Operativní leasing stále populárnější

| 17. 9. 2002
Operativní leasing stále populárnější
Jezdit a nemuset se starat o nic, co s provozem vozidla souvisí, tak vypadá nabídka operativního leasingu pro klienta. Jen naplnění vyschlé palivové nádrže leasingová společnost nezajistí.

Představa, že operativní leasing je drahý a vyplatí se jen bohatým nadnárodním firmám zvyklým na tento typ služeb ze zahraničí donedávna mezi českými manažery dominoval. Nyní se jejich pohled mění a správu vozového parku, včetně veškerých služeb od údržby a oprav až po pojištění a daně, pomocí fixního měsíčního nájemného předávají leasingovým společnostem stále častěji. "Podle našich odhadů je trh zahraničních společností a jejich majetkových účastí v zásadě saturován a postupnou transformací českých podniků se vytvářejí podmínky pro používání tohoto typu služeb i u českých podniků. Očekáváme, že by mohl trh operativního leasingu v letošním roce vzrůst o 20 % a v letech 2003-4 o dalších 50 %," říká Karel Bouček, ředitel ČSOB Leasingu. "V průběhu dvou let se počet vozidel provozovaných formou operativního leasingu může i zdvojnásobit, tedy dosáhnout hranice 30 000 vozidel," doplňuje Jaromír Hájek, šéf Lease Plan.

Ani prudkým růstem v nejbližších letech se potenciál nevyčerpá, vždyť v minulém roce podíl operativních obchodů dosáhl jen 5 % z celkového objemu, zatímco v evropských zemích má běžně desítky procent a v USA představuje dokonce většinu všech leasovaných hodnot.

Operativní leasing je vlastně forma outsourcingu, která společnostem, jejichž hlavní oblastí podnikání není autodoprava, šetří mzdové a administrativní náklady v podpůrných provozech. "Nájemci poskytuje operativní leasing kromě financování vozového parku také služby, které jsou uživatelsky příjemné a umožňují efektivně řídit firemní vozovou flotilu s menším počtem pracovníků než v případě, kdy jí má ve vlastnictví nebo pronajatou na finanční leasing," vysvětluje Philip Aarsman, ředitel Business Lease.

Na český trh v nejbližších letech vstoupí řada dalších leasingových společností, které mají významné postavení na evropském trhu. Nabídku ve větší míře obohatí také velké domácí leasingové společnosti, které doposud dominují trhu leasingu finančního. Konkurenční boj bude v tomto atraktivním a prudce rostoucím segmentu přinášet stále lepší podmínky. Nevyužijete ho také?

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.