Nekrmte zbytečně operátory

Nekrmte zbytečně operátory
Jste v zahraniční a chcete volat do České republiky? Pokud dobře nezvolíte způsob, jak telefonovat co nejlevněji, utratíte možná více, než nezbytně musíte. Aby vás hovory domů nezruinovaly, připravili jsme pro vás přehled o tom, za kolik se dá telefonovat domů z turisticky hojně navštěvovaných zemí.

Na dovolenou si s sebou mnoho výletníků bere mobilní telefon. Je malý, kompaktní a dají se z něj odesílat SMSky domů přátelům nebo rodičům. Komu nestačí krátké textové zprávy, může z něj také volat a přijímat hovory. Tyto služby jsou přístupné všem zákazníkům mobilních operátorů – u Paegasu automaticky, u Eurotelu a Oskaru je nutná aktivace. Ceny za minutu hovoru závisí na tom, z jaké země majitel volá a také zda jde o tarifního zákazníka nebo majitele předplacené karty. Ten, kdo má s operátorem uzavřenou smlouvu (tarifní zákazník), platí většinou výrazně menší částku. Podívejte se na aktuální ceníky roamingů tarifních programů Eurotelu, Paegasu a Oskara nebo předplacených karet GO, TWIST a Oskarty.

Mnoho turistů má za to, že ceny za hovor z mobilního telefonu do České republiky se příliš neliší od alternativních komunikačních kanálů. Opak je však pravdou. Pokud si potřebujete zavolat domů, neberte bezhlavě do ruky mobil. Existují totiž i levnější způsoby volání ze zahraničí.

Levněji s Českým telecomem

Mobilním operátorům v tomto případě směle konkuruje Český Telecom se svými službami Czech direct a Karta X. První z nabídky je vlastně hovor na účet volaného. Pomocí telefonního čísla se zdarma spojíte s česky hovořícím operátorem, který hovor s druhou stranou zprostředkuje. Cena je stanovena na 63 korun za navázání spojení plus sazba za každou minutu hovoru, jenž je stejná jako při volání z České republiky do příslušné země. Protože je tato sazba výrazně nižší než u mobilních operátorů, je vhodný Czech direct pro delší hovory, kde se paušál za spojení postupně rozpouští do jednotlivých minut. Předplacená Karta X je nabízena za 300, 500, 750 nebo 1000 korun. Při volání ze zahraničí vytočí zákazník bezplatné přístupové číslo pro volání s Kartou X, poté zadá čtrnáctimístné číslo karty a nakonec zvolí telefonní číslo, které chce volat. Výhoda karty spočívá v tom, že její majitel ji nemusí mít při sobě – stačí, když zná její číslo.

Abychom porovnali ceny jednotlivých služeb, spočítali jsme, jak vysoká je cena hovoru do České republiky ve špičce z Chorvatska, Itálie, Španělska a Řecka v závislosti na jeho délce. Na výsledné grafy se můžete podívat zde. Informace jsme čerpali od jednotlivých operátorů a při výpočtu jsme vycházeli z cen vždy nejlevnějšího roamingového partnera.

Pokud se rozhodnete pro některou z těchto služeb, ujistěte se, že vaše cílová země patří do seznamu států, ve kterých je služba poskytována (seznam zemí pro Czech direct najdete zde, pro Kartu X tady). Pokud chcete volat z mobilu, zjistěte si, zda je daná země na seznamu roamingových partnerů vašeho operátora.

Ačkoliv se zdá, že výčet možností jsme už vyčerpali, není tomu tak. Turista si totiž ještě může koupit v cílové zemi telefonní kartu a využít někdy i levnějších tarifů pro volání do České republiky. Ještě než začnete telefonovat, zjistěte si, jestli nejsou levnější služby místního operátora, předejdete tak zbytečným výdajům.

Co říkáte cenám mobilních operátorů? Zdá se vám Český Telecom výhodnější, ale přesto budete volat mobilem? Jaká cena pro volání z ciziny je pro vás přijatelná? Napište nám o tom.

Kredit na mobilním telefonu si můžete dobít i prostřednictvím našich stránek.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 8. 2001 9:45, TGP

Možná sice s nějakou kartou ušetřím pár korun, ale té práce s tím - koupit, snažit se neztratit, vyhodit peníze pokud ji neprovolám, ... To raději zaplatím o pár korun navíc z mobilu, nemluvě o tom, že jednak často ze zahraničí nevolám a jednak se spousta věcí dá vyřídit pomocí SMS, které jsou stejně nejlevnější.

+9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 1 komentář

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Partners Financial Services