Jak vybrat lidem účty?

Jak vybrat lidem účty?
V posledních dnech jsou média zahlcena bankomatovým mágem. Nějaký chytrák obral ČSOB přibližně o milion korun. S tiskovými zprávami se roztrhl pytel.

Klienti bank nemusí mít obavy, všechny peníze jim budou navráceny. Dalších 250 karet bylo předběžně zablokováno. Zneužito jich bylo v různých bankomatech dvacet pět. Informace pachatel/é získali v Dejvicích na Vítězném nám. v ČSOB. Kromě platebních karet ČSOB (profil, názory) jsou v ohrožení i jiné banky. Policie vydala prohlášení, že je možné, že jde o organizovanou skupinu, a že se na podvod přišlo tím, že si lidé začali stěžovat. Jaké překvapení?

Jednou z možností, jak lze získat informace potřebné k padělání karty, je na dveře namontované čtecí zařízení. Klienti a budoucí oběti v klidu a neohroženě procházení dveřmi, které se otevírají po vsunutí karty do čtecího zařízení. Ještě nikdo netuší, že to je jejich poslední výběr z účtu. Nikdo netuší, že se tento nástroj přinášející tolik radosti, stane předmětem doličným. Během chvilky se dovíte jméno držitele karty, číslo karty, datum platnosti, …. Zkrátka vše, co potřebujete k padělání karty. S těmito informaci a vyrobenou kartou můžete klidně vyrazit do obchodu a nakupovat.

Ale. Jak víme, podvody byly udělány v bankomatech. Co to znamená? Pachatel musel mít k dispozici PIN. Ovšem PIN z karty nevyčtete, vůbec na ní není uveden. Musíte si ho tedy obstarat jinak.

1) Můžete zkusit oslovit klienta a zeptat se ho na kouzelné 4-6 místné číslo, pravděpodobně neřekne. Tuto variantu můžeme vyvrátit. Nikdo z poškozených se s podobných chováním nesetkal.
2) Můžete u bankomatu poškozeného pozorovat, když zadává PIN. Všimne si, že má stín? Když ano, udělá s tím něco? Asi ne. Maximálně se natočí tak, aby jste neviděli. Nic nezískáte, ale ani neztratíte.
3) Nebo můžete trochu riskovat a namontovat nad bankomat kameru, která vše nahraje. Jednou z možností je dát na klávesnici tenkou folii nebo nasypat prášek, čímž zjistíte, která čísla klient volil. Má to jeden háček, nevíte, v jakém pořadí byla čísla zadána. Pachatel musí vyzkoušet 24 variant. A tady již záleží na bance, jestli kartu po 3 pokusech bankomat spolkne, nebo jestli jenom nevydá hotovost.

Rekapitulace. V inkriminované dny prošlo bankomatem 250 karet, pouze pětadvacet jich bylo zneužito. Co to znamená? Když by jste si dali tu práci a namontovali nad bankomat kameru a měli jste k dispozici údaje k 250 kartám, vybrali by jste pouze dvacet pět? Když by jste se chtěli stát stínem, každý desátý výběr je tak akorát, aby jste nestáli u bankomatu pořád a nestali se podezřelými. Policie zareagovala po pěti dnech, to je víc než dost času, vybrat mnohem víc karet.

Nedošlo ke zneužití karet v obchodech. Proč? Pravděpodobně máte k dispozici pouze tzv. white plastik nebo jakýkoli plastik, na který vepíšete údaj, vyberete peníze a vepíšete další údaj, vyberete,… 25 krát. Bankomat nepozná, že údaje na magnetickém proužku nejsou totožné s údaji na plastiku.

Trestný čin způsobila organizovaná skupina. Že by několika lidem stačil jeden milion? Nebo nestačil a chystá se druhá vlna? Není divné, že by pachatelé nevyužili momentu překvapení a nevybrali vše, co se dá? Že by skupina lidí sázela pouze na jednu pobočku? Nebo do teď jenom sbírali informace a chystají velký útok na účty? Kde všude byly namontovány falešné čtečky? Myslím, že na tuto otázku dostaneme odpověď již během několika dalších dnů. Dobrá rada na závěr, zakrývejte si ruku, když zadáváte PIN a vybírejte peníze na ulici, kde nemusíte používat čtecí zařízení.

Bojíte se zneužití platební karty? Nyní více než před týdnem? Jak svou kartu chráníte? O své názory a zkušenosti se můžete podělit s ostatními.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 34 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 2. 2002 10:05, jiz nekolik let zamestnanec banky

Tak takovouto reakci mohla napsat snad jen autorka sama na sebe, pro zvyseni uz tak vysokeho sebevedomi...V horsim pripade, kdy snad tuto reakci napsal skutecne nekdo jiny, si dovoluji na 120% tvrdit, ze nepracuje v bankovni sfere.

Zobrazit celé vlákno

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 11. 2001 10:22, TGP

Asi takhle by měla vypadat správná žurnalistika - novinář se ptá a ne jen tupě přetiskuje tiskové zprávy z bank, jako to v této kauze udělala většina médií.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (34 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.