Vezmu si tě, až podepíšeš!

Vezmu si tě, až podepíšeš!
Jste zamilovaní, plánujete svatbu a vaše drahá polovička prohodí něco o předmanželské smlouvě? Že se nejprve rozpláčete a pak utečete, protože z vašeho miláčka se vyklubal vypočítavý sobec? Naopak, tohoto partnera se držte!

Předmanželská smlouva upravuje budoucí majetkové poměry v manželství. Definuje ji Občanský zákoník, a to v § 143a a 147. Je nutné aby byla uzavřena notářským zápisem. Jedná-li se o smlouvu o budoucím majetku, zaplatíte za její sepsání od dvou do čtyř tisíc korun, v případě, že se jedná o majetek již existující, poplatek se může vyšplhat až na dvě procenta z jeho hodnoty. Pokud vám partner navrhne, abyste takovou smlouvu sepsali, neznamená to, že vás nemiluje a že myslí jen na zadní vrátka. Jistěže, do vztahu se má jít naplno a když se dva berou, tak je to na pořád, ale rozhlédněte se kolem sebe. Když připustíte, že i vám by se nemuselo manželství vydařit, že sladké dny zamilovanosti jednou pominou a že se mohou vyskytnout nepředvídané události, které mění vztahy mezi lidmi, prokážete, že jste skutečně dospělí a umíte žít v realitě. Představte si, že jeden z manželů podniká jako fyzická osoba. V případě neúspěchu může nést následky celá rodina. Pokud si manželé upraví své majetkové poměry již předem, závazky z podnikání se budou týkat jen vlastnictví jednoho z nich.

Co je vlastně společným vlastnictvím obou manželů? Je to majetek, který jeden z nich nebo oba nabyli během trvání manželství. Nepatří sem věci, které vlastnili každý zvlášť před svatbou, ani dědictví nebo dar připadající jednomu z manželů. Předmanželskou smlouvou lze upravit vlastnictví věcí, které by jinak byly součástí bezpodílového spoluvlastnictví. Smlouva se může zúžit nebo naopak rozšířit společný majetek manželů. Zúžení využije například partner – živnostník, rozšířením lze do společného majetku zahrnout i majetek jednoho z partnerů (dům, automobil, atd.), který vlastnil již před svatbou a chce jej sdílet s manželkou/manželem. Díky předmanželské smlouvě lze dohodnout i to, že žádný společný majetek v manželství nevznikne. Jediné, co bude stále ve vlastnictví obou, je běžné vybavení domácnosti. O tom, co k němu patří, ale občanský zákoník, který tyto smlouvy upravuje, nehovoří. I když vám tedy předmanželská smlouva u rozvodu usnadní dohodu o bytu, automobilu či sbírce známek, lednici, gauč a pračku si přece jen musíte vyhádat.

Nepovažujme ale předmanželské smlouvy jen za pokus pojistit se proti tomu, aby vás miláček při rozvodu neoškubal. Stačí se podívat do Hollywoodu. Malé hvězdičky vdávajíce se za slavné stárnoucí hvězdy podepisují předmanželské smlouvy jak na běžícím pásu. Píše se v nich, že za každý rok strávený v manželství dostanou tolik a tolik set tisíc dolarů. Snadná matematika, že?

V našich podmínkách nejsou předmanželské smlouvy tak časté a stále se k nim přistupuje s jistou dávkou nejistoty. Nikdo vás k podpisu takového kontraktu nemůže nutit a ve většině běžných vztahů ani nejsou zapotřebí. Jak už ale bylo řečeno výše, láska není nekonečná a pokud chceme v dnešním světě přežít bez větší újmy, buďme realisté. Když po vás nastávají manžel či manželka bude chtít sepsání předmanželské smlouvy, neznamená to, že vás nemiluje, ale jen to, že racionálně uvažuje.

Máte podepsanou předmanželskou smlouvu? Myslíte si, že je to záležitost jen pro bohaté? Podepsali byste ji, kdyby na tom váš nastávající trval? Podělte se s námi o své názory!

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 20 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 3. 2002 17:48, Martin

Žiju s přítelkyní už 5 let a zatím je to OK, protože ani jeden ani druhý vpodstatě nic nemáme, takže by ani nebylo co dělit. Nicméně, jestli si ji budu někdy brát, předmanželskou smlouvu určitě sepíšeme.
Její první reakce na tento můj postoj byla sice "zamítavá", ale časem se jí to taky v hlavě rozleželo...

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 3. 2002 9:34, Vit Halamicek

Predmanzelska smlouva ma vyznam jenom v pripade, ze jsou oba partneri majetni a nezanasi do vztahu pocit diskriminace a neduvery. Jinak nici vztah jiz od okamziku, kdy je poprve zminena. Ze statistik v Kanade vyplyva, ze tretina paru se po zmince o predmanzelske smlouve rozejde jiz pred svatbou a druha tretina rozvede. Jde zejmena o diskriminaci, jestlize je zena nemajetna a muz bohaty. Manzelstvi je riziko, ktere patri k zivotu a predmanzelskou smlouvou v mnoha pripadech usnadnujeme jeho rozpad, cimz docilime praveho opaku nez jsme puvodne zamysleli. Manzelstvi neni podnikani.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (20 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 1 komentář

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Partners Financial Services