Penzijní připojištění už má každý čtvrtý

Penzijní připojištění už má každý čtvrtý
Spoření na penzi se státní podporou si již zřídilo téměř dva a půl milionů občanů. Díky změnám daňové legislativy se do systému začali ve větší míře zapojovat i zaměstnavatelé, kteří také napomohli k více než čtvrtinovému přírůstku počtu pojištěnců.

Novela zákona o penzijním připojištění přivedla do fondů mnoho nových účastníků, kterým již nejde jen o krátkodobé spoření. Zvýšení státního příspěvku a daňové výhody pro účastníky i zaměstnavatele nyní motivují i k dlouhodobějšímu střádání.

Změna podmínek, která by mohla do systému přitáhnout i mladší zájemce o tvorbu penzijních úspor učinila sektor bezesporu zajímavější i pro zahraniční investory. Ti zvláště ke konci minulého roku bojovali o podíl na českém trhu důchodového spoření.

Pokud mají mít střadatelé jistotu, že jejich peníze jsou v bezpečí, měly by fondy spravovat kapitálově silné a důvěryhodné společnosti. Zatímco ke konci minulého roku měly pouze čtyři z deseti největších fondů zahraničního vlastníka, po vlně fůzí a akvizic, která proběhla v průběhu druhého pololetí minulého roku, zůstaly v "domácích rukou" pouze dva fondy z první desítky. Ostatní jsou buď přímo či nepřímo vlastněny zahraničními finančními skupinami, které mají se správou penzijních úspor rozsáhlé zkušenosti z celého světa. Bezesporu největší akvizicí loňského roku byl prodej Vojenského otevřeného penzijního fondu švýcarskému Winterthuru. Vznikl tak největší správce důchodových úspor českých občanů, který obhospodařuje přes deset miliard korun od více než 550 tisíc klientů, představujících více než jednu pětinu trhu. Do rukou zahraničních vlastníků přešel i Všeobecný vzájemný penzijní fond, který od Mostecké uhelné koupila britská pojišťovna CGNU (Central Group Norwich Union), Živnobanka prodala svůj podíl ve fondu Allianz-Živnobanka PF. Českomoravský PF a Spořitelní PF jsou nyní zprostředkovaně ovládány zahraničními skupinami, což způsobil prodej, resp. privatizace mateřských bank, které tyto fondy vlastnily.

Odhad podílu penzijně připojištěných osob v jednotlivých věkových skupinách práceschopného obyvatelstva
Věková skupina (muži i ženy) Podíl pojištěných v procentech
18 – 29 let 16
30 – 39 let 28
40 – 49 let 42
50 – 59 let 73
Pramen: Vojenský otevřený penzijní fond

Zatímco podle starých penzijních plánů mezi spořila převážně věková skupina mezi 45 a 55 lety, od nových podmínek se očekává omládnutí klientely fondů. Lepší daňové podmínky by pak měly přitáhnout také více zaměstnavatelů. V některých fondech je zatím podíl účastníků, kterým přispívá na důchod i zaměstnavatel velice nízký. Například u VOPF činí okolo 15 procent, naopak v některých zaměstnaneckých fondech se blíží osmdesáti procentům. Podle názoru odborníků je však stále brzy pro nějaká celková hodnocení, novela však podle nich byla rozhodně krokem správným směrem, který tento investiční nástroj přiblíží jeho původnímu účelu - tvorbě prostředků na penzi.

Kolik mají klientů a kdo vlastní deset největších penzijních fondů v ČR
Penzijní fond Počet klientů Vlastník
Vojenský otevřený PF 339795 Winterthur
Českomoravský PF 310000 ČSOB
Spořitelní PF 300000 Česká spořitelna
PF České pojišťovny 297135 Česká pojišťovna
PF Komerční banky 252650 Komerční banka
WINTERTHUR PF* 216500 Winterthur
ING Penzijní fond 192854 ING Group
ABN AMRO Penzijní fond 190000 ABN Amro Group
Všeobecný vzájemný PF 130000 CGNU
Allianz-Živnobanka PF 101000 Allianz

* včetně Báňského a hutního PF a PF VZP

Informace o penzijních fondech a jejich produktech můžete najít zde.

Máte už uzavřenou smlouvu o penzijním připojištění? Svěřili byste raději své peníze fondu, který má zahraničního nebo českého vlastníka? Podělte se o své názory s ostatními čtenáři.

Líbil se vám článek?

-53
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 1. 2001 18:57, zarecky

Pravda je popsána o pár řádek níže, podle mého ale ne celá. Největší výhodnost PP je ve státním příspěvku a v daňové úlevě a z toho plyne, že výhodnost časem klesá. Závisí na několika faktorech : na daňovém zatížení plátce(s rostoucím zatížením výhodnost roste),spořené částce(do 500 Kč klesá a poté opět roste),zhodnocení fondu(s rostoucím zhodnocením klesá - porovnáno s dluhopisovým fondem) a době pojištění(s rostoucí dobou klesá). Pro ilustraci: průměrné zhodnocení ve fondu PP při 20% dani, 4% výnosu a spoření 18 tis. Kč odpovídá cca 5% po 14 letech, což je v dnešní době srovnatelné s fondem obligací.

Pokud se domluvíte se zaměstnavatelem tak, že platby bude posílat za Vás jako příspěvek zaměstnavatele(tzn. sníží se Vám hrubý plat), může Vám přidat cca 20% z částky(jednoduše se podělíte o úsporu na soc.a zdr. pojištění), pak je PP v mnoha případech ještě o něco výhodnější.

V případě vyšší daňové zátěže můžete s PP zacházet i tak, že po roce a více požádáte o odbytné. Přijdete sice o státní podporu a připsaný výnos fondu se zdaní 25%, ale daňová úspora Vám zůstane (u PP se na rozdíl od životního pojištění daň nevrací) a dosáhnete "zhodnocení" o něco nižší než je ona daňová zátěž( s rostoucí dobou PP "zhodnocení samozřejmě klesá). Pro 20% daň je to cca 18%. Kde to získáte jinde?Jde spíš o legální daňový únik, ale nakonec proč ne ? Předchozí odstavec je v tomto případě nesmysl.

Zobrazit celé vlákno

+21
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Investiční portfolio jen z akcií a dluhopisů? Trochu si to přeskládejte

28. 10. 2021 | Daniel Tácha

Investiční portfolio jen z akcií a dluhopisů? Trochu si to přeskládejte

Peníze od centrálních bank dopují ekonomiku a drží ceny akcií nahoře. „Ekonomická situace nemusí být tak dobrá, jak se zdá,“ varuje ale Tomáš Kálal, ředitel investičního bankovnictví... celý článek

Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

27. 10. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

Tři čtvrtiny Čechů si v investování nevěří. Osobně se považují za „nepříliš zkušeného a znalého investora“ (46 %) nebo „zcela nezkušeného a neznalého“ (28 %). Ukázal to průzkum agentury... celý článek

Nemovitosti jako zbraň proti inflaci. Investovat může každý

27. 10. 2021 | Radim Zelený | 1 komentář

Nemovitosti jako zbraň proti inflaci. Investovat může každý

Rostoucí inflace luxuje úspory na bankovních účtech a nutí Čechy hledat jiný bezpečný přístav pro jejich peníze. Existuje dnes jen málo nízkorizikových investic, které by nenasytnou... celý článek

Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

26. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

Tři čtvrtiny Čechů vnímají takzvané zodpovědné investování (známé pod zkratkou ESG) pozitivně. Ukazuje to průzkum, který pro Amundi a Komerční banku uskutečnila agentura Ipsos na vzorku... celý článek

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

26. 10. 2021 | Olga Skalková, Petr Kučera | 12 komentářů

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

Že je posílání peněz do ciziny – mimo eurových plateb v rámci SEPA prostoru – drahé, nejspíš tušíte. Zaskočit vás ale může i výše poplatků za převod dolarů z jedné české banky do jiné,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.