Ach ty akcie…

Ach ty akcie…
Investované sumy se stále pohybují na rekordních úrovních, ale výkonnost je čím dál tím horší. Především akciové a smíšené fondy minulý týden zaznamenaly nepříjemné ztráty.

Průměry vypadají ještě dobře - smíšené fondy minulý týden v průměru ztratily jedno procento, fondy fondů 1,6 procenta a fondy akciové 1,9 procenta. Ovšem podíváme-li se na tabulku fondů s nejhorší týdenní výkonností, vidíme čísla mnohem horší: na prvním místě je Akro Eurotech (profil, názory) se ztrátou 5,8 procenta (ale první místo tohoto fondu v tabulce ztrát už asi nikoho nepřekvapuje…). Na dalších místech jsou ČSOB evropský akciový (profil, názory) s mínus 3,6 procenta, fond nové ekonomiky ČP Investu (profil, názory) s mínus 3,5 procenty, ŽB-akciový (profil, názory) s mínus 3,4 procenta a ČSOB světový akciový (profil, názory) s mínus 3,1 procenta. Další fondy s velkými poklesy najdete v této tabulce.

Několik fondů sice dokázalo investorům přinést i zisk, ale s výjimkou fondu Akro Svět (profil, názory), jenž si připsal téměř 4,5 procenta, šlo v lepším případě o několik málo desetin procenta - viz příslušná tabulka.

Peníze tečou dál

Ovšem investoři jako by přestali na výkonnost hledět a své peníze do fondů stále přinášejí. Na konci minulého týdne měly české investiční společnosti pod správou o tři čtvrtě miliardy korun více - což je asi tak třikrát více, než kolik činily průměrné nárůsty ještě před rokem. Jak ostatně vidíte i v této tabulce, dvě třetiny tohoto nárůstu připadlo na fondy peněžního trhu. V kladných číslech skončily i fondy dluhopisové (téměř 260 milionů) a fondy akciové (necelé čtyři miliony), znaménko mínus se naopak tkví u čistých prodejů smíšených fondů (mínus 98 milionů) a fondů fondů (mínus dva miliony korun).

Nejvyšší čisté prodeje měl minulý týden ČSOB výnosový (profil, názory), fond určený výhradně pro institucionální klientelu. Podíváme-li se na retailový trh, vidíme, že obvyklý souboj ISČS (profil, názory) a IKS KB (profil, názory) tentokrát skončil nerozhodně: ISČS obsadila v tabulce nejprodávanějších fondů druhou a pátou příčku se Sporoinvestem (profil, názory) a Sporobondem (profil, názory), IKS pak třetí a čtvrtou příčku s fondy IKS Dluhopisový (profil, názory) a IKS Peněžní trh (profil, názory). Na šestém místě je s velkým odstupem další fond peněžního trhu, ŽB-Sporokonto (profil, názory), na dalších místech jsou již fondy, které přilákaly méně než desetinu toho, co třeba druhý Sporoinvest. Zajímavé je, že intenzivně prosazovaný Trendbond (profil, názory) je s necelými dvanácti miliony poměrně nízko a zdá se, že prodejci ve spořitelně si na tento fond ještě pořád nezvykly.

Souboj titánů

S mírným zjednodušením by se dalo říct, že se souboj o peníze investorů v posledním roce zjednodušil na přetahování mezi ISČS (profil, názory) a IKS (profil, názory). Je pravda, že většinu peněz opravdu získávají tyto dvě společnosti, především proto, že bývalá trojka - První investiční (profil, názory) - se od krachu IPB zmítá v nejistotě a neví, co a jak. Podobně Pioneer (profil, názory) se po propadu svého fondu Pioneer Trust (profil, názory) potýká s problémy s distribucí fondy, který kdysi dokázal přilákat stovky milionů týdně. Z toho těží především ŽB-Trust, jehož fondy začali právě vedle Pioneeru nabízet dealeři ze společnosti OVB, největší nezávislé dealerské sítě u nás.

Pokud vás pozice jednotlivých investičních společností zajímá podrobněji, podívejte se na naše nové tabulky. V té první je k dispozici aktuální objem pod správou investiční společnosti a její tržní podíl. Stále vede ISČS s tržním podílem 38 procent, následovaná IKS s 27 procenty. O jedenáct procent méně ovládá První investiční, čtvrtý Pioneer a pátý ŽB-Trust se pohybují kolem pěti procent.

Za pozornost jistě stojí i tabulky s největším růstem a poklesem majetku za různá období - uplynulý týden, měsíc a rok. Prohlédněte si je a zjistíte například, že minulý týden nejvíce majetku přibylo ČSOB Investu a ISČS, zatímco nejvyšší úbytky zaznamenaly Pioneer a První investiční.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Objem majetku ve správě jednotlivých investičních společností a nárůsty a poklesy za minulý týden, měsíc a rok

Jak se podle vás vyvine souboj investičních společností? Kdo má podle vás možnost do konce roku výrazně zvýšit svůj tržní podíl? Podělte se s námi o své názory!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 2. 2002 21:50, zevloun

David Ben-Gurion - "Odvaha je zvláštní typ znalosti - znalosti, jak se bát toho, z čeho je vhodné mít strach. a jak nemít strach z toho, čeho není žádoucí se bát." I při strategii indexového investování potřebujete dobré informace a když už je budete mít, je nutné je umět správně použít. Obecná finančně-poradenská osvěta je k prdu.

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

1. 2. 2023 | redakce Peníze.CZ

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

Investiční skupina Premiot Group podnikatele Ondreje Spodniaka je v prodlení s úhradou přinejmenším části svých závazků z vydaných dluhopisů. Upozornil na to Martin Dočekal, provozovatel... celý článek

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

31. 1. 2023 | Lucie Weissová | 1 komentář

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

Krize, nebo příležitost? Kde zhodnocovat úspory, na co dávat pozor a jak pracovat s investičním portfoliem, když trhy kolísají a inflace je vysoko? Odpovídá Vít Endler, spolumajitel... celý článek

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

12. 1. 2023 | Vladimír Pikora | 1 komentář

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

Válka všechno změnila. Před rokem všichni čekali po konci korony uvolnění a růst procyklických akcií. To se nenaplnilo. Místo růstu přišla recese a inflace. V mnoha zemí dosáhne vrcholu... celý článek

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.