Pavel Juřík: karty na celý život

Tomáš Skřivánek | 20. 8. 2002
Pavel Juřík: karty na celý život
Celý svůj dosavadní profesionální život zasvětil platebním kartám a systémům. Tuzemskými bankéři je bez nadsázky považován za "číslo jedna" tohoto byznysu. Proč změnil na počátku roku zaměstnavatele?

Kdo je Pavel Juřík

1989 – 1998 Komerční banka. Projektový manažer odpovědný za zavedení bankomatů a bankomatových karet, později vedoucí oddělení acquiringu. Z banky odcházel z pozice vedoucího oddělení platebních karet.

1998 – 2002 Bank Austria Creditanstalt (nyní HVB).
Vedoucí pobočky přímého bankovnictví Nonstopbank. Později projektový manažer kreditních karet.

2002 – ? Bull

Proč jste odešel z HVB Bank?
Banka se po fúzi Bank Austria Creditanstalt a HypoVereinsbank jednoznačně zaměřovala na firemní a privátní klientelu. Měla tedy jiný než retailový profil. Karty patří jednoznačně do retailu a v HVB Bank zcela logicky nepatří mezi priority. Protože mé znalosti jsou především z karetní oblasti, rozhodl jsem se, že budu pracovat jinde, kde je mohu lépe uplatnit.

Očekávalo se, že se objevíte v jiné, retailovější bance, vy jste ale nastoupil k dodavateli platebních systémů.
Zvažoval jsem různé nabídky z bankovního i nebankovního světa. Na technologickou stranu jsem nakonec přestoupil, protože jsou zde mnohem výraznější a rychlejší změny. Jsem tvůrčí člověk a mám zájem tyto nové směry analyzovat, dělat pro ně projekty a uvádět je na trh. Kdybych pracoval v bance, dělal bych tak jeden až dva projekty za rok, tady je jich mnohonásobně více.

Změna prostředí neškodí, protože se člověk podívá na druhou stranu kartového obchodu. Ve spojením s bankovní know-how to samozřejmě mohu použít v budoucnosti.

Celý svůj profesionální život se věnujete kartám. Je to obor, který je vám souzen, nebo jste při změně zaměstnání uvažoval, že si vyzkoušíte něco úplně jiného?
O úplné změně profese jsem neuvažoval, před lety jsem zvažoval, že bych pracoval v oblasti přímého bankovnictví. Dokonce jsem nějaký čas v Bank Austria Creditanstalt řídil pobočku přímého bankovnictví. Jinak si myslím, že jsou mi karty souzené již od poloviny osmdesátých let, kdy jsem o nich poprvé četl, a od té doby je sleduji hodně zblízka.

Obvyklá otázka personalistů, možná jste na ní také musel před přijetím do Bulla odpovídat: Jak vidíte svou kariéru za pět let?
Myslím, že budu partnerem bankovních a nebankovních firem, dodavatelem technologií podporujících využívání platebních karet. Během pár let určitě nastane širší spolupráce mezi bankami a mobilním operátory, protože mobilní telefon v ruce s čipovou SIM kartou představuje zatím nevyužitý potenciál. První ve světě aplikované projekty m-commerce ukazují trend propojování telekomunikací a bankovnictví.

Čili budete dělat to, co nyní?
Když se dívám na svoji dosavadní profesní kariéru, zřejmě se zařadím mezi těch pár desítek "karetních mohykánů", kteří jsou v každé zemi. Kartám zůstanu věrný, asi se nepřesunu do jiného sektoru. Jestli se někdy v budoucnu vrátím do bankovnictví nebo zůstanu na straně technologií, nechávám s otazníkem. Ptáte-li se na pětiletý horizont, určitě bych rád v Bullu dělal to, co nyní, přidal bych jen záběr na celou oblast střední a východní Evropy.

Jak byste čtenářům představil to, co děláte?
Řídím divizi Payment Systems. Pro zákazníky z oblasti bankovnictví, pojišťovnictví, maloobchodu, státní správy a telekomunikací dodáváme řešení pro používání platebních karet – bankomaty, platební terminály, čipové i magnetické karty, řešení pro věrnostní programy. Mojí ambicí je rozšířit nabídku bankovních produktů a počet klientů především z nebankovního sektoru.

Takže nyní vidíte většině hráčů trhu pod pokličku.
Je pravda, že informace, se kterými nyní pracuji, bych v bance neměl vůbec nebo později. Mám díky nim možnost se na věci podívat z nadhledu a spojovat různé projekty. Například pokud obchodnímu řetězci dodáváme řešení akceptace platebních karet a zároveň víme, že nějaká banka řeší otázku svých věrnostních programů, nabízí se možnost tyto zákazníky propojit. Může z toho vzniknout zajímavé řešení, které by třeba jinak nevzniklo.

Ve kterých bankách lze očekávat největší "drive" na zavádění novinek?
Složitá otázka, skoro všechny banky v ČR jsou moji zákazníci. Obecně bych ale řekl, že si nikdo nemůže dovolit výrazněji zaostávat, pokud se tak v minulosti dělo, bylo to způsobeno čekáním na privatizaci nebo to bylo těsně po ní.

Co děláte, když neděláte?
Věnuji se své rodině, zejména oběma malým dcerám. O víkendech hodně cestujeme po republice na hrady, zámky, do přírody. V rámci časových možností také trochu sportuji, především plavu a jezdím na kole – tady mám co zlepšit. Můj dávný koníček je historie, snažím se udržet si na něj alespoň trochu času.

Dotazník

Silné stránky: držím se cíle
Slabé stránky: dívám se příliš dopředu
Oblíbený nápoj: bílé víno
Rodinný stav: ženatý
Nejdražší koníček: cestování
Osobní automobil: Škoda Octavia
První výdělek: v roce 1984 honorář za článek o platebních kartách – cca 100 Kčs
Největší životní vydání: koupě a rekonstrukce chaty
Nejvýhodnější nákup: byt
Největší sen: odstěhovat se na penzi do jižních Čech
Tři věci, které byste si nevzal na pustý ostrov: - nepřítele - cigarety - mobil
Největší vynález lidstva: knihtisk
Nejobyčejnější věc na světě: oheň
Kolik kroků je od Churchillovy sochy v Praze před VŠE k Churchillově soše v Londýně před parlamentem: cca 3,6 milionu.

Myslíte, že je práce u dodavatele infrastruktury pro platební karty zajímavější než v bankovním sektoru? Četli jste některou z knih Pavla Juříka o platebních kartách? Je správným mužem na správném místě? Potkali jste se s ním někdy? Jak na vás zapůsobil? Podělte se o své názory!

Líbil se vám článek?

-42
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

A tohle už jste četli?

Divoká jízda elektromobilem. Akcie Tesly očima expertů

22. 1. 2021 | Ondřej Tůma

Divoká jízda elektromobilem. Akcie Tesly očima expertů

Budou to za pár dní tři roky, co Elon Musk poslal do vesmíru červenou Teslu Roadster. Cena akcií jeho firmy míří za ní. Ke hvězdám. Může to vydržet, nebo přijde vyrovnání k nějaké rozumnější... celý článek

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

21. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

Air Bank od 1. dubna sníží úrok na spořicím účtu. 

Akcie SAB Finance vstoupí na burzu za 10 560 Kč

21. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Akcie SAB Finance vstoupí na burzu za 10 560 Kč

S akciemi společnosti SAB Finance Radomíra Lapčíka se na pražské burze začne obchodovat 28. ledna. Obchodování bude zahájeno na ceně 10 560 Kč. Za tuto cenu jsou akcie nabízeny v rámci... celý článek

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

21. 1. 2021 | Dominik Stroukal | 79 komentářů

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

Během koronavirové krize to mohlo zapadnout, ale loni „zbankrotovalo“ hned pět zemí. Další státy balancují na hraně. Pro srovnání: během poslední finanční recese se to stalo jen u tří... celý článek

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

19. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

Komerční banka nabízí spořicí účet, na němž do konce roku 2021 garantuje úrokovou sazbu 3 % ročně. Má to ale dvě podmínky. Mít v KB běžný účet nebo si ho založit. A hlavně: nově s KB investovat... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.