Ach ty akcie…

Ach ty akcie…
Investované sumy se stále pohybují na rekordních úrovních, ale výkonnost je čím dál tím horší. Především akciové a smíšené fondy minulý týden zaznamenaly nepříjemné ztráty.

Průměry vypadají ještě dobře - smíšené fondy minulý týden v průměru ztratily jedno procento, fondy fondů 1,6 procenta a fondy akciové 1,9 procenta. Ovšem podíváme-li se na tabulku fondů s nejhorší týdenní výkonností, vidíme čísla mnohem horší: na prvním místě je Akro Eurotech (profil, názory) se ztrátou 5,8 procenta (ale první místo tohoto fondu v tabulce ztrát už asi nikoho nepřekvapuje…). Na dalších místech jsou ČSOB evropský akciový (profil, názory) s mínus 3,6 procenta, fond nové ekonomiky ČP Investu (profil, názory) s mínus 3,5 procenty, ŽB-akciový (profil, názory) s mínus 3,4 procenta a ČSOB světový akciový (profil, názory) s mínus 3,1 procenta. Další fondy s velkými poklesy najdete v této tabulce.

Několik fondů sice dokázalo investorům přinést i zisk, ale s výjimkou fondu Akro Svět (profil, názory), jenž si připsal téměř 4,5 procenta, šlo v lepším případě o několik málo desetin procenta - viz příslušná tabulka.

Peníze tečou dál

Ovšem investoři jako by přestali na výkonnost hledět a své peníze do fondů stále přinášejí. Na konci minulého týdne měly české investiční společnosti pod správou o tři čtvrtě miliardy korun více - což je asi tak třikrát více, než kolik činily průměrné nárůsty ještě před rokem. Jak ostatně vidíte i v této tabulce, dvě třetiny tohoto nárůstu připadlo na fondy peněžního trhu. V kladných číslech skončily i fondy dluhopisové (téměř 260 milionů) a fondy akciové (necelé čtyři miliony), znaménko mínus se naopak tkví u čistých prodejů smíšených fondů (mínus 98 milionů) a fondů fondů (mínus dva miliony korun).

Nejvyšší čisté prodeje měl minulý týden ČSOB výnosový (profil, názory), fond určený výhradně pro institucionální klientelu. Podíváme-li se na retailový trh, vidíme, že obvyklý souboj ISČS (profil, názory) a IKS KB (profil, názory) tentokrát skončil nerozhodně: ISČS obsadila v tabulce nejprodávanějších fondů druhou a pátou příčku se Sporoinvestem (profil, názory) a Sporobondem (profil, názory), IKS pak třetí a čtvrtou příčku s fondy IKS Dluhopisový (profil, názory) a IKS Peněžní trh (profil, názory). Na šestém místě je s velkým odstupem další fond peněžního trhu, ŽB-Sporokonto (profil, názory), na dalších místech jsou již fondy, které přilákaly méně než desetinu toho, co třeba druhý Sporoinvest. Zajímavé je, že intenzivně prosazovaný Trendbond (profil, názory) je s necelými dvanácti miliony poměrně nízko a zdá se, že prodejci ve spořitelně si na tento fond ještě pořád nezvykly.

Souboj titánů

S mírným zjednodušením by se dalo říct, že se souboj o peníze investorů v posledním roce zjednodušil na přetahování mezi ISČS (profil, názory) a IKS (profil, názory). Je pravda, že většinu peněz opravdu získávají tyto dvě společnosti, především proto, že bývalá trojka - První investiční (profil, názory) - se od krachu IPB zmítá v nejistotě a neví, co a jak. Podobně Pioneer (profil, názory) se po propadu svého fondu Pioneer Trust (profil, názory) potýká s problémy s distribucí fondy, který kdysi dokázal přilákat stovky milionů týdně. Z toho těží především ŽB-Trust, jehož fondy začali právě vedle Pioneeru nabízet dealeři ze společnosti OVB, největší nezávislé dealerské sítě u nás.

Pokud vás pozice jednotlivých investičních společností zajímá podrobněji, podívejte se na naše nové tabulky. V té první je k dispozici aktuální objem pod správou investiční společnosti a její tržní podíl. Stále vede ISČS s tržním podílem 38 procent, následovaná IKS s 27 procenty. O jedenáct procent méně ovládá První investiční, čtvrtý Pioneer a pátý ŽB-Trust se pohybují kolem pěti procent.

Za pozornost jistě stojí i tabulky s největším růstem a poklesem majetku za různá období - uplynulý týden, měsíc a rok. Prohlédněte si je a zjistíte například, že minulý týden nejvíce majetku přibylo ČSOB Investu a ISČS, zatímco nejvyšší úbytky zaznamenaly Pioneer a První investiční.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Objem majetku ve správě jednotlivých investičních společností a nárůsty a poklesy za minulý týden, měsíc a rok

Jak se podle vás vyvine souboj investičních společností? Kdo má podle vás možnost do konce roku výrazně zvýšit svůj tržní podíl? Podělte se s námi o své názory!

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 2. 2002 21:50, zevloun

David Ben-Gurion - "Odvaha je zvláštní typ znalosti - znalosti, jak se bát toho, z čeho je vhodné mít strach. a jak nemít strach z toho, čeho není žádoucí se bát." I při strategii indexového investování potřebujete dobré informace a když už je budete mít, je nutné je umět správně použít. Obecná finančně-poradenská osvěta je k prdu.

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

2. 3. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

Cena bitcoinu vyskočila o 25 procent, bitcoinová ETF nabízejí i velké americké banky a to od BlackRocku expanduje do Brazílie. Na světlo se dostaly další e-maily Satoshiho Nakamota... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Partners Financial Services