Operativní leasing stále populárnější

Tomáš Skřivánek | 17. 9. 2002
Operativní leasing stále populárnější
Jezdit a nemuset se starat o nic, co s provozem vozidla souvisí, tak vypadá nabídka operativního leasingu pro klienta. Jen naplnění vyschlé palivové nádrže leasingová společnost nezajistí.

Představa, že operativní leasing je drahý a vyplatí se jen bohatým nadnárodním firmám zvyklým na tento typ služeb ze zahraničí donedávna mezi českými manažery dominoval. Nyní se jejich pohled mění a správu vozového parku, včetně veškerých služeb od údržby a oprav až po pojištění a daně, pomocí fixního měsíčního nájemného předávají leasingovým společnostem stále častěji. "Podle našich odhadů je trh zahraničních společností a jejich majetkových účastí v zásadě saturován a postupnou transformací českých podniků se vytvářejí podmínky pro používání tohoto typu služeb i u českých podniků. Očekáváme, že by mohl trh operativního leasingu v letošním roce vzrůst o 20 % a v letech 2003-4 o dalších 50 %," říká Karel Bouček, ředitel ČSOB Leasingu. "V průběhu dvou let se počet vozidel provozovaných formou operativního leasingu může i zdvojnásobit, tedy dosáhnout hranice 30 000 vozidel," doplňuje Jaromír Hájek, šéf Lease Plan.

Ani prudkým růstem v nejbližších letech se potenciál nevyčerpá, vždyť v minulém roce podíl operativních obchodů dosáhl jen 5 % z celkového objemu, zatímco v evropských zemích má běžně desítky procent a v USA představuje dokonce většinu všech leasovaných hodnot.

Operativní leasing je vlastně forma outsourcingu, která společnostem, jejichž hlavní oblastí podnikání není autodoprava, šetří mzdové a administrativní náklady v podpůrných provozech. "Nájemci poskytuje operativní leasing kromě financování vozového parku také služby, které jsou uživatelsky příjemné a umožňují efektivně řídit firemní vozovou flotilu s menším počtem pracovníků než v případě, kdy jí má ve vlastnictví nebo pronajatou na finanční leasing," vysvětluje Philip Aarsman, ředitel Business Lease.

Na český trh v nejbližších letech vstoupí řada dalších leasingových společností, které mají významné postavení na evropském trhu. Nabídku ve větší míře obohatí také velké domácí leasingové společnosti, které doposud dominují trhu leasingu finančního. Konkurenční boj bude v tomto atraktivním a prudce rostoucím segmentu přinášet stále lepší podmínky. Nevyužijete ho také?

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Partners Financial Services