Nemovitosti - tajný tip?

Nemovitosti - tajný tip?
A což takhle obohatit si portfolio o nemovitosti? Ano, zatím jde o velmi netradiční investici, ovšem rok 2003 bude vhodným obdobím pro tyto investice.
I když jsou již ceny novějších bytů i pozemků relativně vysoko, výnos z nájmu se stále pohybuje mezi 6 a 10 %, zatímco v Evropské unii se pohybuje jen mezi třemi až čtyřmi procenty. Takto významný úrokový diferenciál bude tlačit na další zvyšování cen nemovitostí a zhodnocení investic s blížícím se vstupem do EU.

Dalším impulsem pro růst cen nemovitostí bude zavedení nemovitostních fondů, které by měl povolit nový zákon o kolektivním investování zřejmě od poloviny roku 2004. "Tyto fondy jsou určeny lidem, kteří by rádi investovali do nemovitostí, ale nemají k dispozici několik milionů pro přímý nákup domů či pozemků," vysvětluje Petr Beneš, místopředseda představenstva První investiční. Pro investici do nemovitostního fondu bude stačit jen několik set tisíc korun a jejich založení přinese do nákupu realit nové peníze (což volně přeloženo znamená další růst cen).

Investice do nemovitostí má i další velkou výhodu - je relativně transparentní a orientovat se v ní může i laik. "Díky internetu je velmi jednoduché prozkoumat cenovou hladinu v kterékoliv lokalitě, jednoduše lze ověřit relevantní informace na katastru nemovitostí a získat tak relativně snadno klíčové informace," říká Beneš. Role zprostředkovatelů začíná dnes být omezena pouze na poradenství, čímž klesají i celkové mimoinvestiční náklady.

Nemovitosti se vyplatí nemovitosti nakupovat i na dluh. Člověk s nadprůměrnými příjmy může získat hypotéku s úrokem 5-6 % (po započtení daňových úlev a případných státních dotací ještě nižším), zatímco výnos z nájmu často dosahuje až dvojnásobku.

Myslíte si, že jsou nemovitosti letos dobrým investičním doporučením? Máte zkušenost s investicemi do nich. Uvítáte vznik fondu investujícího výhradně do domů a pozemků?  Napište svůj tip!

Psáno pro měsíčník The Prague Tribune.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-33
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 1. 2003 20:20, ZILL

Nemáte někdo zkušenost s financováním nemovitosti prostřednictvím společnosti HP-promotion? Díky za každý postřeh.

+24
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 2. 2005 14:55, Jana

Také by mně to moc zajímalo!

Zobrazit celé vlákno

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

26. 5. 2022 | Jana Divinová | 8 komentářů

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení.

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.