Operativní leasing stále populárnější

Tomáš Skřivánek | 17. 9. 2002
Operativní leasing stále populárnější
Jezdit a nemuset se starat o nic, co s provozem vozidla souvisí, tak vypadá nabídka operativního leasingu pro klienta. Jen naplnění vyschlé palivové nádrže leasingová společnost nezajistí.

Představa, že operativní leasing je drahý a vyplatí se jen bohatým nadnárodním firmám zvyklým na tento typ služeb ze zahraničí donedávna mezi českými manažery dominoval. Nyní se jejich pohled mění a správu vozového parku, včetně veškerých služeb od údržby a oprav až po pojištění a daně, pomocí fixního měsíčního nájemného předávají leasingovým společnostem stále častěji. "Podle našich odhadů je trh zahraničních společností a jejich majetkových účastí v zásadě saturován a postupnou transformací českých podniků se vytvářejí podmínky pro používání tohoto typu služeb i u českých podniků. Očekáváme, že by mohl trh operativního leasingu v letošním roce vzrůst o 20 % a v letech 2003-4 o dalších 50 %," říká Karel Bouček, ředitel ČSOB Leasingu. "V průběhu dvou let se počet vozidel provozovaných formou operativního leasingu může i zdvojnásobit, tedy dosáhnout hranice 30 000 vozidel," doplňuje Jaromír Hájek, šéf Lease Plan.

Ani prudkým růstem v nejbližších letech se potenciál nevyčerpá, vždyť v minulém roce podíl operativních obchodů dosáhl jen 5 % z celkového objemu, zatímco v evropských zemích má běžně desítky procent a v USA představuje dokonce většinu všech leasovaných hodnot.

Operativní leasing je vlastně forma outsourcingu, která společnostem, jejichž hlavní oblastí podnikání není autodoprava, šetří mzdové a administrativní náklady v podpůrných provozech. "Nájemci poskytuje operativní leasing kromě financování vozového parku také služby, které jsou uživatelsky příjemné a umožňují efektivně řídit firemní vozovou flotilu s menším počtem pracovníků než v případě, kdy jí má ve vlastnictví nebo pronajatou na finanční leasing," vysvětluje Philip Aarsman, ředitel Business Lease.

Na český trh v nejbližších letech vstoupí řada dalších leasingových společností, které mají významné postavení na evropském trhu. Nabídku ve větší míře obohatí také velké domácí leasingové společnosti, které doposud dominují trhu leasingu finančního. Konkurenční boj bude v tomto atraktivním a prudce rostoucím segmentu přinášet stále lepší podmínky. Nevyužijete ho také?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

29. 9. 2022 | Petra Nová

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

Investiční společnost Conseq nově spustila Repofond. Fond peněžního trhu, jehož výnos závisí na klíčové úrokové sazby ČNB. „Fond bereme jako alternativu ke spořicím účtům,“ říká Richard... celý článek

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

Banka podle ČNB nabízela investiční nástroje ještě před tím, než vyhodnotila profil konkrétních klientů.

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

23. 9. 2022 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Česká národní banka zvyšuje sazbu rychleji, než startují rakety Elona Muska. V příštích měsících tak zažijeme velký test trhu korunových korporátních dluhopisů.

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.