OK karta není OK

OK karta není OK
Platební karty jsou častým terčem různých podvodníků. Ti vymýšlejí stále dokonalejší techniky zneužití karet, využívají zlodějských gangů a docela přitom riskují. Na trhu je však přes dvě stě tisíc úvěrových OK karet, jejichž zabezpečení je mnohem slabší a k jeho ošálení stačí trocha znalostí.

"Kdo si chce vyzkoušet autorizaci platby?" ptali se zástupci GE Capital Multiservisu na prezentaci pro novináře. Byl jsem "dobrovolně" vybrán. Jak se to dělá, jsem viděl chvíli před tím, tak jsem si sedl k telefonu a čekal až zazvoní. Během několika vteřin zvoní telefon. Volá obchodník ze Slovenska a chce autorizaci platby OK kartou (profil, názory). "Řekněte mi číslo karty, prosím," reaguji jako zkušený zaměstnanec. Postupně zadávám údaje do počítače a pak obchodníkovi nadiktuji autorizační kód. Tím vše končí. Ale v mé mysli je ďábelská myšlenka. Na rozdíl od úhrady běžnou platební kartou nevzniká u obchodníka žádný důkaz fyzické přítomnosti karty při platbě. Z elektronického terminálu vzniká stvrzenka, žehlička vytváří otisk karty, u úvěrové karty se ale pouze vypíše stvrzenka, žádný otisk, žádný terminál, nic. Stačí číslo a jméno držitele.

Návod pro podvodníky

Představme si mladou prodavačku Petru, která pracuje na pokladně ve velkém hypermarketu. Její příjem jí nestačí a tak se rozhodne, že si přilepší. Během následujících dní si opíše čísla několika OK karet a jména jejich držitelů. Protože ve stejnou dobu je tam s ní několik dalších zaměstnanců, podstupuje minimální riziko. Čísla předá svojí kamarádce Janě, která pracuje v jiném obchodě. Ideální je, pokud tam probíhají denně desítky transakcí úvěrovými kartami. Vybere si zboží a koupí si jej na úvěr někoho jiného. Jak? Velice jednoduše, zavolá do autorizačního centra, nadiktuje údaje a dostane autorizační kód. Pak je dopíše do stvrzenky a napodobí zákazníkův podpis. Pokud bude mít štěstí, zjistí zákazník, že jeho karta byla zneužita, až ze svého měsíčního výpisu. Může se ale také stát, že se mu nepodaří nakoupit (protože Jana vyčerpala jeho limit), zavolá na infolinku OK karet a o zneužití se dozví dříve. V tu chvíli se začne problém řešit a Jana bude muset něco vysvětlit. Bude-li však mít pevné nervy, na nic se nepřijde. Pokud se ale bude celá transakce vyšetřovat až po měsíci, tak s velkou pravděpodobností uspěje s větou "jéé, to je dávno, já už si nic nepamatuju" a vzniklou ztrátu bude muset zaplatit někdo jiný. Buď zákazník nebo úvěrová společnost.

Multiservis má v současnosti více než šest tisíc míst, kde se přijímají OK karty. Na nich pracují tisíce lidí, kteří mají přístup k lehce zneužitelným informacím jako jsou čísla karet a jména jejich držitelů. Podobné parametry má i AURA karta společnosti Cetelem (profil, názory), obchodník pouze kontroluje občanský průkaz, nevytváří však žádný dokument o fyzické přítomnosti karty při transakci. Zbývající konkurent Yes karta Home Creditu (profil, názory) je vlastně běžným Maestrem, takže má stejné bezpečnostní prvky jako normální platební karta.

Multiservis ale rozhodně nespí, během několika měsíců by měly mít OK karty magnetický proužek a PIN. V současnosti zatím na většině magnetických proužků těchto karet není uložena žádná informace. Relativně okamžité řešení by mohlo být jednoduché. Obchodník by byl vybaven stejnou žehličkou, jakou má na platby běžnými kartami a vytvářel by na stvrzenky otisky karet.

Dvě prodavačky z našeho ukázkového případu by asi moc škod nadělat nemohly, pokud by se totiž Janě opakovaly pochybné transakce, asi by se na vše přišlo. Ale přece jen si mohou občas přilepšit pár korun. Organizovaný gang by však mohl způsobit mnohem rozsáhlejší škody. Jediné, co tomu pravděpodobně brání, je pouze lokální využití karet. Jejich rostoucí počet však může vzbudit i zájem podloudníků, kteří disponují moderními technologiemi a kvalitním zázemím.

Myslíte si, že vaše karta je dostatečně zabezpečená proti zneužití? Proč úvěrové společnosti nevěnují dost úsilí zabezpečení svých platebních nástrojů? Podělte se s námi o své názory.

spolupráce Lucie Kařízková, bývalá zaměstnankyně kartového centra významné banky

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 50 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 7. 2001 15:37, Bill Gates

Na uvádění materiálů ve formátu .doc mi vadí, že to není standard. Každý nesurfuje internet z práce a nemá nainstalovaný ukradený Word jako vy.

Zobrazit celé vlákno

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 7. 2001 13:07, TGP

Magor zůstane magorem, i kdyby se náhodou přihlásil. Navíc takhle můžete doufat, že to není váš kolega od vedlejšího stolu, ale někdo úplně cizí. Někdy je lepší nevědět...

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (50 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

20. 6. 2022 | Petr Kučera | 21 komentářů

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

Volné peníze u obchodníka s cennými papíry. Jak jsou pojištěné?

17. 6. 2022 | Petr Kučera | 12 komentářů

Volné peníze u obchodníka s cennými papíry. Jak jsou pojištěné?

Nižší limit pro náhradu z garančního fondu se vztahuje jen na zainvestované peníze, říká jeden z největších obchodníků. Na takzvanou volnou hotovost klientů, kterou obchodník uloží... celý článek

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

16. 6. 2022 | Jana Divinová, Jiří Hovorka | 23 komentářů

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

Bitcoin teď ztrácí na hodnotě ze stejných důvodů jako akcie. Investoři se bojí rizika. Bude se opakovat historie a spadne cena z vrcholu zase o zhruba 80 %? Máte ho držet dál, nebo... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.