. 3. 2004 | 20:29 | Jan Kolda von Žampach

Snaže se zachovat čisté svědomí, nemohu Vám proto poradit ve stylu, zda-li Sparta nebo Slávie, resp. KBC nebo ING. To je totiž přesně ten přístup, kam nás obecně chtějí šikuldové komerční zahnat. A to přece ne. Jako rozcvičku...více

2. 3. 2004 | 20:27 | Jan Kolda von Žampach

Hltajíc před lety nadšeně první čísla časopisu Fondshop jsem dnes v hodnocení možností fondového průmyslu, ve prospěch mé peněženky, daleko střízlivější. V případě tuzemska i opatrnější a po zkušenostech otrávenější.
...
více

2. 3. 2004 | 13:37 | Honzajs

To nevím, každopádně ale měli dodržovat interní pravidla a striktní stop-lossy. více

2. 3. 2004 | 13:34

Tak mne napadá, nespekulovaly shortováním na pokles US bondů již v roce 2000 ti dva dealeři ČSOB, kteří nakonec bance prodělali dvě a půl miliardy Kč a skončili ve vězení? více

2. 3. 2004 | 9:57 | Honzajs

Já také netvrdím, že bondy spadnou letos. To neví nikdo. Časovat trh neumím, takže na něj vstoupím v první polovině března. Jestli spadnou letos nebo za rok mne netrápí, neboť jsem si vybral open-end certifikát, tedy certifikát...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK