Dejte peníze do slamníku!

Dejte peníze do slamníku!
Možná vám po návratu z dovolené kazí kromě pomyšlení, že dalšího volna a se dočkáte zase až za rok, také otázka, co se zbylými dolary, eury, kunami či švýcarskými franky. Kolik prodělám, když si je ponechám?

Česká měna bude v příštích letech dále posilovat, to je fakt, na kterém se shodnou prakticky všichni ekonomové, ať již jsou vládě blízcí nebo vzdálení. S posilováním koruny v průměru o 3,7 procenta ročně počítají také prognózy České národní banky. Jestli tedy letos v létě stálo euro 30,50 Kč a dolar byl k mání za 31 korun, za rok budou obě měny zhruba o korunu levnější. Do roku 2006 by koruna podle České národní banky měla posílit až na 26 korun za euro.

Držet větší hotovost v devizách určitě s ohledem na prognózy nemá smysl. Investiční teorie říká, že každý by měl právě kvůli kolísání kurzů mít většinu peněz v měně, ve které v budoucnu předpokládá nejvíce utrácet. Pro české investory je takovou měnou česká koruna, protože většina naší spotřeby se odehrává v České republice.

Řešením není ani vložením peněz na devizový účet, ať již běžný nebo termínovaný. Úroky jsou více než žalostné a minimálně o jedno procento vás banka připraví při výplatě peněz z účtu v hotovosti. Vaše eura, dolary či franky by tedy celý rok "pracovaly" vlastně jen na tento poplatek.

Předpokládám, že na dovolenou do vyspělých krajin s sebou nevozíte tisíce dolarů nebo eur, ale maximálně pár stovek. Platit kartou jste se přeci naučili již dávno, ne? Pokud odpovídáte kladně, uděláte nejlépe, když své valuty uložíte doma na místo, na kterém je i za rok najdete. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že skleróza je pro vaše valuty mnohonásobně větším nebezpečím než posilující česká koruna. Klidně "doláče" či eura uschovejte do mnohokrát vysmívané matrace, budete–li si ovšem pamatovat, která to byla.

Směnou valut na koruny a jejich opětovným nákupem před příští cestou "do světa" byste totiž tratili minimálně pět, v menších směnárnách ale klidně i osm procent, tedy více, než o kolik koruna pravděpodobně do roka a do dne posílí.

Mít doma pár desítek či stovek eur či dolarů vám navíc určitě prospěje i psychicky. Příští dovolená už díky nim není tak vzdálená, vždyť už jste vlastně připraveni vyrazit.

Kolik peněz si v cizích měnách doma ponecháváte? Máte devizový účet? Věříte dlouhodobému posilování koruny? Nebo ve vás hlodá červíček nejistoty a spoříte částečně v dolarech? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

Psáno pro The Prague Tribune.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.