Stoprocentní hypotéka podruhé

Jan Heřman | 18. 9. 2002 | 3 komentáře
Stoprocentní hypotéka podruhé
Aneb další změny na hypotéčním trhu. S novými produkty přišla tentokrát Česká spořitelna a měly by být určeny především pro mladé a cizí státní příslušníky. Rozpoutá se nové kolo boje o klienty?

Hypotéka Bonus (profil, názory) kráčí ve stopách obdobného produktu Hypotéční úvěr 100 (profil, názory) (psali jsme o tom v článku Kolik stojí stoprocentní hypotéka). Umožňuje totiž stejně jako produkt Českomoravské hypotéční banky získat hypotéční úvěr až do sta procent hodnoty nemovitosti. Je určena mladým lidem do 35 let na koupi nebo výstavbu vlastního bydlení. Výše úvěru je limitována, horní hranice je čtyři miliony korun, což podle Pavla Kühna, zástupce ředitele úseku nemovitosti a hypotéky České spořitelny, splňuje 95 procent žádostí o hypotéku. Hypotéka Bonus bude úročena jednotnou garantovanou úrokovou sazbou ve výši 6,6 procenta s fixací na pět let. Oproti konkurenci tak Česká spořitelna nabízí sazbu o sedm desetin procentního bodu nižší, což při úvěru jeden a půl milionu korun a splatnosti dvacet let představuje o více než pět set korun méně na měsíční splátku. ČMHB na nový produkt zatím reagovat nebude. Člen představenstva banky Jan Sadil k tomu říká: "V nejbližší době o snížení sazeb neuvažujeme. Budeme však sledovat chování klientů."

Srovnání obou "stoprocentních" produktů (výše úvěru 1,5 mil. Kč, splatnost 20 let)

 Hypotéka  Bonus  HÚ 100
 Úroková sazba (%)  6,6  7,3
 Měsíční splátka (Kč)  11 358  11 901
Zdroj: ČS, ČMHB

Nevýhodou tohoto produktu by mohly být vysoké požadavky na bonitu klienta, zejména minimální čistý požadovaný příjem. Při úvěru 1,5 milionu a splatnosti dvacet let by jednotlivec musel vydělávat alespoň 23 000 korun, rodina minimálně 25 000 korun. Mohlo by to být i více, protože jak sdělili představitelé České spořitelny, jsou tyto částky pouze orientační a při jejich výpočtu nebylo přihlíženo například k životnímu minimu. Klíčovým produktem zůstane i nadále produkt Top Bydlení (profil, názory) s úrokovou sazbou o jedno procento nižší a s nižším minimálním požadovaným příjmem. V případě úvěru 1,5 milionu korun a splatnosti dvacet let by měsíční splátka byla téměř o tisíc korun nižší. Hypotéka Bonus má tedy spíše doplňovat Top Bydlení. V tomto roce se předběžný odhad počtu nových klientů pohybuje mezi 100 a 200.

 Parametry Hypotéky Bonus

 Věk do 35 let
 Výše úvěru do 100 % hodnoty nemovitosti
 Maximální výše úvěru 4 000 000 Kč
 Garantovaná úroková sazba 6,6 % na 5 let
 Povinné rizikové pojištění od 0,06 do 0,1 % k sazbě úvěru 

 Tento hypotéční úvěr pro mladé lidi přichází v době, kdy byl zaveden státní příspěvek k hypotéčnímu úvěru na pořízení starší nemovitosti (o tom jsme psali ve článku Ježíšek už v září). Ten mladým zájemcům o hypotéku sníží úrokovou sazbu o tři procentní body na následujících pět let. Úroková sazba tak po započtení státní dotace bude vycházet na 3,6 procenta. Při úvěru 1,5 milionu korun a splatnosti dvacet let by pak po započtení státní podpory dlužník splácel měsíčně 9 153 korun.

Hypotéka na firmu

Pořízení nemovitosti prostřednictvím firmy, která je k tomu speciálně zřízena, může být výhodné jak pro cizí státní příslušníky, tak pro občany ČR. Doposud však nebylo možné financovat takový nákup pomocí standardního hypotéčního úvěru. Od října 2002 to však umožní Hypotéka Global (profil, názory), další z novinek České spořitelny. Češi i cizinci budou mít prostřednictvím tohoto hypotéčního úvěru možnost pokrýt až tři čtvrtiny nákladů na pořízení nemovitosti – tedy ne hodnoty, kterou určí znalec banky. Úroková sazba by se měla stanovovat individuálně pro každou hypotéku. Podle informací ČS by to mělo být kolem sedmi procent. Vedení ČS si od tohoto produktu slibuje sto nových klientů za rok.

 Parametry Hypotéky Global

 Produkt určený k pořízení nemovitosti prostřednictvím právnické osoby
 Výše úvěru do 75 % nákladů na pořízení
 Úroková sazba stanovena individuálně

Produkt je určen především pro cizince, protože ti nemohou být v České republice vlastníky nemovitostí a tak to má zůstat ještě několik let po vstupu republiky do Evropské unie. Toto nařízení lze obejít několika způsoby. Vedle angažování občana ČR, který nemovitost jakoby koupí pro sebe a je zapsán na katastru, se hojně využívá založení právnické osoby, nejčastěji společnosti s ručením omezeným. Nemovitost je pak majetkem firmy, kterou buď úplně nebo z velké části vlastní cizinec.

I pro Čechy a Moravany může být výhodné vlastnit nemovitost nepřímo. Buď si prostě skutečný vlastník nepřeje být znám nebo mu toto řešení přináší finanční výhody. Vlastnit například dům na firmu může znamenat za určitých okolností možnost ho odepisovat a zvyšovat tak náklady firmy. Vlastnictví nemovitosti prostřednictvím firmy rovněž ušetří různé poplatky spojené s převodem jeho vlastnictví na jinou osobu. Zatímco při prodeji nemovitosti musí být zaplacena daň z jejího převodu, při prodeji eseróčka nikoli. Převod majetku na různé společnosti byl v minulosti velmi rozšířeným způsobem, jak se vyhnout splácení vlastních dluhů.

Myslíte si, že Česká spořitelna správně zvolila nové produkty? Uvažovali byste o nich? Podělte se o své názory.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.