Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Realita nebo mýty

Realita nebo mýty
O pražské burze panuje přesvědčení, že se její význam trvale snižuje a že kurzotvorný mechanismus neplní svou funkci. Je dobré znát "tvrdá" čísla, abychom mohli posoudit, která z těchto tvrzení se zakládají na pravdě a která jsou již spíše mýtem.

O českém kapitálovém trhu stále koluje doma i za hranicemi řada nepříznivých informací. Mezi hlavní argumenty kritiků patří tvrzení, že obchody s českými cennými papíry jsou rozptýleny mezi příliš mnoho trhů: dva české (Burzu a RM-S) a dva zahraniční (Burzy v Londýně a v Německu).

Podíl Burzy a RMS na trhu

Již letmý pohled na graf ukazuje, že v České republice jsou obchody velmi silně koncentrovány na Burze cenných papírů. RMS hraje spíše doplňkovou roli a jeho význam postupně klesá. V loňském roce dosáhly objemy obchodů na RMS zhruba 60,8 mld. Kč, zatímco obchody na Burze 1 223 mld. Kč. Burza tedy zobchodovala dvacetkrát více.

Obchody s českými akciemi v zahraničí

S českými cennými papíry se obchoduje také na Londýnské burze a na několika německých burzách. Zatímco v Německu činí souhrnné obchody jen kolem 0,5 mld. Kč měsíčně, objemy obchodů v Londýně jsou řádově vyšší. Pražská burza dosahuje sice měsíčně o 50 – 100 % vyšších objemů, v Londýně se však obchoduje s omezeným počtem emisí akcií. Vážnou konkurencí se zatím nestal ani Newex, společný projekt frankfurtské a vídeňské burzy na obchodování s akciemi z trhů střední a východní Evropy, na němž během října proběhly obchody za pouhých 42 mil. Kč.

Podíl cenotvorných obchodů

Doba, kdy kurzy akcií vznikaly mimo organizované trhy je dávno pryč. Drtivá většina obchodů dnes prochází cenotvornými trhy a jejich objem nadále roste v absolutním i relativním vyjádření. Například v listopadu se objem obchodů na kurzotvorném centrálním trhu pražské burzy meziročně zvýšil o 14,9 %. Rozhodující měrou růst způsobuje automatizovaný systém SPAD.

Snad bude lépe

Pozice pražské burzy se v příštím roce zřejmě ještě vylepší. Na Nový trh konečně přijdou první IPO, zřejmě to budou společnosti Limart a Illusion Softworks. Pro trh dobrou zprávou je zvláště první z jmenovaných emisí. Jedná se o firmu ze "staré ekonomiky", jejíž emise je podložena velmi dobrými hospodářskými výsledky. Myslím, že česká IPO mají šanci znovu na trh přilákat institucionální investory, kteří na tuzemský parket v minulých letech zanevřeli.

Myslíte, že bude IPO Limartu úspěšné? Koupíte si akcie této firmy. Jaká jiná tuzemská firma podle vás stojí za to? Napište svůj názor.

psáno pro Hospodářské noviny

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 1. 2001 16:30

domnivam se, ze nejvetsi problem pri IPO bude, nehlede na ekonomicky rozmer celeho problemu, ze investor upise akcie (IPO) za urcitou cenou v čase x, společnost nato podá návrh na zvýšení základního jmění do obchodního rejstříku a teprve poté co bude základní jmění navýšeno (cca 3 měsíce) vydá společnost akcie a pokud v pořádku proběhne kotace, bude se s nim obchodovat. Pokud uvážíme, že do IPO nejdou jenom "blue chips" společnosti, je to docela hazard zaplatit cenu za akci a zobchodovat ji až za pár měsícu. To může a pravděpodobně bude společnost někde jinde. Novy ochodni zakonik tomuto moc nepomaha.

Reagovat

 

+4
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

22. 1. 2001 | 16:30

domnivam se, ze nejvetsi problem pri IPO bude, nehlede na ekonomicky rozmer celeho problemu, ze investor upise akcie (IPO) za urcitou cenou v čase x, společnost nato podá návrh na zvýšení základního jmění do obchodního rejstříku...více

22. 1. 2001 | 9:14 | PetrV

Pánové, nevím přes koho obchodujete, ale můj obchodník mi papíry koupené dnes na burze okamžitě klidně prodá (taky na burze) a peníze získané dnešním prodejem mi taky v klidu ihned vyplatí... takže si myslím, že ony slavné...více

20. 1. 2001 | 13:35 | Baronlempl

Ano, kolego, burza je o spekulaci. Také bych rád věděl, kdo by tři dny spekuloval s mým majetkem, pokud bych na okamžik ztratil soudnost a vstoupil na Pražskou burzu prostřednictvím obchodníka s cennými papíry. více

20. 1. 2001 | 13:27 | Baronlempl

Nyní si hypoteticky představím, že bych koupil na Pražské burze IPO. A již se silně potím, mírná závrať, snad budou lékaři úspěšní! Burza je o spekulaci, na Pražské burze mohu 72 hodin po nákupu či prodeji spekulovat jak...více

20. 1. 2001 | 13:11 | Baronlempl

Na Pražské burze nemůže soudný drobný investor prostřednictvím obchodníka s cennými papíry obchodovat. Tři dny je mu totiž v rozporu s ústavou a "listinou" zadržován jeho majetek - jeho akcie nebo jeho peníze. Jediná nedebilní...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK