Vývoj kapitálových trhů ve dnech 2. - 8. 3. 2002

David Petráček | 11. 3. 2002
Vývoj kapitálových trhů ve dnech 2. - 8. 3. 2002
Trhy šly po dlouhé době radostně nahoru. Proč - a kdo na tom nejvíce vydělal?

Spojené státy

V pondělí předvedly americké kapitálové trhy impozantní růst. Tento den nedošlo k oznámení žádných makrodat a trhy tedy dále absorbovaly čísla oznámená minulý týden. Výrazně stoupaly hlavně letecké společnosti, automobilky (General Motors i Ford slušně získaly) i technologie, kde především díky společnosti Cisco vzrostl Nasdaq o více než 3 procenta. Nepříjemně tento den překvapil investory šéf společnosti Oracle, který vyjádřil znepokojení nad dalšími hospodářskými výsledky, a poslal tak svými výroky akcie společnosti výrazně dolů.

V úterý se indexy Nasdaq a Dow Jones vydaly opačným směrem. Zatímco DJIA se celý den pohyboval v záporných číslech, Nasdaq opět posiloval. Odpoledne však oslabil, a proto nedošlo k výraznějšímu růstu. Výrazně vyšší než se očekávalo byl tento den index ISM pro nevýrobní sektor a dal tak předpoklad pro další mírný růst.

Začátek středečního obchodování byl ve smíšeném duchu, kdy technologické tituly spíše oslabovaly, a to vlivem negativních zpráv a vybírání zisků po pátečním a pondělním růstu. Dow Jonesův index naopak posiloval, a to díky bankovnímu sektoru a cyklickým titulům. Hlavní podíl na růstu však měl bezdrátový sektor, kde např. společnost Sprint těžila z potvrzení výhledu, kterým reagovala na downgrade od SoundView. Dobře se tento den dařilo i leteckým společnostem, kde společnost UAL zažehnala hrozící stávku mechaniků. Ani biotechnologie se ve středu nedržely zpátky. V odpoledních hodinách byla zveřejněna zpráva o nových objednávkách pro tovární zboží, které vzrostly podle očekávání o 1,6 procenta. Tento den byly také zveřejněny informace z "béžové knihy", které ovšem nebyly nijak převratné.

Ve čtvrtek bylo před začátkem obchodování k dispozici mnoho pozitivních informací. Byl to příznivý vývoj na zahraničních trzích, makroekonomická data potvrzující zlepšování ekonomického vývoje (produktivita za 4Q vzrostla o 5,2% a dodatečné žádosti klesly o 5 tis.) a pozitivní zprávy o prodejích v obchodních řetězcích za únor, kdy např.u Wall Martu prodeje rostly o 10,3%. Tyto informace vedly po otevření k růstu, avšak vybírání zisků před projevem A. Greenspana před senátem USA trhy oslabilo. Ani po ní se trhy nevzpamatovaly, a to i přes její optimistický ráz týkající se oživení americké ekonomiky. Mezi obory, které tento den vykazovaly pozitivní vývoj a vyčnívaly tak nad jinak stagnujícím trhem, patřil maloobchod, ropa, automobily a železnice.

V pátek byl před zahájením obchodování oznámen vývoj nezaměstnanosti, který dopadl nad očekávání dobře. Za uplynulý měsíc vytvořila zvýšená poptávka po pracovní síle ve stavebnictví, maloobchodě a hlavně ve službách 66 tis. nových míst (očekávalo se 12 tis.) a míra nezaměstnanosti klesla na 5,5% (ekonomové očekávali 5,8%). Tato neočekávaná zpráva vnesla mezi investory optimismus a zapříčinila růst indexů Nasdaq a DJIA na začátku obchodního dne.

Evropa

Vývoj na dvou hlavních burzách v Evropě (v Londýně a ve Frankfurtu) byl téměř totožný, když obě burzy ve stejné dny rostly a ztrácely. Ve svém konečném důsledku byl tento týden pro evropské trhy pozitivní. V Evropě začíná převažovat názor o ekonomickém oživení. Svědčí o tom i nezměněné úrokové sazby ECB po jejím zasedání ve čtvrtek a nezaměstnanost v Německu, která v únoru vzrostla o jeden tisíc (čekávalo se 20 tisíc), což je nejméně za posledních 14 měsíců.

Mezi lákadla patřila uplynulý týden společnost Siemens. Po vzoru USA rostly i letecké společnosti a některé dny se velice dařilo i bankovnímu sektoru

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Velké banky kupují bitcoiny. Salvador ukázal, kolik jich má. Týden v kryptu

18. 5. 2024 | Tomáš Krause

Velké banky kupují bitcoiny. Salvador ukázal, kolik jich má. Týden v kryptu

Americké banky investují do bitcoinových fondů, volatilita bitcoinu klesá, vývojář Tornado Cash dostal pět let natvrdo, Salvador ukazuje své bitcoiny a Runes už jsou out. Je tu další... celý článek

Třetině Čechů chybí finanční znalosti. Ženy tápou častěji, ukázal průzkum

14. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

Třetině Čechů chybí finanční znalosti. Ženy tápou častěji, ukázal průzkum

Jaký je rozdíl mezi běžným a spořicím účtem? Co se skrývá pod pojmem inflace a úročení? Je bezpečnější podíl v akciovém fondu, nebo nákup akcií jedné firmy? Co jsou kryptoměny? Na takové... celý článek

Kongres USA proti regulaci krypta. V Argentině dělají bitcoin z odpadu. Týden v kryptu

11. 5. 2024 | Tomáš Krause

Kongres USA proti regulaci krypta. V Argentině dělají bitcoin z odpadu. Týden v kryptu

Miliarda transakcí bitcoinem. Ethereum je zase inflační. Argentina vyrábí bitcoin z odpadu. Američtí kongresmani proti regulacím Komise pro cenné papíry, jejíž šéf se je prý pokoušel... celý článek

Konec optimismu. Dluhopisové i akciové fondy začínají klesat

9. 5. 2024 | Martin Mašát | 2 komentáře

Konec optimismu. Dluhopisové i akciové fondy začínají klesat

Optimismus došel. Investoři přestávají věřit tomu, že se ve Spojených státech podaří brzy zamést s inflací a že klesnou úrokové sazby tamější centrální banky. Špatnou náladou se nechali... celý článek

Kolik vám vynesou dividendy z českých akcií? Přehled

9. 5. 2024 | Jan Traxler | 5 komentářů

Kolik vám vynesou dividendy z českých akcií? Přehled

Nejvyšší dividendový výnos z akcií obchodovaných na pražské burze nabízejí pravidelně Moneta, Philip Morris a ČEZ. Kolik dostanou akcionáři letos a jaký je výhled do příštích let?

Partners Financial Services