Fondy - další rána

Fondy - další rána
Letošní rok tuzemským fondům nepřeje. Klesá majetek pod správou i kurzy podílových listů, Akro Svět pozastavilo obchodování a k tomu všemu ještě nucená správa ve společnosti Invescom.

Nucenou správu zavedla ve středu 15. srpna Komise pro cenné papíry v investiční společnosti Invescom (ISINV), nesoucí ještě před nedávnem název Finnex Trust a ještě dříve Terra Invest. Dvacátého července, dne, kdy Investcom naposledy zveřejnil výsledky svých tří fondů, měl pod správou okolo šedesáti milionů korun.

Invescom pád mateřského obchodníka s cennými papíry - Finnexu Praha, který již několik měsíců nepřijímá nové vklady, není schopen dostát svým závazkům a některými klienty již na něj byl zřejmě podán návrh na konkurz - přežil jen o pár měsíců.

Důvodem pro zavedení nucené zprávy je, že investiční společnost převedla obhospodařování části majetku v podílovém fondu Eurocom (OFFINEUR) na třetí, k tomu neoprávněnou osobu. Ani to ale podle zprávy Komise nebyl jediný důvod. Investiční společnost neprováděla platby z majetku v podílovém fondu přes svého depozitáře - Československou obchodní banku.

Investiční společnost navíc není podle tiskové mluvčí Komise Radky Procházkové v současné době v důsledku nedostatečného personálního obsazení a neuspokojivé ekonomické situace schopna obhospodařovat majetek v podílovém fondu bez ohrožení zájmu podílníků. Nuceným správcem byl jmenován Zdeněk Švancara. Investiční společnost sice může proti rozhodnutí podat rozklad, ani ten ale nemá na zahájení nucené správy odkladný účinek.

Přečtěte si prohlášení bývalého člena představenstva Finnex Group Martina Zacha.

Půjde Invescom do konkurzu? Nebo se vzpamatuje? Bude mít některá konkurenční investiční společnost zájem převzít jeho fondy? Podělte se o své zkušenosti a názory s ostatními čtenáři.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 31 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 8. 2001 23:26, wojtechm

Jo jo, FINNEX a jeho pohrobci si na kapitálovém trhu dělají co chtějí, a naše slovutná Komise pro cenné papíry evidentně nestíhá. Hlavně že si alespoň svoji www adresu vyvedla v anglické zkratce, takže jsme světoví. A co takhle k tomu přidat ještě vymahatelnost práva jako je v USA místo okounění, vážení komisaři?????

Zobrazit celé vlákno

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 8. 2001 15:50, pepasusa

v době dovolených ??? Škoda, že jste tam neinvestoval ...

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (31 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

30. 9. 2022 | Dominik Stroukal

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

Jak a kam investovat eura, aby to dávalo smysl? Investiční možnosti nabízejí tuzemské i zahraniční banky, ale také fintechové aplikace.

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

29. 9. 2022 | Petra Nová | 1 komentář

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

Investiční společnost Conseq nově spustila Repofond. Fond peněžního trhu, jehož výnos závisí na klíčové úrokové sazby ČNB. „Fond bereme jako alternativu ke spořicím účtům,“ říká Richard... celý článek

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

Banka podle ČNB nabízela investiční nástroje ještě před tím, než vyhodnotila profil konkrétních klientů.

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.