Z redakční pošty: nepovedené spojení

Z redakční pošty: nepovedené spojení
Řada z Vás jistě ví, že Československá obchodní banka se stala finalistou prestižní mezinárodní soutěže "The European Banking Technology Awards" v kategorii "IT tým roku". Nárok na nominaci ČSOB získala komplexní rekonstrukcí informačních systémů, kterou bylo nutné provést po spojení s IPB.

To je jistě zajímává informace, ještě zajímavější však možná je podívat se, jak se informační systémy uplatní při styku se zákazníkem. K posouzení Vám nabízím svou dnešní příhodu, kterou jsem zažil při návštěvě ČSOB v Praze 1, ulici Na Poříčí 24.

Do banky jsem se vypravil s mým kolegou, a to k inkasu šesti zahraničních šeků, jejichž šekovník má sídlo v USA. Kolega si s sebou nesl dva šeky za stejným účelem.

Do banky jsem dorazil v 11:45. Zarazilo mne množství lidí v bance. Nápis na čekacím lístku "Dobrý den, posaďte se" jsme s kolegou s humorem okomentovali – nebylo kam. Pohled k přepážkám naznačil, že bychom se měli připravit na to, že si chvilku postojíme – v pracovním prostoru přepážkových pracovnic se vyskytovaly jen tři úřednice.

Cca. po 20 minutách jsem se dostal na řadu. Pracovnice vyslechla, co potřebuji a k mému překvapení mi přinesla 3 cm vysoký štos formulářů a s úsměvem mi sdělila, že si je nyní musím vyplnit a pak jí je přinést. To byla pro mne novinka – nikdy jsem nic podobného dělat nemusel. S kroutící hlavou jsem se domohl vysvětlení, že toto je nový IPB systém a že ona za to nemůže. Co mi zbývalo. Pokorně jsem se odebral k malinkému stolečku a vyplnil šest propisovacích formulářů. Za několik málo okamžiků vedle mě seděl kolega se stejným údělem.

Po 20 minutách tísnění se u malinkého stolečku ryje do formulářů, aby se řádně prokopírovalo všech 6 jejich stran, jsme byli hotovi. Některým položkám jsme vůbec nerozuměli, a tak jsme je nechali prázdné. Při psaní jsme usoudili, že restrukturalizace IS zřejmě znamená očistit vlastní systém o procesy, které lze přesunout na zákazníka. Zvláštní přístup.

Odebrali jsme se k přepážce úřednice, která nás měla na starosti. 10 minut jsme počkali, až dokončí svůj telefonický hovor, a pak jsme jí při předávání našich spisů kladli otázku, zda se skutečně nejedná o nějaký omyl. Byli jsme ubezpečeni, že se o omyl v žádném případě nejedná, toto je nový systém, všichni zákazníci si na něj stěžují a ona s tím nic neudělá. To jsme chápali. Snažili jsme se jí naznačit, že by možná mohla svým nadřízeným sdělit, jak klienti reagují. „Nám se to taky nelíbí, ale nic jim říkat nebudeme, protože by nás vyhodili. A to ještě nevíte, že jsme zvedli poplatek za výběr z účtu.“ Odvětil jsem, že to mě tolik nepálí, účet u ČSOB nemám. "To se Vám ani nedivím, já bych Vás teda rozhodně nenutila, abyste u nás byl." Přestal jsem počítat, pokolikáté jsem již dnes udiveně zakroutil hlavou, když byl kolega pokárán, že neumí psát číslice.

Byli jsme vyzváni, ať se posadíme, s tím, že si pracovnice již jen ofotí formuláře, kolega si na pokladně vyzvedne svůj obnos a budeme moci odejít. V tu dobu na hodinách svítilo 14:15. Hala byla ještě plnější, než když jsme přišli. S nadsázkou se dá říci, že nebylo kam si stoupnout. Lidé vypadali naštvaně.

Po 20 minutách jsem čekání psychicky nevydržel, vyrušil jsem naši opatrovnici od telefonického hovoru a zeptal se jí, na co že to vlastně ještě čekáme. "Až to zkopíruju, ale teď jsem dělala něco jinýho, tak počkejte, máme toho moc." Nevydržel jsem a upozornil jí, že už kopíruje 20 minut. Popadla formuláře, rázným krokem vyrazila ke kopírce a za dvě minuty byla zpět.

Sláva. V 14:40 bylo předložení šeků k inkasu ukončeno. Kolega však ještě stále čekal na to, až bude moci u pokladny číslo 10 převzít svůj obnos v zahraniční měně. Poněvadž nad pokladnou číslo 10 již asi půl hodiny zlověstně svítilo číslo stále jednoho a toho samého zákazníka, kolega se zeptal, zda to není nějaká porucha. „Není to porucha, tohle je teď jediná funkční pokladna na zahraniční částky, tak počkejte,“ dozvěděl se.

V 14:45 se nad pokladnou číslo 10 slavnostně rozsvítilo číslo kolegy. Pomalu jsem začal balit. 2 minuty. 5 minut. 10 minut. Po 15 minutách se vypotácel kolega, moje otazníky v očích vymazal odpovědí: "Nešla jim jehličková tiskárna. Ale nejhorší na tom je, že mě tam obsluhovala ta paní, co si tady předtím půlhodiny povídala." V 15:02 jsme opustili prostory ČSOB.

Jaký je tedy výsledek dnešní akce? V bance jsem strávil dvě a čtvrt hodiny, sám jsem si vyplnil 6 formulářů a na poplatcích jsem zaplatil cca 800 Kč. A za co jsem vlastně zaplatil? Za svou hloupost – za to, že nejsem schopen rozpoznat, která banka splní mé požadavky takovým způsobem, který pro mě bude přijatelný. Pevně věřím, že ji jednoho dne najdu.

Na závěr si neodpustím položit jednoduchou otázku: Nad kým že to ČSOB vlastně zvítězila? Nabízím odpověď: nad zákazníkem.

Jaké máte zkušenosti s pobočkovou sítí ČSOB vy? Napište svůj názor. Nebo nám napište na email redakce@penize.cz.

jméno autora dopisu je redakci Peníze.CZ známo

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 12. 2001 13:37, ludek

s cislem 2 mate naprostou pravdu. jeto poruseni smlouvy a proto je nejlepsi jit pryc z takoveto banky.
samozrejme trvejte na tom, ze nebudete platit zadny poplatek za zruseni uctu, protoze smlouvu porusila banka ne vy. pokud na tom budete trvat, daji vam pisemne, ze poplatek zadny nebude.
a pokud mate nejake platebni karty, tak ucet bude muset byt jeste otevreny 45 dnu od jejich odevzdani. take trvejte na tom, ze nebudete platit zadne mesicni poplatky za vedeni uctu v tech 45 dnech, protoze ve stare smlouve zadne nebyly a vy jste novou nepodepsal. a cenik ke staremu uctu porad rika, ze je vedeni bez poplatku. takze budete-li na tom trvat, nastavi u vaseho uctu nulove poplatky.
jsou to sice prkotiny a zadne velke penize, ale princip je strasna vec.

Zobrazit celé vlákno

+40
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 12. 2001 12:16, Pet

Dobrý den, není to zcela pravda, co se týče poplatků a frekvence je to oprávněné, jedná se o dalších variantách, co se týče čísla účtu, tak veškeré platby, které jsou směřovány na stará čísla by měly proběhnout a přeúčtovat se automaticky na nová. Pravdou je, že již nepošlete ze starého čísla peníze. I když to tak podáte, tak se to na pobočce automaticky změní na nové. Jestliže Vám někdo takovýto příkaz nevezme je to čistě neochota zaměstnance banky.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 1 komentář

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Partners Financial Services