Dejte peníze do slamníku!

Dejte peníze do slamníku!
Možná vám po návratu z dovolené kazí kromě pomyšlení, že dalšího volna a se dočkáte zase až za rok, také otázka, co se zbylými dolary, eury, kunami či švýcarskými franky. Kolik prodělám, když si je ponechám?

Česká měna bude v příštích letech dále posilovat, to je fakt, na kterém se shodnou prakticky všichni ekonomové, ať již jsou vládě blízcí nebo vzdálení. S posilováním koruny v průměru o 3,7 procenta ročně počítají také prognózy České národní banky. Jestli tedy letos v létě stálo euro 30,50 Kč a dolar byl k mání za 31 korun, za rok budou obě měny zhruba o korunu levnější. Do roku 2006 by koruna podle České národní banky měla posílit až na 26 korun za euro.

Držet větší hotovost v devizách určitě s ohledem na prognózy nemá smysl. Investiční teorie říká, že každý by měl právě kvůli kolísání kurzů mít většinu peněz v měně, ve které v budoucnu předpokládá nejvíce utrácet. Pro české investory je takovou měnou česká koruna, protože většina naší spotřeby se odehrává v České republice.

Řešením není ani vložením peněz na devizový účet, ať již běžný nebo termínovaný. Úroky jsou více než žalostné a minimálně o jedno procento vás banka připraví při výplatě peněz z účtu v hotovosti. Vaše eura, dolary či franky by tedy celý rok "pracovaly" vlastně jen na tento poplatek.

Předpokládám, že na dovolenou do vyspělých krajin s sebou nevozíte tisíce dolarů nebo eur, ale maximálně pár stovek. Platit kartou jste se přeci naučili již dávno, ne? Pokud odpovídáte kladně, uděláte nejlépe, když své valuty uložíte doma na místo, na kterém je i za rok najdete. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že skleróza je pro vaše valuty mnohonásobně větším nebezpečím než posilující česká koruna. Klidně "doláče" či eura uschovejte do mnohokrát vysmívané matrace, budete–li si ovšem pamatovat, která to byla.

Směnou valut na koruny a jejich opětovným nákupem před příští cestou "do světa" byste totiž tratili minimálně pět, v menších směnárnách ale klidně i osm procent, tedy více, než o kolik koruna pravděpodobně do roka a do dne posílí.

Mít doma pár desítek či stovek eur či dolarů vám navíc určitě prospěje i psychicky. Příští dovolená už díky nim není tak vzdálená, vždyť už jste vlastně připraveni vyrazit.

Kolik peněz si v cizích měnách doma ponecháváte? Máte devizový účet? Věříte dlouhodobému posilování koruny? Nebo ve vás hlodá červíček nejistoty a spoříte částečně v dolarech? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

Psáno pro The Prague Tribune.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 5 komentářů

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.