Finanční poradce a etika

Finanční poradce a etika
O potřebnosti etiky se dnes hovoří téměř všude; zejména v politice a ekonomice její absence vede k viditelným a nebezpečným důsledkům. Na druhé straně si však někteří myslí, že je to nějaká nadstavba pro "méně šikovné" nebo pozůstatek po náboženství a starých časech.

Etika je odvozena od řeckého ethos (zvyk, obyčej, charakter). Běžně se pojem etika užívá pro vědní disciplínu, část praktické filosofie, která se zabývá morálními jevy. Obsahem etiky je morálka, obsahuje vše, o čem člověk přemýšlí a co činí vzhledem k nejhlubší rovině svého lidství - k tomu "co má být" činěno k uskutečňování dobra.

Člověk v politice a ekonomice je schopen vytvořit budoucnost, z níž jde strach. Tento strach se může stát pozitivní etickou hodnotou, když probudí naši odpovědnost za budoucnost. Při svém současném rozhodování musím myslet na budoucí dobrý stav člověka, být odpovědný do budoucna. Jednat ve shodě s autentickým lidským životem a neubližovat lidem neautentického bytí.

Neautentické bytí

Anonymní život na způsob věci - necháme sebou manipulovat, zbavujeme se vlastní zodpovědnosti za svůj život, stáváme se součástí anonymní masy.

Domnívám se, že v tomto bytí se zatím pohybuje většina naší populace, nemají navíc přebytečné peníze. Že se na tuto většinu zaměřují všechny firmy organizující formou MLM finanční poradenství potvrzuje "myšlenková bohatost" jejich materiálů a školení. Nejdříve tlačí do hlav potencionálních spolupracovníků zásady manipulace s touto bezbrannou a zranitelnou většinou, nazývají to "prodejní dovednosti". Nakonec, aby to vypadalo jako pomoc těmto nevědomým, se oženou blábolem, kterému říkají "etický kodex". Jsem hluboce přesvědčen, že každá zranitelnost a bezmoc musí vyvolávat odpovědnost. Tu právě u "finančních poradců" a "agentů" většinově postrádám.

Autentický život

Navzdory podmínkám, které jsem si neurčil, beru zodpovědnost za sebe do svých rukou, usiluji žít podle svého přesvědčení, ne podle tlaku okolností a okolí.

Tato menšina je složitější i velmi složitá, má však obecně a ve většině přebývající peníze. Na tu se zaměřuje nezávislý finanční a investiční poradce. První zásadou nezávislého finančního a investičního poradce je, že nevezme ani korunu provize od žádné finanční a investiční instituce, firmy a jednotlivce. Nezávislého finančního a investičního poradce musí platit jeho klient od samého počátku.

Domnívám se, že stále více lidí bude volit autentický život. Bude ubývat práce pro "finanční a poradce" a "agenty", naopak finanční a investiční poradci a agenti pojišťoven, spořitelen a fondů nebudou vědět, kam dříve skočit.

Také si myslíte, že většina Čechů žije neautenticky? Myslíte si, že nezávislí poradci mají šanci se u nás uživit? Podělte se o své názory s ostatními.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-63
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 213 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 8. 2001 12:35, Baronlempl

Možná budu proti své vůli i presidentem. Již mne fotili na známky. Zatím tři záběry. V pondělí budou pokračovat.

Zobrazit celé vlákno

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 8. 2001 7:45, Feudál

Nejchytřejší komentář dne. Díky

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (213 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 5 komentářů

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.