Nečekané dozvuky krachu PI - problémy fondů

Nečekané dozvuky krachu PI - problémy fondů
V pátek večer vydala Komise pro cenné papíry tiskovou zprávu, upozorňující na problémy, které může krach Private Investors způsobit některým podílovým fondům.

Nejohroženější je podle tiskové mluvčí Komise Radky Procházkové fond Akro Svět (OFAKRSVT). V tiskové zprávě Komise říká: "Komise byla informována, že dne 22. 5. 2001 představenstvo Akro investiční společnosti, a.s. s okamžitou platností pozastavilo až do odvolání (nejdéle však na dobu tří měsíců) odkupování podílových listů otevřeného podílového fondu Akro Svět."

"Důvodem pozastavení je úpadek obchodníka s cennými papíry společnosti Private Investors, a.s. Praha, jehož služby při obchodování s cennými papíry využívala Akro investiční společnost (ISAKR) při nakládání s téměř celým majetkem uvedeného fondu," vysvětluje Radka Procházková z Komise pro cenné papíry.

Akro Svět byl sice spíše malým fondem (podle aktuálních údajů jeho vlastní jmění činí necelých 38 milionů korun), ale u investiční společnosti Akro plnil roli vlajkové lodi. Klientům Akra nabízel mezi českými fondy unikátní strategii pasivního investování do indexových certifikátů, které kopírují vývoj jednotlivých indexů burz. Loni v září, kdy jsme publikovali profil fondu Akro Svět, do něj investovalo zhruba 300 podílníků, dobrý image fondu (mimo jiné šlo o fond oceněný cenou Signum Temporis) ale za tři čtvrtě roku počet podílníků bezpochyby zvýšil. O jeho popularitě mimo jiné svědčí i to, že jeho profil byl na našem serveru desátým nejnavštěvovanějším.

Společnost Akro spravuje sedm fondů (viz seznam), většina z nich je větší než Akro Svět. Majetek ve fondu Akro Svět tvoří zhruba dvanáct procent majetku ve správě investiční společnosti Akro.

Podle vyjádření Komise pro cenné papíry hrozí nebezpečí i dalším fondům: " Podle informací dostupných Komisi může úpadek společnosti Private Investors, a.s. dále poškodit Investiční fond AB-Unifond, a.s., a to o částku asi 2 mil. Kč, která představuje na majetku fondu hodnotu 5%, a Investiční fond Prosperita, a.s. o částku až 4 mil. Kč, která však na majetku tohoto fondu představuje hodnotu méně než 0,5%. Poškození se může dotknout i společnosti Rubín, dynamický investiční fond, a.s., která však měla u společnosti Private Investors, a.s. pouze částku 3 500 Kč," praví se v tiskové zprávě.

Více informací o fondu Akro Svět najdete v jeho profilu a v tomto článku. Zde najdete graf s velikostí vlastního jmění fondu a zde graf vývoje vlastního jmění na podílový list.

K osudu tohoto fondu se můžete vyjádřit na této stránce.

Seznam dalších fondů investiční společnosti Akro najdete zde.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 55 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 6. 2001 16:01

Vazeni pane Drozd, slibili jsme, ze budeme v co nejrychlejším sledu obeznamovat podilniky bude-li nejaky vyvoj v situaci. Jak jsme v minulosti sdelili, je třeba nejdříve zjistit aktuální stav - a ten se porad šetří. Teprve po zjištění zda-li došlo ke škodě, popřípadě jejimu rozsahu, můžeme zaujmout konkrétnější stanovisko a vyvinout (jeste vice) konkretnejsi aktivity. V kazdem pripade vitame i tuto iniciativu. Kdybyste cokoliv potreboval, staci zavolat. Dalsi informace jsou k mani na www.akro.cz. Pavel Kucera, medialni zastupce, IS AKRO, 0602 325650.

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 5. 2001 3:23

Dobrý den pane Kučero,
myslím, že ať se rozhodnete situaci řešit jakkoli, vždy půjde Vaše rozhodnutí zařadit do jedné ze dvou kategorií: podílníků se buď nedotkne anebo se podílníků dotkne.
Varianta a) znamená, že se k problému postavíte čelem, přiznáte si že způsob jakým technicky zabezpečujete své obchody je pro podílníka neviditelný, nemá šanci jej ovlivnit a neměl by tedy - na rozdíl od následků rizika spojeného s vývojem kapitálových trhů, které je nedílnou součástí tohoto způsobu investování - nést jeho následky. Neboli, že ztráty takto vzniklé zamáznete z vlastního jmění investiční společnosti. Cokoli jiného spadá do varianty b).
Způsob řešení, který zvolíte, bude velmi zajímavou praktickou ukázkou významu velikosti a kapitálové síly investiční společnosti. Půjdete-li cestou "za á", ukážete že silná investiční společnost znamená vyšší bezpečí pro investice podílníka. Půjdete-li druhou cestou, a přenesete, třeba jen z části, ztráty na Vaše podílníky, ukážete že kapitálová síla (kterou se investiční společnosti tak rády ohánějí) je podílníkovi z praktického hlediska zcela k ničemu. Umožní totiž v případě krize přežití mateřské společnosti, nikoli ale podílníka. Renomé a síla správce, tolik doporučovaná jako kriterium při volbě fondu, se stane prakticky bezcennou informací. Potenciálním investorům naopak ukážete, že libovolná investiční společnost, ať už vypadá jakkoli skvěle, může zafungovat jako bílý kůň a přenést na něj následky chyb podnikatelských subjektů, které jsou za IS nějakým způsobem schované.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (55 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Solana a monero v problémech. Půjde to s bitcoinem z kopce? Týden v kryptu

10. 2. 2024 | Tomáš Krause

Solana a monero v problémech. Půjde to s bitcoinem z kopce? Týden v kryptu

Na burzy asi zamíří bitcoiny za miliardy. Naopak monero komplet mizí z burzy Binance. Solana si dala pět hodin pauzu a americký regulátor donutil ripple ke striptýzu. A Jižní Korea... celý článek

Partners Financial Services