Vezmu si tě, až podepíšeš!

Vezmu si tě, až podepíšeš!
Jste zamilovaní, plánujete svatbu a vaše drahá polovička prohodí něco o předmanželské smlouvě? Že se nejprve rozpláčete a pak utečete, protože z vašeho miláčka se vyklubal vypočítavý sobec? Naopak, tohoto partnera se držte!

Předmanželská smlouva upravuje budoucí majetkové poměry v manželství. Definuje ji Občanský zákoník, a to v § 143a a 147. Je nutné aby byla uzavřena notářským zápisem. Jedná-li se o smlouvu o budoucím majetku, zaplatíte za její sepsání od dvou do čtyř tisíc korun, v případě, že se jedná o majetek již existující, poplatek se může vyšplhat až na dvě procenta z jeho hodnoty. Pokud vám partner navrhne, abyste takovou smlouvu sepsali, neznamená to, že vás nemiluje a že myslí jen na zadní vrátka. Jistěže, do vztahu se má jít naplno a když se dva berou, tak je to na pořád, ale rozhlédněte se kolem sebe. Když připustíte, že i vám by se nemuselo manželství vydařit, že sladké dny zamilovanosti jednou pominou a že se mohou vyskytnout nepředvídané události, které mění vztahy mezi lidmi, prokážete, že jste skutečně dospělí a umíte žít v realitě. Představte si, že jeden z manželů podniká jako fyzická osoba. V případě neúspěchu může nést následky celá rodina. Pokud si manželé upraví své majetkové poměry již předem, závazky z podnikání se budou týkat jen vlastnictví jednoho z nich.

Co je vlastně společným vlastnictvím obou manželů? Je to majetek, který jeden z nich nebo oba nabyli během trvání manželství. Nepatří sem věci, které vlastnili každý zvlášť před svatbou, ani dědictví nebo dar připadající jednomu z manželů. Předmanželskou smlouvou lze upravit vlastnictví věcí, které by jinak byly součástí bezpodílového spoluvlastnictví. Smlouva se může zúžit nebo naopak rozšířit společný majetek manželů. Zúžení využije například partner – živnostník, rozšířením lze do společného majetku zahrnout i majetek jednoho z partnerů (dům, automobil, atd.), který vlastnil již před svatbou a chce jej sdílet s manželkou/manželem. Díky předmanželské smlouvě lze dohodnout i to, že žádný společný majetek v manželství nevznikne. Jediné, co bude stále ve vlastnictví obou, je běžné vybavení domácnosti. O tom, co k němu patří, ale občanský zákoník, který tyto smlouvy upravuje, nehovoří. I když vám tedy předmanželská smlouva u rozvodu usnadní dohodu o bytu, automobilu či sbírce známek, lednici, gauč a pračku si přece jen musíte vyhádat.

Nepovažujme ale předmanželské smlouvy jen za pokus pojistit se proti tomu, aby vás miláček při rozvodu neoškubal. Stačí se podívat do Hollywoodu. Malé hvězdičky vdávajíce se za slavné stárnoucí hvězdy podepisují předmanželské smlouvy jak na běžícím pásu. Píše se v nich, že za každý rok strávený v manželství dostanou tolik a tolik set tisíc dolarů. Snadná matematika, že?

V našich podmínkách nejsou předmanželské smlouvy tak časté a stále se k nim přistupuje s jistou dávkou nejistoty. Nikdo vás k podpisu takového kontraktu nemůže nutit a ve většině běžných vztahů ani nejsou zapotřebí. Jak už ale bylo řečeno výše, láska není nekonečná a pokud chceme v dnešním světě přežít bez větší újmy, buďme realisté. Když po vás nastávají manžel či manželka bude chtít sepsání předmanželské smlouvy, neznamená to, že vás nemiluje, ale jen to, že racionálně uvažuje.

Máte podepsanou předmanželskou smlouvu? Myslíte si, že je to záležitost jen pro bohaté? Podepsali byste ji, kdyby na tom váš nastávající trval? Podělte se s námi o své názory!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 20 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 3. 2002 17:48, Martin

Žiju s přítelkyní už 5 let a zatím je to OK, protože ani jeden ani druhý vpodstatě nic nemáme, takže by ani nebylo co dělit. Nicméně, jestli si ji budu někdy brát, předmanželskou smlouvu určitě sepíšeme.
Její první reakce na tento můj postoj byla sice "zamítavá", ale časem se jí to taky v hlavě rozleželo...

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 3. 2002 9:34, Vit Halamicek

Predmanzelska smlouva ma vyznam jenom v pripade, ze jsou oba partneri majetni a nezanasi do vztahu pocit diskriminace a neduvery. Jinak nici vztah jiz od okamziku, kdy je poprve zminena. Ze statistik v Kanade vyplyva, ze tretina paru se po zmince o predmanzelske smlouve rozejde jiz pred svatbou a druha tretina rozvede. Jde zejmena o diskriminaci, jestlize je zena nemajetna a muz bohaty. Manzelstvi je riziko, ktere patri k zivotu a predmanzelskou smlouvou v mnoha pripadech usnadnujeme jeho rozpad, cimz docilime praveho opaku nez jsme puvodne zamysleli. Manzelstvi neni podnikani.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (20 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 4 komentáře

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

12. 5. 2022 | Jana Divinová | 15 komentářů

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase, kde mají účty s bitcoinem a dalšími kryptoměnami i mnozí Češi, během včerejšího dne ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty. Vykázala totiž... celý článek

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

12. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 20 komentářů

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

Rostoucí úroky, inflace, drahé energie, válka na Ukrajině. To všechno trhům nesvědčí a akcie zlevňují. Vyplatí se teď koupit se slevou, nebo propad tentokrát bude dlouhodobější?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.