Realita nebo mýty

O pražské burze panuje přesvědčení, že se její význam trvale snižuje a že kurzotvorný mechanismus neplní svou funkci. Je dobré znát "tvrdá" čísla, abychom mohli posoudit, která z těchto tvrzení se zakládají na pravdě a která jsou již spíše mýtem.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 1. 2001 16:30

domnivam se, ze nejvetsi problem pri IPO bude, nehlede na ekonomicky rozmer celeho problemu, ze investor upise akcie (IPO) za urcitou cenou v čase x, společnost nato podá návrh na zvýšení základního jmění do obchodního rejstříku a teprve poté co bude základní jmění navýšeno (cca 3 měsíce) vydá společnost akcie a pokud v pořádku proběhne kotace, bude se s nim obchodovat. Pokud uvážíme, že do IPO nejdou jenom "blue chips" společnosti, je to docela hazard zaplatit cenu za akci a zobchodovat ji až za pár měsícu. To může a pravděpodobně bude společnost někde jinde. Novy ochodni zakonik tomuto moc nepomaha.

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 8 komentářů)

22. 1. 2001 16:30

domnivam se, ze nejvetsi problem pri IPO bude, nehlede na ekonomicky rozmer celeho problemu, ze investor upise akcie (IPO) za urcitou cenou v čase x, společnost nato podá návrh na zvýšení základního jmění do obchodního rejstříku a teprve poté co bude základní jmění navýšeno (cca 3 měsíce) vydá společnost akcie a pokud v pořádku proběhne kotace, bude se s nim obchodovat. Pokud uvážíme, že do IPO nejdou jenom "blue chips" společnosti, je to docela hazard zaplatit cenu za akci a zobchodovat ji až za pár měsícu. To může a pravděpodobně bude společnost někde jinde. Novy ochodni zakonik tomuto moc nepomaha.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 1. 2001 9:14 | PetrV

Pánové, nevím přes koho obchodujete, ale můj obchodník mi papíry koupené dnes na burze okamžitě klidně prodá (taky na burze) a peníze získané dnešním prodejem mi taky v klidu ihned vyplatí... takže si myslím, že ony slavné tři dny nejsou žádná tragédie. A pokud se nemýlím, tak na slavné NYSE je vypořádání T+5. Pedro
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 1. 2001 13:35 | Baronlempl

Ano, kolego, burza je o spekulaci. Také bych rád věděl, kdo by tři dny spekuloval s mým majetkem, pokud bych na okamžik ztratil soudnost a vstoupil na Pražskou burzu prostřednictvím obchodníka s cennými papíry.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 1. 2001 13:27 | Baronlempl

Nyní si hypoteticky představím, že bych koupil na Pražské burze IPO. A již se silně potím, mírná závrať, snad budou lékaři úspěšní! Burza je o spekulaci, na Pražské burze mohu 72 hodin po nákupu či prodeji spekulovat jak chci. Za 72 hodin se změní hodně i běžném životě smrtelníka, na burze se může změnit všechno. Odhalme společně a dejme na vědomost všem, kdo že to vždy tři dny nám odnímá majetek a co s ním činí.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 1. 2001 13:11 | Baronlempl

Na Pražské burze nemůže soudný drobný investor prostřednictvím obchodníka s cennými papíry obchodovat. Tři dny je mu totiž v rozporu s ústavou a "listinou" zadržován jeho majetek - jeho akcie nebo jeho peníze. Jediná nedebilní varianta pro drobného investora je kombinace RMS s cizinou. Koupím a okamžitě mohu prodávat, prodám a okamžitě mám peníze na svém účtu. To je pro mne výsostně důležité, v každém okamžiku jsem pánem svého majetku. V tom vidím hlavní důvod problémů Pražské burzy.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 1. 2001 18:51 | TGP

Také se domnívám, že IPO nemají v Čechách příliš velkou šanci. Nejen, že chybí firmy, které by IPO mohly vydat, ale chybí i investoři, kteří by mohli do těchto akcií investovat a svým nadšením je hnali vzhůru. Drobní retail investoři sice tvoří jen pár procent obchodovaného majetku, ale na kurz mají obvykle mnohem vyšší vliv než institucionální investoři.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 1. 2001 17:57 | TGP

IPO? V Čechách? A kde by se vzalo? Limart je taková imageová veselohra, copak může nějaký soudný investor vsadit na malou firmičku stříhající plechy a závisející na tom, jestli naštve Škodu Auto nebo ne? Takovou investici bych považoval za hazard, už jenom proto, že růstový potenciál je hodně omezený, zatímco od IPO je nutné čekat rychlý a velký růst.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 1. 2001 15:42 | brezmenp

Šel jsem do Telecomu když byl pod 400, teď je supr kurs a prodám. Jinak záleží jak dopadne privatizace velkých společností. Je to risk držet Telekom déle, to samé platí pro Komerčku a Radiokomunikace. Čekám na oslabení ČEZu, ten bude potom zajímavý, dole nevydrží. Ostatní se téměř neobchodují nebo nestojí za nic.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

David Rath

politik a kriminálník

Pavel Kysilka

ředitel České spořitelny

David Rath
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 3 duelů
×
Pavel Kysilka
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services