Realita nebo mýty

Realita nebo mýty
O pražské burze panuje přesvědčení, že se její význam trvale snižuje a že kurzotvorný mechanismus neplní svou funkci. Je dobré znát "tvrdá" čísla, abychom mohli posoudit, která z těchto tvrzení se zakládají na pravdě a která jsou již spíše mýtem.

O českém kapitálovém trhu stále koluje doma i za hranicemi řada nepříznivých informací. Mezi hlavní argumenty kritiků patří tvrzení, že obchody s českými cennými papíry jsou rozptýleny mezi příliš mnoho trhů: dva české (Burzu a RM-S) a dva zahraniční (Burzy v Londýně a v Německu).

Podíl Burzy a RMS na trhu

Již letmý pohled na graf ukazuje, že v České republice jsou obchody velmi silně koncentrovány na Burze cenných papírů. RMS hraje spíše doplňkovou roli a jeho význam postupně klesá. V loňském roce dosáhly objemy obchodů na RMS zhruba 60,8 mld. Kč, zatímco obchody na Burze 1 223 mld. Kč. Burza tedy zobchodovala dvacetkrát více.

Obchody s českými akciemi v zahraničí

S českými cennými papíry se obchoduje také na Londýnské burze a na několika německých burzách. Zatímco v Německu činí souhrnné obchody jen kolem 0,5 mld. Kč měsíčně, objemy obchodů v Londýně jsou řádově vyšší. Pražská burza dosahuje sice měsíčně o 50 – 100 % vyšších objemů, v Londýně se však obchoduje s omezeným počtem emisí akcií. Vážnou konkurencí se zatím nestal ani Newex, společný projekt frankfurtské a vídeňské burzy na obchodování s akciemi z trhů střední a východní Evropy, na němž během října proběhly obchody za pouhých 42 mil. Kč.

Podíl cenotvorných obchodů

Doba, kdy kurzy akcií vznikaly mimo organizované trhy je dávno pryč. Drtivá většina obchodů dnes prochází cenotvornými trhy a jejich objem nadále roste v absolutním i relativním vyjádření. Například v listopadu se objem obchodů na kurzotvorném centrálním trhu pražské burzy meziročně zvýšil o 14,9 %. Rozhodující měrou růst způsobuje automatizovaný systém SPAD.

Snad bude lépe

Pozice pražské burzy se v příštím roce zřejmě ještě vylepší. Na Nový trh konečně přijdou první IPO, zřejmě to budou společnosti Limart a Illusion Softworks. Pro trh dobrou zprávou je zvláště první z jmenovaných emisí. Jedná se o firmu ze "staré ekonomiky", jejíž emise je podložena velmi dobrými hospodářskými výsledky. Myslím, že česká IPO mají šanci znovu na trh přilákat institucionální investory, kteří na tuzemský parket v minulých letech zanevřeli.

Myslíte, že bude IPO Limartu úspěšné? Koupíte si akcie této firmy. Jaká jiná tuzemská firma podle vás stojí za to? Napište svůj názor.

psáno pro Hospodářské noviny

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 1. 2001 16:30

domnivam se, ze nejvetsi problem pri IPO bude, nehlede na ekonomicky rozmer celeho problemu, ze investor upise akcie (IPO) za urcitou cenou v čase x, společnost nato podá návrh na zvýšení základního jmění do obchodního rejstříku a teprve poté co bude základní jmění navýšeno (cca 3 měsíce) vydá společnost akcie a pokud v pořádku proběhne kotace, bude se s nim obchodovat. Pokud uvážíme, že do IPO nejdou jenom "blue chips" společnosti, je to docela hazard zaplatit cenu za akci a zobchodovat ji až za pár měsícu. To může a pravděpodobně bude společnost někde jinde. Novy ochodni zakonik tomuto moc nepomaha.

+4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Drsný způsob, jak legálně zničit spoluvlastníky. Milan Roček o flipování nemovitostí

21. 5. 2024 | Martin Vlnas | 3 komentáře

Drsný způsob, jak legálně zničit spoluvlastníky. Milan Roček o flipování nemovitostí

Milan Roček má jako zakladatel a šéf společnosti, která sesbírala největší databázi informací o prodejích nemovitostí v Česku, záviděníhodný přehled o realitním trhu. S Martinem Vlnasem... celý článek

Velké banky kupují bitcoiny. Salvador ukázal, kolik jich má. Týden v kryptu

18. 5. 2024 | Tomáš Krause

Velké banky kupují bitcoiny. Salvador ukázal, kolik jich má. Týden v kryptu

Americké banky investují do bitcoinových fondů, volatilita bitcoinu klesá, vývojář Tornado Cash dostal pět let natvrdo, Salvador ukazuje své bitcoiny a Runes už jsou out. Je tu další... celý článek

Třetině Čechů chybí finanční znalosti. Ženy tápou častěji, ukázal průzkum

14. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

Třetině Čechů chybí finanční znalosti. Ženy tápou častěji, ukázal průzkum

Jaký je rozdíl mezi běžným a spořicím účtem? Co se skrývá pod pojmem inflace a úročení? Je bezpečnější podíl v akciovém fondu, nebo nákup akcií jedné firmy? Co jsou kryptoměny? Na takové... celý článek

Kongres USA proti regulaci krypta. V Argentině dělají bitcoin z odpadu. Týden v kryptu

11. 5. 2024 | Tomáš Krause

Kongres USA proti regulaci krypta. V Argentině dělají bitcoin z odpadu. Týden v kryptu

Miliarda transakcí bitcoinem. Ethereum je zase inflační. Argentina vyrábí bitcoin z odpadu. Američtí kongresmani proti regulacím Komise pro cenné papíry, jejíž šéf se je prý pokoušel... celý článek

Konec optimismu. Dluhopisové i akciové fondy začínají klesat

9. 5. 2024 | Martin Mašát | 2 komentáře

Konec optimismu. Dluhopisové i akciové fondy začínají klesat

Optimismus došel. Investoři přestávají věřit tomu, že se ve Spojených státech podaří brzy zamést s inflací a že klesnou úrokové sazby tamější centrální banky. Špatnou náladou se nechali... celý článek

Partners Financial Services