Jak vybrat lidem účty?
12. 11. 2001 | Lucie Šťastná

V posledních dnech jsou média zahlcena bankomatovým mágem. Nějaký chytrák obral ČSOB přibližně o milion korun. S tiskovými zprávami se roztrhl pytel.
Nějaký čas se program učí. Jsou do něho zapisovány informace o platebních kartách, uskutečněné transakce a vyhodnocené podvodné transakce. Po nějakém čase je program schopen sám vyhodnocovat, které transakce by mohly být podvodné. Každý den vyjede list podezřelých transakcí, ale i pouze autorizací, který se dostane do rukou operátorovi, a ten poté obvolává klienty a ptá se, zda dané transakce udělali. V případě, že klient potvrdí, vše je v pořádku. V případě, že neguje, operátor okamžitě blokuje kartu, aby zabránil dalšímu zneužití. Tyto údaje se samozřejmě znovu zadají do počítače a program se učí dál.
Jaký je smysl programu? Kromě toho, že umožňuje včasnou blokaci nebezpečné karty a tím snižuje ztráty, vytipuje oblasti, které jsou rizikové. Pak není problém upozornit klienty, ve kterých zemích by si měli dávat pozor, jak používat kartu. Ale neméně důležité je, že dokáže zobrazit podezřelé autorizace, takže je možné odhalit podvod, ještě než se stane. Jinými slovy, zatím co zlodějíček zkouší někde na internetu, zda je karta aktivní, vy ji můžete zablokovat.
Jak vypadá seznam? Je to seznam, který obsahuje číslo karty, částku a měnu, informaci, zda šlo o výběr či o autorizaci. Vesměs tam najdete částky buď 1-10 USD (profil, názory), DEM (profil, názory), apod., kdy pachatel zkouší, jestli je karta činná. V tuto chvíli se již musí jednat velmi rychle, protože zloděj už je na cestě do obchodu, kde hodlá kartu vyždímat. Nebo jsou to naopak částky obrovské, kdy už ví, že limit karty je vysoký. Dále nezůstanou bez povšimnutí karty, které byly v průběhu několika dnů velmi často použité, karty, které přečerpaly limit, karty použité na rizikových místech – například na internetu.
ČSOB Dověděla se o podvodu až od zákazníků, kteří si začali stěžovat, že jim bankomat nedal peníze, protože překročili limit, a od lidí, kteří při kontrole výpisu zjistili nejasnosti. Na obranu ČSOB – tento podvod nešlo předem odhalit. Udělala vše co mohla udělat. Okamžitě zablokovala všechny karty, které byly v daném bankomatu v inkriminované dny použité. Výběry z bankomatů omezila na dva denně. Peníze okamžitě vrací klientům na účty. A náhradní platební karty i s PINem vydává do dvou dnů. Žádný kontrolní mechanismus není schopen odhalit, že někdo odpozorovává PIN, žádný není schopen odhalit, že zrovna někdo kopíruje informace z vaší karty. Systém neselhal, selhala přílišná důvěra lidí.
Myslíte, že podobné podvody vyplavou na povrch i u dalších tuzemských bank? Kdy? U kterých? Jaká banka má nejlepší předpoklady podobné krize zvládnout? Selhala ČSOB? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními!
Jakou cenu má vaše nemovitost?
Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
13. 11. 2001 23:41, zevloun
A vy patříte do té jedné, která to tají ??
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
13. 11. 2001 10:04, TGP
O co proboha jde? Necelým třiceti lidem ukradli pár korun a vy z toho děláte...
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.