Operativní leasing stále populárnější

Tomáš Skřivánek | 17. 9. 2002
Operativní leasing stále populárnější
Jezdit a nemuset se starat o nic, co s provozem vozidla souvisí, tak vypadá nabídka operativního leasingu pro klienta. Jen naplnění vyschlé palivové nádrže leasingová společnost nezajistí.

Představa, že operativní leasing je drahý a vyplatí se jen bohatým nadnárodním firmám zvyklým na tento typ služeb ze zahraničí donedávna mezi českými manažery dominoval. Nyní se jejich pohled mění a správu vozového parku, včetně veškerých služeb od údržby a oprav až po pojištění a daně, pomocí fixního měsíčního nájemného předávají leasingovým společnostem stále častěji. "Podle našich odhadů je trh zahraničních společností a jejich majetkových účastí v zásadě saturován a postupnou transformací českých podniků se vytvářejí podmínky pro používání tohoto typu služeb i u českých podniků. Očekáváme, že by mohl trh operativního leasingu v letošním roce vzrůst o 20 % a v letech 2003-4 o dalších 50 %," říká Karel Bouček, ředitel ČSOB Leasingu. "V průběhu dvou let se počet vozidel provozovaných formou operativního leasingu může i zdvojnásobit, tedy dosáhnout hranice 30 000 vozidel," doplňuje Jaromír Hájek, šéf Lease Plan.

Ani prudkým růstem v nejbližších letech se potenciál nevyčerpá, vždyť v minulém roce podíl operativních obchodů dosáhl jen 5 % z celkového objemu, zatímco v evropských zemích má běžně desítky procent a v USA představuje dokonce většinu všech leasovaných hodnot.

Operativní leasing je vlastně forma outsourcingu, která společnostem, jejichž hlavní oblastí podnikání není autodoprava, šetří mzdové a administrativní náklady v podpůrných provozech. "Nájemci poskytuje operativní leasing kromě financování vozového parku také služby, které jsou uživatelsky příjemné a umožňují efektivně řídit firemní vozovou flotilu s menším počtem pracovníků než v případě, kdy jí má ve vlastnictví nebo pronajatou na finanční leasing," vysvětluje Philip Aarsman, ředitel Business Lease.

Na český trh v nejbližších letech vstoupí řada dalších leasingových společností, které mají významné postavení na evropském trhu. Nabídku ve větší míře obohatí také velké domácí leasingové společnosti, které doposud dominují trhu leasingu finančního. Konkurenční boj bude v tomto atraktivním a prudce rostoucím segmentu přinášet stále lepší podmínky. Nevyužijete ho také?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

1. 12. 2020 | Petr Kučera

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

Digitální měna, za jejíž přípravou stojí Facebook, se nově jmenuje Diem. Latinské slovo má zdůraznit „nový den projektu“. Měna se původně měla jmenovat libra, a to – na rozdíl od britské... celý článek

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

30. 11. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

Po skoro třech letech překonala hodnota bitcoinu svůj dosavadní rekord. Zatím jenom těsně – a krátce poté zamířila zase dolů.

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

Zatímco ještě včera cena bitcoinu atakovala historické maximum z roku 2017, za poslední den klesla o víc než desetinu. Virtuální měny dnes zažívají výprodej.

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z nájemného. Projděte si, co umějí a jak jsou... celý článek

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.