Finanční poradce a etika

Finanční poradce a etika
O potřebnosti etiky se dnes hovoří téměř všude; zejména v politice a ekonomice její absence vede k viditelným a nebezpečným důsledkům. Na druhé straně si však někteří myslí, že je to nějaká nadstavba pro "méně šikovné" nebo pozůstatek po náboženství a starých časech.

Etika je odvozena od řeckého ethos (zvyk, obyčej, charakter). Běžně se pojem etika užívá pro vědní disciplínu, část praktické filosofie, která se zabývá morálními jevy. Obsahem etiky je morálka, obsahuje vše, o čem člověk přemýšlí a co činí vzhledem k nejhlubší rovině svého lidství - k tomu "co má být" činěno k uskutečňování dobra.

Člověk v politice a ekonomice je schopen vytvořit budoucnost, z níž jde strach. Tento strach se může stát pozitivní etickou hodnotou, když probudí naši odpovědnost za budoucnost. Při svém současném rozhodování musím myslet na budoucí dobrý stav člověka, být odpovědný do budoucna. Jednat ve shodě s autentickým lidským životem a neubližovat lidem neautentického bytí.

Neautentické bytí

Anonymní život na způsob věci - necháme sebou manipulovat, zbavujeme se vlastní zodpovědnosti za svůj život, stáváme se součástí anonymní masy.

Domnívám se, že v tomto bytí se zatím pohybuje většina naší populace, nemají navíc přebytečné peníze. Že se na tuto většinu zaměřují všechny firmy organizující formou MLM finanční poradenství potvrzuje "myšlenková bohatost" jejich materiálů a školení. Nejdříve tlačí do hlav potencionálních spolupracovníků zásady manipulace s touto bezbrannou a zranitelnou většinou, nazývají to "prodejní dovednosti". Nakonec, aby to vypadalo jako pomoc těmto nevědomým, se oženou blábolem, kterému říkají "etický kodex". Jsem hluboce přesvědčen, že každá zranitelnost a bezmoc musí vyvolávat odpovědnost. Tu právě u "finančních poradců" a "agentů" většinově postrádám.

Autentický život

Navzdory podmínkám, které jsem si neurčil, beru zodpovědnost za sebe do svých rukou, usiluji žít podle svého přesvědčení, ne podle tlaku okolností a okolí.

Tato menšina je složitější i velmi složitá, má však obecně a ve většině přebývající peníze. Na tu se zaměřuje nezávislý finanční a investiční poradce. První zásadou nezávislého finančního a investičního poradce je, že nevezme ani korunu provize od žádné finanční a investiční instituce, firmy a jednotlivce. Nezávislého finančního a investičního poradce musí platit jeho klient od samého počátku.

Domnívám se, že stále více lidí bude volit autentický život. Bude ubývat práce pro "finanční a poradce" a "agenty", naopak finanční a investiční poradci a agenti pojišťoven, spořitelen a fondů nebudou vědět, kam dříve skočit.

Také si myslíte, že většina Čechů žije neautenticky? Myslíte si, že nezávislí poradci mají šanci se u nás uživit? Podělte se o své názory s ostatními.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-63
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 213 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 8. 2001 12:35, Baronlempl

Možná budu proti své vůli i presidentem. Již mne fotili na známky. Zatím tři záběry. V pondělí budou pokračovat.

Zobrazit celé vlákno

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 8. 2001 7:45, Feudál

Nejchytřejší komentář dne. Díky

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (213 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

2. 3. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

Cena bitcoinu vyskočila o 25 procent, bitcoinová ETF nabízejí i velké americké banky a to od BlackRocku expanduje do Brazílie. Na světlo se dostaly další e-maily Satoshiho Nakamota... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Partners Financial Services