Fondy - další rána

Fondy - další rána
Letošní rok tuzemským fondům nepřeje. Klesá majetek pod správou i kurzy podílových listů, Akro Svět pozastavilo obchodování a k tomu všemu ještě nucená správa ve společnosti Invescom.

Nucenou správu zavedla ve středu 15. srpna Komise pro cenné papíry v investiční společnosti Invescom (ISINV), nesoucí ještě před nedávnem název Finnex Trust a ještě dříve Terra Invest. Dvacátého července, dne, kdy Investcom naposledy zveřejnil výsledky svých tří fondů, měl pod správou okolo šedesáti milionů korun.

Invescom pád mateřského obchodníka s cennými papíry - Finnexu Praha, který již několik měsíců nepřijímá nové vklady, není schopen dostát svým závazkům a některými klienty již na něj byl zřejmě podán návrh na konkurz - přežil jen o pár měsíců.

Důvodem pro zavedení nucené zprávy je, že investiční společnost převedla obhospodařování části majetku v podílovém fondu Eurocom (OFFINEUR) na třetí, k tomu neoprávněnou osobu. Ani to ale podle zprávy Komise nebyl jediný důvod. Investiční společnost neprováděla platby z majetku v podílovém fondu přes svého depozitáře - Československou obchodní banku.

Investiční společnost navíc není podle tiskové mluvčí Komise Radky Procházkové v současné době v důsledku nedostatečného personálního obsazení a neuspokojivé ekonomické situace schopna obhospodařovat majetek v podílovém fondu bez ohrožení zájmu podílníků. Nuceným správcem byl jmenován Zdeněk Švancara. Investiční společnost sice může proti rozhodnutí podat rozklad, ani ten ale nemá na zahájení nucené správy odkladný účinek.

Přečtěte si prohlášení bývalého člena představenstva Finnex Group Martina Zacha.

Půjde Invescom do konkurzu? Nebo se vzpamatuje? Bude mít některá konkurenční investiční společnost zájem převzít jeho fondy? Podělte se o své zkušenosti a názory s ostatními čtenáři.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 31 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 8. 2001 23:26, wojtechm

Jo jo, FINNEX a jeho pohrobci si na kapitálovém trhu dělají co chtějí, a naše slovutná Komise pro cenné papíry evidentně nestíhá. Hlavně že si alespoň svoji www adresu vyvedla v anglické zkratce, takže jsme světoví. A co takhle k tomu přidat ještě vymahatelnost práva jako je v USA místo okounění, vážení komisaři?????

Zobrazit celé vlákno

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 8. 2001 15:50, pepasusa

v době dovolených ??? Škoda, že jste tam neinvestoval ...

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (31 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Solana a monero v problémech. Půjde to s bitcoinem z kopce? Týden v kryptu

10. 2. 2024 | Tomáš Krause

Solana a monero v problémech. Půjde to s bitcoinem z kopce? Týden v kryptu

Na burzy asi zamíří bitcoiny za miliardy. Naopak monero komplet mizí z burzy Binance. Solana si dala pět hodin pauzu a americký regulátor donutil ripple ke striptýzu. A Jižní Korea... celý článek

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

Představenstvo Komerční banky navrhuje vyplatit držitelům akcií Komerční banky dividendu výši 82,66 Kč na akcii před zdaněním.

Partners Financial Services