Vedle podílových fondů peněžního trhu a dluhopisových fondů patří zajištěné fondy mezi jedny z nejméně rizikových investic svého druhu. Garantují totiž investorům, že v případě nepříznivého vývoje sledovaného akciového indexu dostanou na konci investičního období vyplaceno alespoň 100 % hodnoty vložené investice. V takovém případě je jedinou ztrátou investora ušlý výnos a vstupní poplatky spojené s nákupem podílového listu. Některé dokonce zaručí i určitý výnos. Nevýhodou většiny zajištěných fondů jsou však vyšší vstupní investice a dlouhodobá vázanost prostředků.

Jak zajištěné fondy fungují
Princip zajištěných fondů spočívá v rozdělení majetku vloženého investory na dvě části. Větší část je investována na peněžním a dluhopisovém trhu a postupným zhodnocováním dosáhne ke konci investičního období, na něž je fond zřízen (například čtyři roky), 100 % hodnoty vloženého majetku. Tím je zajištěna zmíněná garance.
Za menší část majetku fondu se potom nakoupí opce, které dávají fondu právo k určenému datu za předem stanovenou cenu nakoupit některý burzovní index, třeba index evropských akcií Dow Jones Euro Stoxx 50. Fond tohoto práva využije jen v případě, že v den splatnosti opce může na opci vydělat, to znamená, že aktuální hodnota indexu na kapitálovém trhu bude vyšší, než cena indexu stanovená v opčním kontraktu zvýšená o cenu opce (tzv. opční prémii). Rozdíl mezi těmito cenami potom tvoří kladný výnos fondu. Pokud v den splatnosti fond na opci vydělat nemůže (tzn. hodnota burzovního indexu bude nižší než cena indexu sjednaná v opčním kontraktu zvýšená o opční prémii), nechá opci propadnout a dosahuje ztráty ve výši zaplacené opční prémie.
Rozlišení zajištěných fondů
Termínový vklad |
Výhody: + vklad libovolné částky + volba investičního období + zákonné pojištění vkladů |
Nevýhody: - nižší úročení - srážková daň 15 % - sankce za předčasný výběr |
Zajištěný fond |
Výhody: + garance vrácení 100 % vložené investice + možnost podílet se na růstu akciového indexu + osvobození od daně z příjmů při držbě podílu nad 6 měsíců |
Nevýhody: - vyšší vstupní investice - garance se vztahuje na konec investičního období => dlouhodobá vázanost peněz - sankce za předčasný výstup - vstupní poplatky |
Zajištěné fondy můžeme rozlišit podle toho, kdy stanovují celkový výnos. Ten lze vypočítávat buďto jednorázově na konci investičního období (například po čtyřech letech) nebo průběžně (například měsíčně, čtvrtletně či ročně). U fondů, kde se celkový výnos vypočítává jednorázově, se na konci investičního období zjistí přírůstek hodnoty akciového indexu od začátku investičního období. Investor se potom na daném přírůstku podílí určitou mírou, která se nazývá "míra participace". Pokud se fondu nepodaří opcemi zhodnotit druhou část vloženého majetku, vrátí investorům zpět pouze tu část, která byla uložena na peněžním a dluhopisovém trhu, a která postupně dosáhla 100 % hodnoty vloženého majetku. V takovém případě je ztrátou investora již zmíněný ušlý výnos, který by získal, kdyby investoval jinam. Příkladem fondu, kde se propočítává výnos na konci investičního období, je HSBC Švýcarský růstový fond nebo fondy KBC Equisafe. Některé fondy tohoto typu mohou mít ještě rozšířenu garanci nad 100 %, takže investor po stanovené době získá např. minimálně 112 % vložené investice. Příkladem takového fondu je zajištěný fond HSBC Nasdaq Bonus Plus.
U fondů, kde se celkový výnos propočítává průběžně, se porovnává počáteční a konečná hodnota akciového indexu za každý měsíc, čtvrtletí či rok. Zjištěný výnos za toto období je potom zpravidla limitován zezdola (tzv. "floor") a zeshora (tzv. "cap"), takže investor je vystaven omezenému riziku, ale i omezenému ziskovému potenciálu. Kladné či záporné výnosy za dílčí období se potom načítají a tvoří celkový výnos pro investora. Příkladem fondu této konstrukce je HSBC Evropský růstový fond.
Co jsou click fondy
Pokud je dolní limit výnosu ("floor") za dílčí období stanoven na nulu, pak investor v tomto období nemůže dosáhnout ztráty a do jeho celkového výnosu se započítávají pouze období s kladným výnosem. Takový kladný výnos se tzv. "uzamkne" nebo "zaklikne" a fondům, které takto kladné výnosy v dílčím období uzamykají, se říká "click fondy". Příkladem takového click fondu je zajištěný fond ČSOB/KBC Click Světové akcie 5. Variantou click fondu, kde se naopak uzamyká ztráta, je fond HSBC Nasdaq Bonus Plus. U něho je automaticky nastaven počáteční výnos 100 % a za každý měsíc, kdy sledovaný akciový index Nasdaq 100 dosáhne ztrátu, se počáteční výnos fondu o tuto ztrátu sníží.
Kontinuální click fondy
Na stejném principu uzamykání výnosů, ale trochu odlišně pracují kontinuální click fondy ING. Ty jsou narozdíl od klasických zajištěných fondů i výše zmíněných click fondů zřízeny na dobu neurčitou, takže investor má možnost do nich kdykoliv vstoupit a právě tak kdykoliv a bez dodatečných nákladů z nich vystoupit (odtud název kontinuální). Tato výhoda však nedovoluje kontinuálnímu click fondu garantovant plnou hodnotu vložené investice, ale pouze zhruba 90 %. Z důvodu kontinuality totiž musí až 10 % majetku fondu stále "pracovat" v opcích.
Připadají Vám zajištěné fondy jako atraktivní investiční nástroj? Investovali byste do nich? Máte s nimi již nějaké zkušenosti? O své názory se můžete podělit zde. Podělte se o své názory s ostatními.
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
25. 6. 2002 15:47
Autor clanku mozna zapomnel zminit skutecnost, ze zminenych sto procent investice v pripade neprizniveho vyvoje dostane podilnik az na konci obdobi - bude-li potrebovat hotovost v mezidobi, muze jeho investice skoncit se ztratou (anebo se ziskem, bude-li se index vyvijet dobre). A ted pozor, dotaz pro odborniky - nektere garantovane investice do japonskych indexu nabizi vic nez stoprocentni podil na zisku - pri stoprocentni garanci vkladu a dobe trvani vkladu pet let Merill Lynch (uznavam, ze v breznu) nabizela 124% participaci na vyvoji indexu Nikkei 225 (denominovano v dolarech). Pokud trhy rostly, mohly jste tedy vydelat daleko vic, nez kdybyste investovaly jen do indexu. Kdyby trhy padaly, mate garantovanou jistinu. Muze mi nekdo vysvetlit, jak je tahle anomalie mozna? To opce na Nikkei stoji tak malo?
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
27. 6. 2002 9:09
Tyhle fondy nenakupují běžné opce na trhu. Jde podle mě o nestandardizované kontrakty v obrovských objemech a ušetří na transakčních nákladech
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.