Fondy: týden rekordů a akciové mánie

Fondy: týden rekordů a akciové mánie
ISČS hlásí překročení 50 miliard pod správou, ČSOB zase pět miliard v zajištěných fondech. Vše vypadá jako příjemný obrázek - jen kdyby některé firmy neměly problém s marketingem…

Milovníci oslav měli minulý týden alespoň dva důvody k radosti. Slavit začala v úterý ISČS (profil, názory), která překonala hranici 50 miliard korun pod správou a do konce týdne podle našich statistik dokázala získat dalších 139 milionů. V pátek slavila ČSOB (profil, názory), která díky úspěšné spolupráci s mateřskou KBC (profil, názory) na zajištěných fondech dokázala do těchto nových produktů získat celkem pět miliard korun. Velmi dobře ČSOB zafungovaly i dva nové zajištěné fondy s odlišnou strukturou: ČSOB Světový Strom 1 (který vedle nové konstrukce zaklikávání nabídl i pětiletý horizont a potenciálně vyšší výnos) a v dolarech (profil, názory) denominovaný ČSOB Světový Click+ USD1. Uvidíme, zdali ČSOB ještě zrychlí loňské tempo dvou zajištěných fondů každé dva měsíce. Nyní si již vyzkoušela i prodej tří zajištěných fondů najednou a zdá se, že to distribuční síť banky bez problémů zvládá. Na konci minulého týdne získal Světový Click+ 6 přes 118 milionů a Světový Strom 1 dokonce o sto milionů víc.

Zajištěné cokoliv?

ČSOB měla velkou výhodu v tom, že z velkých finančních skupin nabízela zajištěné fondy sama (například kvalitně konstruované zajištěné fondy HSBC nemohou v rozsahu distribuce s ČSOB soupeřit). Některé banky přišly místo zajištěných fondů s nabídkou garantovaných dluhopisů. Úspěšně je na trh nedávno nabídla například HVB Bank (profil, názory) a nyní je naleznete například v nabídce České spořitelny (profil, názory).

Česká spořitelna - respektive ISČS - chtěla původně na trh uvést zajištěný fond a podle Petra Zapletala jej doopravdy do konce března nabídne. V mezičase ovšem ČS přišla s nabídkou dluhopisu s kombinovaným výnosem, kterého se ovšem podle našich informací zatím prodalo za pouhých 40 milionů. To je poměrně velké zklamání a naznačuje, že ve skupině České spořitelny stále není jasno, kdy, jak a jaké investiční produkty vedle zavedených fondů ISČS podporovat.

ING: akcie ne! Vlastně ano!

Nejasno ovšem mají i jinde než v České spořitelně. Minulý týden nás kontaktoval člověk, který chtěl investovat na poměrně dlouhé období do akciových fondů ING (profil, názory) a peníze chtěl v hotovosti vložit na účet fondů přímo v ING. Jaké ale bylo klientovo překvapení, když uslyšel následující: "Rozhodně už do akcií neinvestujte a všechno dejte do dluhopisů." Překvapilo nás, že by ING předpovídala propad akciových trhů a proto jsme je požádali o vyjádření.

Reakce ING potvrdila, že tvrzení přepážkové pracovnice nebylo odrazem názoru ING: "Globálně považujeme akciové trhy v současném období za správně oceněné, tj. přibližně odpovídající jejich fundamentálním hodnotám. Po silném růstu v posledních zhruba 12 měsících již nejsou kurzy akcií na atraktivních úrovních jako dříve, přesto mají prostor k dalšímu růstu za předpokladu pozitivního makroekonomického vývoje. Scénář pokračujícího makroekonomického oživení s pozitivním vlivem na kurzy akcií považujeme za velmi pravděpodobný. Z pohledu alokace aktiv doporučujeme nadále nadváženou pozici v akciích oproti dluhopisům," zní oficiální stanovisko ING. A jak ukazuje nárůst investic do akciových fondů, sdílí tento názor mnoho investorů.

Šikovný PIP

Minulý týden přinesl ještě jednu novinku - Šikovnou obálku. Ne, nejde o nějakou modernizovanou formu uplácení státních úředníků pomocí podílových listů, ale o průnik ČP Investu (profil, názory) do sítě České pošty. V polovině ledna se na pobočkách pošty objevil PIP - Poštovní investiční program, tedy možnost investovat do čtveřice profilových fondů ČSOB Konzervativního (profil, názory), Vyváženého (profil, názory), Růstového (profil, názory) a Dynamického (profil, názory). Nabídka se setkala se zájmem investorů, kteří v rámci PIPu za první měsíc investovali 154 milionů korun. (O PIPu si můžete přečíst v článku Investovat už lze i na poště, za přečtení stojí i diskuse u článku)

Na tyto peníze by si rád sáhl i ČP Invest, jehož dosavadní obchodní výsledky zůstaly za očekáváním. Pod trochu podivným názvem Šikovná obálka se skrývá konzervativní mix tří fondů: 50 % ČPI fond peněžního trhu (profil, názory, koupit), 30 % ČPI fond státních dluhopisů (profil, názory, koupit) a 20 % ČPI fond korporátních dluhopisů (profil, názory, koupit). Uvidíme, jak dokáže tato kombinace zaujmout (lépe řečeno jako dokáže ČP Invest motivovat pracovníky pošty, protože půlprocentní vstupní poplatek příliš prostoru nedává a ČPI tak zřejmě bude získávání klientů na poště dotovat z jiných zdrojů).

Minulý týden: akcie in, dluhopisy (hodně) out

Uplynulý týden přilákaly fondy UNISu 215 milionů korun a fondy KBC (profil, názory) 235 milionů. Z fondů ve statistikách UNISu získaly fondy peněžního trhu 367 milionů a akciové fondy rekordních 106 milionů, naopak z dluhopisů odešlo 258 milionů.

Nejvyšší čisté prodeje vykázaly Sporoinvest (profil, názory) s 313 miliony a IKS Peněžní trh (profil, názory) s 53 miliony, následované akciovými fondy. Sporotrend (profil, názory) získal 45 milionů, smíšený fond s velkým podílem akcií IKS Balancovaný (profil, názory) 21 milionů. Přes deset milionů získaly i Eurotrend (profil, názory), ČSOB akciový mix (profil, názory) a ČPI fond nové ekonomiky (profil, názory, koupit). Investoři nejmasivněji odcházeli ze Sporobondu (profil, názory) s mínus 141 miliony, IKS Dluhopisového (profil, názory) s mínus 56 miliony, Trendbondu (profil, názory), ČSOB bond mixu (profil, názory) a ŽB-obligačního (profil, názory).

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoliv z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v nejrozsáhlejší fondové sekci na českém internetu fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jak dlouho ještě podle vás poplynou peníze do fondů peněžního trhu? A jak dlouho potrvá obliba zajištěných fondů? Líbí se vám více garantovaný dluhopis nebo zajištěný fond?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Fondy stále čekají na svůj čas

17. 2. 2004 | Petr Fejtek

Fondy stále čekají na svůj čas

Loňský nárůst majetku ve fondech přesáhl sice 20 miliard Kč, o nijak úspěšném roce však hovořit nelze. V roce předchozím, tedy 2002, to byl totiž více než dvojnásobek. Rozdíl v tempu... celý článek

Fondy: povstání smíšených

16. 2. 2004 | Petr Fejtek

Fondy: povstání smíšených

Ani věřit se nechce, ale pohled na týdenní statistiky naznačuje leccos. Vstávají noví smíšení bojovníci? Tak či onak, přesuny investic ve fondech jsou značné.

Fondy: nad akciovými svítá

9. 2. 2004 | Petr Fejtek

Fondy: nad akciovými svítá

I když lidé stále své peníze ukládají převážně na jen mírně modernizované vklady (peněžní trh), zdá se, že části z nich býčí korida přece jen nedá spát.

Návrat akciového býka II.

5. 2. 2004 | Stanislav Volek

Návrat akciového býka II.

V rámci našeho hodnocení výkonnosti akciových trhů za loňský rok se dnes podíváme do západní Evropy. Jak se tedy fondům rozvinutých evropských zemí dařilo?

Fondy: návrat o čtyři roky zpět

2. 2. 2004 | Tomáš Prouza

Fondy: návrat o čtyři roky zpět

Většinu nových peněz si stahuje jeden jediný fond, výkonnost fondů poskakuje nahoru dolů a vše vypadá jako v roce 1999 nebo 2000. Jen ty zajištěné fondy jsou navíc.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.