Vývoj kapitálových trhů ve dnech 2. - 8. 3. 2002

David Petráček | 11. 3. 2002
Vývoj kapitálových trhů ve dnech 2. - 8. 3. 2002
Trhy šly po dlouhé době radostně nahoru. Proč - a kdo na tom nejvíce vydělal?

Spojené státy

V pondělí předvedly americké kapitálové trhy impozantní růst. Tento den nedošlo k oznámení žádných makrodat a trhy tedy dále absorbovaly čísla oznámená minulý týden. Výrazně stoupaly hlavně letecké společnosti, automobilky (General Motors i Ford slušně získaly) i technologie, kde především díky společnosti Cisco vzrostl Nasdaq o více než 3 procenta. Nepříjemně tento den překvapil investory šéf společnosti Oracle, který vyjádřil znepokojení nad dalšími hospodářskými výsledky, a poslal tak svými výroky akcie společnosti výrazně dolů.

V úterý se indexy Nasdaq a Dow Jones vydaly opačným směrem. Zatímco DJIA se celý den pohyboval v záporných číslech, Nasdaq opět posiloval. Odpoledne však oslabil, a proto nedošlo k výraznějšímu růstu. Výrazně vyšší než se očekávalo byl tento den index ISM pro nevýrobní sektor a dal tak předpoklad pro další mírný růst.

Začátek středečního obchodování byl ve smíšeném duchu, kdy technologické tituly spíše oslabovaly, a to vlivem negativních zpráv a vybírání zisků po pátečním a pondělním růstu. Dow Jonesův index naopak posiloval, a to díky bankovnímu sektoru a cyklickým titulům. Hlavní podíl na růstu však měl bezdrátový sektor, kde např. společnost Sprint těžila z potvrzení výhledu, kterým reagovala na downgrade od SoundView. Dobře se tento den dařilo i leteckým společnostem, kde společnost UAL zažehnala hrozící stávku mechaniků. Ani biotechnologie se ve středu nedržely zpátky. V odpoledních hodinách byla zveřejněna zpráva o nových objednávkách pro tovární zboží, které vzrostly podle očekávání o 1,6 procenta. Tento den byly také zveřejněny informace z "béžové knihy", které ovšem nebyly nijak převratné.

Ve čtvrtek bylo před začátkem obchodování k dispozici mnoho pozitivních informací. Byl to příznivý vývoj na zahraničních trzích, makroekonomická data potvrzující zlepšování ekonomického vývoje (produktivita za 4Q vzrostla o 5,2% a dodatečné žádosti klesly o 5 tis.) a pozitivní zprávy o prodejích v obchodních řetězcích za únor, kdy např.u Wall Martu prodeje rostly o 10,3%. Tyto informace vedly po otevření k růstu, avšak vybírání zisků před projevem A. Greenspana před senátem USA trhy oslabilo. Ani po ní se trhy nevzpamatovaly, a to i přes její optimistický ráz týkající se oživení americké ekonomiky. Mezi obory, které tento den vykazovaly pozitivní vývoj a vyčnívaly tak nad jinak stagnujícím trhem, patřil maloobchod, ropa, automobily a železnice.

V pátek byl před zahájením obchodování oznámen vývoj nezaměstnanosti, který dopadl nad očekávání dobře. Za uplynulý měsíc vytvořila zvýšená poptávka po pracovní síle ve stavebnictví, maloobchodě a hlavně ve službách 66 tis. nových míst (očekávalo se 12 tis.) a míra nezaměstnanosti klesla na 5,5% (ekonomové očekávali 5,8%). Tato neočekávaná zpráva vnesla mezi investory optimismus a zapříčinila růst indexů Nasdaq a DJIA na začátku obchodního dne.

Evropa

Vývoj na dvou hlavních burzách v Evropě (v Londýně a ve Frankfurtu) byl téměř totožný, když obě burzy ve stejné dny rostly a ztrácely. Ve svém konečném důsledku byl tento týden pro evropské trhy pozitivní. V Evropě začíná převažovat názor o ekonomickém oživení. Svědčí o tom i nezměněné úrokové sazby ECB po jejím zasedání ve čtvrtek a nezaměstnanost v Německu, která v únoru vzrostla o jeden tisíc (čekávalo se 20 tisíc), což je nejméně za posledních 14 měsíců.

Mezi lákadla patřila uplynulý týden společnost Siemens. Po vzoru USA rostly i letecké společnosti a některé dny se velice dařilo i bankovnímu sektoru

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

1. 2. 2023 | redakce Peníze.CZ

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

Investiční skupina Premiot Group podnikatele Ondreje Spodniaka je v prodlení s úhradou přinejmenším části svých závazků z vydaných dluhopisů. Upozornil na to Martin Dočekal, provozovatel... celý článek

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

31. 1. 2023 | Lucie Weissová | 1 komentář

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

Krize, nebo příležitost? Kde zhodnocovat úspory, na co dávat pozor a jak pracovat s investičním portfoliem, když trhy kolísají a inflace je vysoko? Odpovídá Vít Endler, spolumajitel... celý článek

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

12. 1. 2023 | Vladimír Pikora | 1 komentář

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

Válka všechno změnila. Před rokem všichni čekali po konci korony uvolnění a růst procyklických akcií. To se nenaplnilo. Místo růstu přišla recese a inflace. V mnoha zemí dosáhne vrcholu... celý článek

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.