Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akro Svět: garanční fond zřejmě pomůže

Akro Svět: garanční fond zřejmě pomůže
Již rok a čtvrt jsou podílové listy fondu Akro Svět prakticky bezcenné. Poslední týdny ale přinesly naději, že odškodnění je na dohled. Povodně však možná výplatu podílníků z Garančního fondu znovu odsunou.

Připomeňme, co se před rokem a čtvrt stalo. Investiční společnost Akro (profil, názory), malý, ale velmi seriózní a progresivní správce podílových fondů, začal na jaře 2001 využívat konzultantských a brokerských služeb americké firmy Wells Fargo. Postupně na své účty u tohoto brokera začal převádět od svého předchozího obchodníka – Private Investors - majetek jednotlivých fondů. Vlajkovou loď společnosti – fond Akro Svět (profil, názory) již převést nestačil. V polovině května 2001 přišel krach Private Investors, který s sebou pod hladinu stáhl také fond Svět.

Management Akra od té doby o navrácení majetku bojuje na třech frontách:
1) jedná s Garančním fondem obchodníků s cennými papíry o odškodnění klientů z jeho zdrojů (článek Garanční fond: dobrý nápad, katastrofické provedení)
2) podal soudní žaloby v USA na brokerský dům A. B. Watley, který v USA obchodoval pro klienty Private Investors
3) chce přimět k spoluodpovědnosti depozitáře – tuzemskou pobočku rakouské Raiffeisenbank (rozhovor s depozitářem)

Začátkem srpna proběhlo jednání Akra se zástupci Garančního fondu. Zástupci Garančního fondu podle ředitele Akra Víta Vařeky nemají zásadní námitky proti nároku klientů fondu Svět na odškodnění, upozorňují však na právní nejednoznačnost nároku podílníků otevřeného podílového fondu. Jako podmínka ze strany Garančního fondu je proto požadováno soudní potvrzení oprávněnosti nároku na náhradu škody. Proto v těchto dnech připravuje Akro takzvanou určující žalobu. Právníci Akra jsou přesvědčeni, že nárok podílníků na náhradu škody vyplývá z ústavního požadavku rovnosti.

"Po kladném rozhodnutí soudu už nebudou v cestě překážky pro odškodnění podílníků fondu Svět z Garančního fondu," říká Vařeka. Je pravděpodobné, že podílníci Akra se nakonec výplaty peněz z garančního fondu dočkají, stejně jako ostatní postižení klienti Private Investors a Online Investor. Otázkou ale je kdy. Stát měl polovinu peněz na výplaty klientů do Garančního fondu poskytnout v průběhu druhého pololetí letošního roku. Je však pravděpodobné, že povodně prioritami státních výdajů řádně zamíchají a odškodnění klientů zkrachovalých obchodníků s cennými papíry se opět oddálí.

Soudy v USA - stejné finty

Ani druhá fronta nespí. Průkazní řízení v rámci žaloby na společnost A. B. Watley o náhradu škody dospělo v srpnu konečně k závěru. "Byl jsem překvapen, že se v USA používají stejné výmluvy jako v tuzemsku. Zástupci žalované strany se nedostavovali k soudu a místo toho nosili potvrzení o nemoci," komentuje průtahy Vařeka.

Koncem srpna nebo na začátku září očekává Akro vyjádření soudkyně k soudnímu řízení a výzvu ke smíru. Tato varianta se jeví statisticky jako nejpravděpodobnější, vždyť smírem končí v USA 94 procent všech soudních sporů. Pokud se ale A. B. Watley s Akrem na přijatelném mimosoudním vyrovnání nedohodne, začne soudní proces, ve kterém půjde o jednoznačný verdikt soudu. "Stále věříme, že k této situaci nedojde a obě strany se dohodnou na mimosoudním vyrovnání," dodává optimisticky Vařeka.

Kdy myslíte, že se klienti zkrachovalých obchodníků s cennými papíry dočkají odškodnění? Myslíte, že výklad "rovnosti" právníků Akra je správný a soud ho potvrdí? Podělte se s námi o své názory.

Vážení čtenáři, v tomto týdnu si bohužel poprvé za dobu vydávání Peníze.CZ, nemůžete přečíst pravidelný komentář k výsledkům podílových fondů. Všechny společnosti s výjimkou První investiční a O.B Investu v minulém týdnu kvůli povodním zastavily obchodování, případně nestanovovaly kurzy podílových listů. Věříme, že za týden vám již pravidelný komentář nabídneme v plném rozsahu.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 8. 2002 13:34, SkrivanekT

Máte pravdu, že Akro Svět byl malý fond, spravoval ale zhruba dvojnásobek Vámi uváděné částky - cca. 35 milionů korun.

Reagovat

 

+45
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Henry 19. 08. 2002 09:43)

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

10. 9. 2002 | 10:17

Pánové z Akra jen silně mlží vodu a snaží se maskovat vlastní neschopnost.Zákon o garančním fondu hovoří jasně a je tedy zřejmé že Akro nemá žádný nárok na výplatu z tohoto fondu.Toho si museli být pánové z Akra dobře vědomi...více

29. 8. 2002 | 15:31 | teimlm

Jenže klientem PI byla právnická osoba - investiční společnost Akro, která s ním měla uzavřenou smlouvu a tedy by (bohužel, to zdůrazňuji) neměla mít nárok na náhradu škody. Ale uvidíme, jak zareaguje soud... více

29. 8. 2002 | 15:22 | teimlm

a co jsou klienti sveta? fyzicke osoby. fond vlastnili oni, ne akro. to se o nej jenom staralo. je to nejednoznacnost zakona bez diskuze... více

23. 8. 2002 | 9:49 | SkrivanekT

Mluvím o jiné době než vy. Akro Svět vzniklo počátkem roku 1998. V té době (do léta 2000) v tuzemsku žádné akciové otevřené podílové fondy s jasnými strategiemi neexistovaly. Na výběr jste měl mezi drahým fondem Pioneer Trust...více

22. 8. 2002 | 15:44 | SYROVY

ale ale, od kdy je AKRO tak vynikající? Pane redaktore, podívejte se na Vámi publikované výsledky správcovských společností a myslím, že horší než AKRO nenajdete, vždyť ty jejich fondy se červenají jako nikde jinde! Jinak...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK