Nenechte své peníze bohatým

Nenechte své peníze bohatým
Čtyři měsíce práce za oceánem jsou pryč. Rodiče a známí, odrostlí chmelovým brigádám, jen žasnou, co vše jste si po návratu domů pořídili - nejmodernější oblečení, počítač, knihy či dokonce plastickou operaci. Získejte ještě víc! Stačí minimální úsilí a můžete se těšit na šek v tvrdé měně, o příjemné sumě.

Slýchávala jsem od svého bratrance poučení: "Neraď, není ti padesát a nebyla jsi v Rusku". Dnes by Rusko samozřejmě nahradila Amerika, která vede žebříček módy. Možná je tento diktát důvodem, proč tisíce mladých Čechů vyrážejí za letním dobrodružstvím spojeným s prací do Spojených států. Byli jste tam i vy? Pokud ano, zůstaly vám jistě vzpomínky, noví kamarádi, kterým rok či dva budete posílat přáníčka k Vánocům a narozeninám, a hmotné věci, které jste si koupili za vydělané peníze. Kromě toho vám ale zůstal nárok na vrácení daní, strhnutých z vaší mzdy a odvedených americkým zaměstnavatelem do federální a státní pokladny. Například při hrubém výdělku 4 000 USD (za celou dobu pobytu) jste zaplatili 720 USD na daních. Až 660 USD můžete získat zpět, zvolíte-li nejvýhodnější postup. Jsou dva základní způsoby refundace – buď si zažádáte o navrácení sami nebo využijete služeb specializovaných společností.

Způsob první: "Pomoz si sám"

Hned na začátku musím upozornit, že překvapivě ne vše, co vyžaduje větší úsilí, je finančně výhodnější. V této variantě si sami obstaráte potřebný formulář (1040NR-EZ), tzn. zajdete na americkou ambasádu nebo si jej stáhnete na www.irs.ustreas.gov. Procvičíte si angličtinu při vyplňování a odešlete ho nejpozději do 15.dubna přímo do Spojených států.

Co můžete čekat? V červnu vám pošta doručí šek znějící na částku vámi zaplacené federální daně. Státní ani lokální daně (tvoří 5-11% z hrubé mzdy), pokud byly strhávány, touto cestou nazpět nezískáte. Doporučuji vynaložit vlastních sil a vše si obstarat svépomocí při hrubých výdělcích do 2 900 USD, protože tak jste pravděpodobně státní ani lokální daně neplatili a alespoň ušetříte na poplatcích účtovaných společnostmi.

Způsob druhý: "Jednoduše, efektivně"

Málokdo má dostatek času a chuti na vyplňování formulářů. Patříte-li mezi ně, využijte služeb profesionálů. Jen zašlete požadované dokumenty a čekáte na šek. Výhodou je vrácení všech zaplacených daní, na oplátku vám však bude stržena provize 8-12 % z refundované částky. Tuto možnost bych rozhodně doporučila při hrubém výdělku nad 2 900 USD, protože i přes zaplacený poplatek získáte více peněz.

Můžete kontaktovat společnosti ETS – European Tax Service s.r.o., ESS Tax Refunds nebo TaxBack Inc. Všechny od vás budou požadovat v podstatě stejné dokumenty (jejich výčet), rozdíly jsou v provizi, kterou vám za svou pomoc naúčtují, v dostupnosti a přehlednosti informací o nabízených službách a komunikaci s vámi.

ETS – společnost funguje jako s.r.o. od roku 2000, pracují v ní čeští i američtí daňoví odborníci. Účtuje si provizi ve výši 8% z vrácených daní, nejméně ale 30 a nejvýše 75 USD. Z internetových stránek se dovíte vše potřebné, navíc si zde můžete nechat orientačně vypočítat částku vracené daně. Šek obdržíte v červnu, někdy dokonce již v květnu. Co se týká komunikace, na mnou zaslaný dotaz zareagovali za tři dny.

ESS Tax Refunds – je irská společnost se sídlem v Doublinu. Její provize činí 12% (k uváděným 10% si musíte připočítat DPH), proces navracení trvá minimálně šest měsíců. Zvolíte-li internetové stránky v češtině, nedovíte se zdaleka tolik informací, kolik jich je v anglické verzi. Navíc je český jazyk mírně kostrbatý a na můj emailový dotaz ani po více než týdnu neodpověděli, a neragovali ani na druhou urgenci.

TaxBack Inc. – tato americká společnost byla založena na jaře 2001. Za poplatek 60 USD (při žádosti po 1.1. následujícího roku ještě o 10 USD více), vám pošlou šek v květnu až červnu. Internetové stránky jsou pouze v angličtině. Podle jednoho uvedeného propočtu, kdy při typické částce 654 USD zaplacené na daních vrací jen 134 USD, se mi tato společnost nejeví výhodná.

Kolik dostanete "na ruku"

Hrubý příjem v USD   zaplatili jste na daních   svépomocí  od ETS   od ESS   od TaxBack   
3 000   540   515   500    -  -
4 000   720   530  660   -  -
5 000  900  540  830   -  -
6 000  1 080  560  1 005   -  -
Poznámka: V tabulce jsou voleny daně ve výši 18% z hrubého příjmu. Údaje jsou velmi přibližné (data jsou průměrována), protože každý stát volí jinou výši státní daně a každá oblast jiné lokální daně. Pracovali-li jste například v New Yorku, srazil vám zaměstnavatel ze mzdy více, než těm, co zvolili Texas.

Konečně přišel šek

Po obdržení šeku vás bohužel čeká ještě jeden výdaj, a to za jeho proplacení bankou. Pro porovnání dále uvádím poplatky jednotlivých bank.

transakce / banka  Česká spořitelna   GECB   HVB   Komerční banka  
připsání na účet vedený u této banky   1%, min. 80 Kč, max. 3 000 Kč   1%, min. 200 Kč, max. 2 000 Kč   1%, min. 80 Kč,
max. 3 000 Kč  
1%, min. 50 Kč, max. 3 000 Kč  
proplacení v hotovosti   2% min. 80 Kč, max.5 000 Kč   1%, min. 200 Kč , max. 2 000 Kč    - 2%, min. 50 Kč , max. 3 000 Kč  

Nezapomeňte na daňové přiznání

Ať už stojíte o navrácení daní nebo nemáte náladu se touto záležitostí zabývat, musím připomenout, že podání daňového přiznání všemi účastníky pracovních programů ve Spojených státech je povinné. Při nepodání byste mohli mít problémy s vydáním dalších víz.

Požadované dokumenty:
 W-2 formulář v originále (povinně zašle americký zaměstnavatel do konce ledna následujícího roku nebo je možné žádat dřívější zaslání)
 kopie IAP-66
 kopie zadní strany pasu
 kopie víza případně dále
 výplatní pásky
 kopie Social Security Card

Daně z příjmů fyzických osob ve Spojených státech:
1. Federální daň z příjmů (Federal Income Tax) – 10-15%
2. Státní daň z příjmů (State Income Tax) – 5-8%; osm států ji však nevybírá
3. Sociální daň (Social Tax) – účastníkům pracovních programů by nemělo být strháváno
4. Zdravotní daň (Medicare Tax) – účastníkům pracovních programů by nemělo být strháváno
5. Místní daň (Local Tax) – 0-3%

Vycestovali jste někdy na brigádu do zahraničí vy nebo vaše děti? Jaké máte s prací v zahraničí zkušenosti? Myslíte, že je taková brigáda dobrou životní zkušeností? Podělte se o své názory s ostatními.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 8. 2005 14:15, ivo

vypadni arogante!!!

Zobrazit celé vlákno

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 1. 2002 9:09

zajímalo by mě, kolik českých zametačů nepracuje na černo, aby si mohli požádat o vrácení daně)))

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

26. 5. 2022 | Jana Divinová | 3 komentáře

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení.

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.