Realita nebo mýty

Realita nebo mýty
O pražské burze panuje přesvědčení, že se její význam trvale snižuje a že kurzotvorný mechanismus neplní svou funkci. Je dobré znát "tvrdá" čísla, abychom mohli posoudit, která z těchto tvrzení se zakládají na pravdě a která jsou již spíše mýtem.

O českém kapitálovém trhu stále koluje doma i za hranicemi řada nepříznivých informací. Mezi hlavní argumenty kritiků patří tvrzení, že obchody s českými cennými papíry jsou rozptýleny mezi příliš mnoho trhů: dva české (Burzu a RM-S) a dva zahraniční (Burzy v Londýně a v Německu).

Podíl Burzy a RMS na trhu

Již letmý pohled na graf ukazuje, že v České republice jsou obchody velmi silně koncentrovány na Burze cenných papírů. RMS hraje spíše doplňkovou roli a jeho význam postupně klesá. V loňském roce dosáhly objemy obchodů na RMS zhruba 60,8 mld. Kč, zatímco obchody na Burze 1 223 mld. Kč. Burza tedy zobchodovala dvacetkrát více.

Obchody s českými akciemi v zahraničí

S českými cennými papíry se obchoduje také na Londýnské burze a na několika německých burzách. Zatímco v Německu činí souhrnné obchody jen kolem 0,5 mld. Kč měsíčně, objemy obchodů v Londýně jsou řádově vyšší. Pražská burza dosahuje sice měsíčně o 50 – 100 % vyšších objemů, v Londýně se však obchoduje s omezeným počtem emisí akcií. Vážnou konkurencí se zatím nestal ani Newex, společný projekt frankfurtské a vídeňské burzy na obchodování s akciemi z trhů střední a východní Evropy, na němž během října proběhly obchody za pouhých 42 mil. Kč.

Podíl cenotvorných obchodů

Doba, kdy kurzy akcií vznikaly mimo organizované trhy je dávno pryč. Drtivá většina obchodů dnes prochází cenotvornými trhy a jejich objem nadále roste v absolutním i relativním vyjádření. Například v listopadu se objem obchodů na kurzotvorném centrálním trhu pražské burzy meziročně zvýšil o 14,9 %. Rozhodující měrou růst způsobuje automatizovaný systém SPAD.

Snad bude lépe

Pozice pražské burzy se v příštím roce zřejmě ještě vylepší. Na Nový trh konečně přijdou první IPO, zřejmě to budou společnosti Limart a Illusion Softworks. Pro trh dobrou zprávou je zvláště první z jmenovaných emisí. Jedná se o firmu ze "staré ekonomiky", jejíž emise je podložena velmi dobrými hospodářskými výsledky. Myslím, že česká IPO mají šanci znovu na trh přilákat institucionální investory, kteří na tuzemský parket v minulých letech zanevřeli.

Myslíte, že bude IPO Limartu úspěšné? Koupíte si akcie této firmy. Jaká jiná tuzemská firma podle vás stojí za to? Napište svůj názor.

psáno pro Hospodářské noviny

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 1. 2001 16:30

domnivam se, ze nejvetsi problem pri IPO bude, nehlede na ekonomicky rozmer celeho problemu, ze investor upise akcie (IPO) za urcitou cenou v čase x, společnost nato podá návrh na zvýšení základního jmění do obchodního rejstříku a teprve poté co bude základní jmění navýšeno (cca 3 měsíce) vydá společnost akcie a pokud v pořádku proběhne kotace, bude se s nim obchodovat. Pokud uvážíme, že do IPO nejdou jenom "blue chips" společnosti, je to docela hazard zaplatit cenu za akci a zobchodovat ji až za pár měsícu. To může a pravděpodobně bude společnost někde jinde. Novy ochodni zakonik tomuto moc nepomaha.

+4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

31. 1. 2023 | Lucie Weissová

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

Krize, nebo příležitost? Kde zhodnocovat úspory, na co dávat pozor a jak pracovat s investičním portfoliem, když trhy kolísají a inflace je vysoko? Odpovídá Vít Endler, spolumajitel... celý článek

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

12. 1. 2023 | Vladimír Pikora | 1 komentář

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

Válka všechno změnila. Před rokem všichni čekali po konci korony uvolnění a růst procyklických akcií. To se nenaplnilo. Místo růstu přišla recese a inflace. V mnoha zemí dosáhne vrcholu... celý článek

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 2 komentáře

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.