Zdražování ztrácí dech, potraviny v září zlevnily

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 12. 10. 2020 09:57 | 4 komentáře
Zdražování ztrácí dech, potraviny v září zlevnily

Zdroj: Shutterstock

Meziroční inflace zůstává nad třemi procenty, zdražování ale ztrácí na dynamice. Spotřebitelské ceny v září meziročně vzrostly o 3,2 %, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v srpnu. Proti srpnu pak ceny klesly o 0,6 %. Aktuální data zveřejnil Český statistický úřad.

Nejvýrazněji oproti srpnu klesly tradičně na podzim ceny dovolených (-21,6 %). Dobrou zprávou pro peněženku je však především to, že v září meziměsíčně zlevnily i potraviny – o 1,2 %. Dolů šla hlavně cena zeleniny, a to o 4,1 %. Ceny brambor klesly o 9,3 % na průměrných 13,44 koruny za kilogram, což je nejnižší hodnota od září 2018. Ceny ovoce se snížily o 3,5 %, vajec o 5,2 % a například polotučného trvanlivého mléka o 3,5 %. Naopak meziměsíčně zdražily třeba alkohol a tabák.

„Zatímco inflace v předešlých měsících překvapovala spíše vyššími hodnotami, v září se situace otočila. Hlavní překvapení bylo v rozkolísaných cenách potravin, které poklesly nad očekávání,“ hodnotí zářijová čísla Jakub Seidler, ekonom ING Bank.

V meziročním srovnání však potraviny stále patří k těm položkám, které inflaci tlačí vzhůru. Například ovoce je stále o víc jak pětinu dražší než před rokem, maso o víc jak pět procent. „Průměrná inflace letos dosahuje 3,3 %. Nejvyšší příspěvek k růstu tvoří i přes mírné zpomalení v posledních měsících ceny potravin, ceny bydlení a ceny tabákových a alkoholických výrobků,“ říká Seidler.

Inflace by kvůli oslabení ekonomiky měla klesat i v dalších měsících.

„Ve směru nižší inflace bude působit i plánované snížení cen elektrické energie. Ve směru vyšší inflace nyní působí slabší oslabení koruny či, pokud by na to došlo, opětovné narušení v odběratelsko-dodavatelských vztazích. V souhrnu tak počítáme s pokračujícím zpomalením inflace, která koncem roku zamíří pod 3 % meziročně a v průběhu příštího roku pod 2 %,“ říká Michal Brožka, ekonom Komerční banky.

Česká inflace patří k nejvyšším v zemích EU. Průměr za 27 členských zemí EU v srpnu dělal 0,4 %, což bylo o 0,4 procentního bodu méně než v červenci. Nejvíce ceny vzrostly v Maďarsku (o 4 %) a v Polsku (o 3,7 %). Naopak pokles cen nastal v 13 zemích EU, z toho nejvíce na Kypru (o 2,9 %) a v Řecku (o 2,3 %). Na Slovensku byly ceny v srpnu vyšší o 1,4 %. V Německu ceny v srpnu meziročně klesly o 0,1 %.


Na nákupy?

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, potraviny, zdražování

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

ČEZ: Elektřina od ledna zdraží o třetinu, plyn ještě víc

18. 10. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

ČEZ: Elektřina od ledna zdraží o třetinu, plyn ještě víc

Domácnosti si od ledna připlatí za elektřinu přibližně třetinu, za zemní plyn polovinu až dvě třetiny. Odhaduje to generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro Hospodářské... celý článek

Kompenzace za zdražení energií. Takhle má vypadat státní podpora

13. 10. 2021 | Petr Kučera | 30 komentářů

Kompenzace za zdražení energií. Takhle má vypadat státní podpora

Po čtyřech týdnech příprav přichází ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček s konkrétnějším návrhem, jak českým domácnostem aspoň částečně kompenzovat nečekaně prudké zdražení energií. celý článek

Inflace vyskočila k 5 %. A ještě poroste, čekají ekonomové

11. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Inflace vyskočila k 5 %. A ještě poroste, čekají ekonomové

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v září vyskočila na 4,9 %, hlásí Český statistický úřad. To je o 0,8 procentního bodu víc než v srpnu, kdy dosáhla 4,1 %.

Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

27. 9. 2021 | Tomáš Volf | 14 komentářů

Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

Spotřebitele nejvíce zajímá otázka příjmů a výdajů rodiny. Tedy nízká nezaměstnanost a když zdražování, tak jen mírné. Součet míry nezaměstnanosti a inflace dá dohromady takzvaný index... celý článek

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

Nad čtyřmi procenty už jsme, u pěti prý budeme na konci roku. Po covidovém restartu čelíme zdražování, jaké tu nebylo od poslední finanční krize. Rychlá přeháňka, nebo vytrvalý déšť? celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.