Lednový efekt v praxi

Lednový efekt v praxi
Slušného zhodnocení dosáhly za uplynulý třetí lednový týden podílové fondy. Radost měli především správci a investoři těch z nich, jež investují do akcií v Evropě. Ani ostatní ale nemají důvod k nespokojenosti, zdá se, že lednový efekt opět nezklamal.

Teoreticky lednový efekt před pár týdny popsal ve svém článku Radek Létal. Praktickou část stvrdily v minulém týdnu světové indexy a s nimi více či méně propojené české fondy. Se záporným zhodnocením, navíc velmi blízkým nule (největší týdenní propad –0,8 procenta měl fond Příjmů První investiční (OFPISPR) zakončilo jen osm z šestašedesáti fondů evidovaných statistikami Unie investičních společností. Padesát osm fondů skončilo v černých číslech, často velmi vysoko. Akro Eurotech (profil, názory) "přibral" 10,7 procenta, bezmála o šest procent stoupl i Patria Evropský akciový (OFPATEA). Další tři fondy, jmenovitě InvestAGe AG135 (profil, názory), SIS Eurotrend (OFSISEUR) a na středoevropský region zaměřený SIS Sporotrend (OFSISSPT), zhodnotily majetek připadající na podílový list o více než čtyři procenta.

Výsledky, které by mohly svádět k optimismu, berou ale za své, podíváme-li se zpět silnějším objektivem. Za poslední čtvrtletí je v mínusu dvacítka fondů. Žebříček třináctitýdenních propadů vede bezkonkurenčně skupina Akro (profil, názory). Výnosový (profil, názory) pozbyl 23 procent majetku na podílový list, Eurotech 21 procent, o mnoho lépe na tom s přibližně patnáctiprocentními propady nejsou ani Růstový (OFAKRRST) a Mezinárodní balancovaný (profil, názory). O 14,6 procent méně připadá i na každý z podílů v PPF smíšeném (OFPPFSMI). Vrátit kurzy na úroveň z poloviny října tak ještě chvíli potrvá…

Podobně jako kurzy podílových listů se choval i ukazatel množství spravovaného majetku. Týdenní ukazatele jsou slušné, čtvrtletní ukazatele však odhalují, že ve fondech je o osm miliard korun, tedy zhruba o deset procent, méně majetku. Na vrchol slávy se vracejí fondy peněžního trhu. Hegemon trhu – Sporoinvest SIS (OFSISSPI) prodal za minulých pět pracovních dní podílové listy za více než 68 milionů korun, IKS peněžního trhu (profil, názory) za 12,4 milionu korun a Sporokonto ŽB Trustu (profil, názory) za 6,9 milionu korun. Mezi trojici krátkodobých a bezrizikových fondů se dokázal vklínit jen jediný fond s delším investičním horizontem - Pioneer Trust (profil, názory) s 13,8 miliony korun. Kladného přírůstku spravovaného majetku dosáhlo 55 procent sledovaných fondů. Z v posledním půlroce vzniklých fondů si nejlépe vedl ŽB-Trust akciový (profil, názory) s +1,6 milionem nového majetku. Podzimní novinky Spořitelní investiční - Eurotrend a Globaltrend FF (OFSISFF) byly tentokráte úspěšnější než ve stejný čas představená konkurence IKS – fond světových indexů (profil, názory) a fond fondů (profil, názory). Jedná se však spíše o výjimku než o pravidlo. V objemu spravovaného majetku mají mláďata IKS stále proti konkurenci SIS a ŽB-Trust výrazný náskok.

Sumu čistých prodejů přes všechna vyjmenovaná pozitiva předchází znaménko minus, konkrétně –193,7 milionu. Bez nadsázky lze ale říci, že propad spravovaného majetku má na svědomí jeden jediný fond – investAGe 135. Z něj odplynulo 251 milionů korun. Ze středně velkého třísetmilionového fondu se tak během jediného týdne stal trpaslík s pouhými padesáti miliony korun pod správou. Odkupy postihly též postkuponové fondy IKS Globální (profil, názory) –12,7 milionu korun a IPB akciový (profil, názory) –11,3 milionu korun. Okolo osmi milionů majetku vybrali podílníci ještě z IPB výnosového (profil, názory) a IPB restitučního (profil, názory).

Myslíte, že fondy peněžního trhu chytají "nový dech"? Nastane v únoru vybírání krátkodobých zisků? Co čeká investAGe AG 135 v příštích týdnech? Napište svůj názor.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 1. 2001 15:19

jak "bilance", když ještě týden chybí?

Zobrazit celé vlákno

+19
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

PPF vytěsní akcionáře z O2. Měli by dát víc, říká analytik

7. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

PPF vytěsní akcionáře z O2. Měli by dát víc, říká analytik

Skupina PPF stáhne zbylé akcie operátora O2 z pražské burzy za 270 korun za akcii. Skupina dnes oznámila, že obdržela souhlas České národní banky se zahájením procesu výkupu minoritních... celý článek

Kolik vydělaly podílové fondy? Cenu akcií srazil omikron

7. 12. 2021 | Martin Mašát | 2 komentáře

Kolik vydělaly podílové fondy? Cenu akcií srazil omikron

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za listopad, od začátku letošního roku nebo třeba za posledních... celý článek

Fio vydává dluhopisy s pětiprocentním výnosem

2. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Fio vydává dluhopisy s pětiprocentním výnosem

Fio banka začne zhruba od poloviny prosince nabízet své dluhopisy s pětiprocentním ročním výnosem. Budou šestileté, tedy se splatností v prosinci 2027.

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

30. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

Ministerstvo financí varuje před takzvanými investičními tokeny.

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

18. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

V dalším díle investičního seriálu se dostáváme k rizikovým spekulacím pro zkušené. Vysvětlíme, proč většina lidí při sázkách na krátké trendy prodělává. A ukážeme, kdy se hodí využít... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.