Naučte se nové slovo. Přichází skipovací karta

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 6. 10. 2020 | 7 komentářů
Mall Pay má velké plány. Místo jedné varianty odložených plateb nově nabízí čtyři. A hlavně: Věří, že Čechy naučí skipovat.
Naučte se nové slovo. Přichází skipovací karta

Zdroj: Mall Pay

Zájemci o odložené platby Mall Pay dostanou vyšší limit k čerpání a delší splatnost než doteď. Když zaplatí měsíční paušál, získají navíc i možnost využít odložené platby kdekoliv (nejenom u partnerů služby) a další výhody jako dopravu zdarma, asistenční služby řemeslníků nebo předplatné spotřebitelského časopisu dTest.

Zásadní vylepšení dosavadní nabídky představil Mall Pay dva týdny poté, od České národní banky získal licenci poskytovatele platebních služeb malého rozsahu. Ve své komunikaci se firma nově zaměří na skipovací kartu. Jde o kategorii, kterou si sama vytvořila a pojmenovala. Karta se svými vlastnostmi blíží kreditce, podle šéfa Mall Pay Adama Kolesy je však jednodušší a přehlednější.

Mall Pay nově nabídne čtyři zákaznické účty nazvané Na zkoušku, Start, Plus a Komplet.

První dva jsou zdarma, tedy bez měsíčního paušálu. Umožňují odložené platby jenom na partnerských e-shopech – těch, které mají aktivované „tlačítko“ Mall Pay. Těch je mírně přes sto – v čele s obchody z mateřské skupiny Mall Group (Mall.cz, CZC, Košík nebo Vivantis).

Základní tarif nazvaný Na zkoušku je totožný se službou, jakou mohli zájemci využívat doteď. Má limit 5000 korun na nákupy a 14 dnů na zaplacení. Jediným bonusem je sbírání věrnostních bodů.

Druhý bezplatný tarif – Start – nabízí limit 50 tisíc korun se splatností až 50 dnů, konkrétně do 20. dne následujícího měsíce s možností odložení části vyúčtování o další měsíc. Vyžaduje však detailnější identifikaci a prověření uživatele a jeho příjmů. Na rozdíl od řady kreditních karet je to však záležitostí několika minut. Ověření probíhá online, přes zákaznickou zónu nebo prostřednictvím aplikace, příjmy se potvrzují výpisem z bankovního konta. Na takovou půjčku samozřejmě nedosáhne každý zájemce.

Za další dva účty – Plus a Komplet – už zájemci platí měsíční paušál. Za něj dostanou především kartu (zatím plastovou, do konce roku má přibýt i virtuální) umožňující odložené platby ve všech obchodech v Česku i zahraničí, internetových i kamennných. Tedy i mimo partnerské e-shopy s tlačítkem Mall Pay – prostě všude tam, kde přijímají značku Mastercard.

Účty Mall PayZdroj: Mall Pay

Nová nabídka účtů Mall Pay. Klikněte pro zvětšení.

Vydavatelem karty je ČSOB, která fintech Mall Pay vlastní rovným dílem se skupinou Mall Group. To mimo jiné znamená, že přepočet zahraničních měn se řídí kurzy ČSOB. Výhodou jsou bezplatné výběry z bankomatů ČSOB (která jinak u klasické kreditky účtuje 50 korun) a především výběry z bankomatů v zahraničí. Bez poplatku je i dotaz na zůstatek kdekoliv. Výběr z ostatních tuzemských bankomatů přijde na 29 korun. Kartu si lze přidat do Google Pay nebo Apple Pay a platit tak přímo mobilem. Ovládá se přes aplikaci Mall Pay.

Kolesa věří, že Češi přijmou nový název skipovací karta. Slovo „přeskakovací“ je prý moc krkolomné. Skipování podle něj znamená přeskočení překážek spojených s placením a úspěšným dokončením nákupu, ale také minimalizaci všech administrativních kroků nutných k získání účtů a karty.

Když už musíte...

... půjčte si u někoho normálního

Většinou nejvíc ušetříte, když nekoupíte. Ale jsou i půjčky nezbytné a jsou půjčky, které si na sebe vydělají. Pokud úvěr vážně potřebujete, nechejte si porovnat nabídky. A pokud bude půjčka nesmysl, řekneme vám to.

„Lidé vnímají podstatný rozdíl mezi odložením platby jako povinností a přeskočením všech nepříjemných věcí spojených s placením a objednávkou zboží. Skipování tedy výrazně lépe vyjadřuje, co chceme zákazníkům přinést. Neodkládáme totiž pouze platbu. Umožňujeme přeskočit výběr platební metody, zadávání karetních údajů, odpočítávání dnů do výplaty nebo starosti s reklamací, pokud vyberete špatné zboží. A díky jednoduchému zákaznickému prostředí také bankovní byrokracii,“ upřesňuje Kolesa.

Co konkrétně znamená, že klientovi odpadnou starosti s reklamací? Jde vlastně jenom o to, že díky odložené platbě nemusí čekat na vrácení peněz, jestliže se během zákonné čtrnáctidenní lhůty pro vyzkoušení rozhodne zboží vrátit do e-shopu. S klasickou reklamací, tedy vadným zbožím třeba po pár měsících, mu služba nepomůže. Kromě případů, kdy si spotřebitel koupil pojištění či prodlouženou záruku – i tohle teď Mall Pay obchodníkům nabídne.

Tarif nazvaný Plus přijde na 39 korun měsíčně a ke kartě nabízí i dvakrát ročně možnost využít řemeslníka v případě nenadálé události – třeba zabouchnutých dveří nebo prasklé vody.

A nejdražší tarif Komplet za 89 korun měsíčně míří na lidi, kteří nakupují často a věří, že se jim paušál vyplatí. Vedle už zmíněných služeb obsahuje i dopravu zdarma na výdejny v síti Uloženky (má stejné vlastníky jako Mall Group), na výdejny Mall nebo do Mall boxů, předplatné magazínu dTest a získávání trojnásobného počtu věrnostních bodů.

Odložené platby mohou být pro spotřebitele a e-shopy alternativou i k dobírce. Lidé zaplatí až poté, co jim zboží přijde a vyzkouší si ho. E-shop zároveň dostává peníze hned, nečeká na ně jako u dobírky.

Pro nakupujícího funguje Mall Pay podobně jako kreditní karta: Když zaplatí dluh do určeného data, jde prakticky o bezúročnou půjčku. Při zpoždění pak Mall Pay účtuje hlavně pevně stanovené poplatky – na rozdíl od kreditek se tedy dluh hned neúročí podle toho, jak je vysoký. U základního účtu Na zkoušku jde o 100 korun při prodlení pět dnů po splatnosti, dalších 100 korun pak deset dnů po splatnosti a dalších 100 korun patnáct dnů po splatnosti. U zbylých účtů je poplatek 200 korun za každých pět dnů po splatnosti, od třicátého dne pak firma chce 10 procent z dlužné částky. Kromě základního účtu Na zkoušku si lze posunout splatnost na další měsíc, poplatek jsou tři koruny za každých odložených 100 korun.

Zdroj: Shutterstock

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

„Vzorem je pro nás švédská Klarna,“ říká Kolesa. V tuzemsku jsou konkurenty Mall Pay především Twisto, odložené platby pod názvem PlatímPak spustila na jaře i Equa bank. Do oblasti krátkodobého financování nákupů se čerstvě vydává i Air Bank, která nabízí tříměsíční kontokorent bez úroku (zatím do konce roku).

Při využití Mall Pay se klient nevyhne zapsání do úvěrových registrů BRKI/NRKI, a to i když bez problémů splácí. Obsahují totiž i takzvané pozitivní informace o samotné existenci úvěru, případně o zamítnuté žádosti.

Mall Pay funguje od listopadu 2018 a navazuje na službu Kup Najisto, jejíž historie sahá až do roku 2014. Od letošního února je Mall Pay plně integrována do platební brány ČSOB. Službu si zatím vyzkoušelo nebo chtělo vyzkoušet 175 tisíc uživatelů. Z toho 55 tisíc je aktivních a osm tisíc nakupuje pravidelně. Celkový počet transakcí od startu zatím dosáhl 180 tisíc, letos to má být něco pod 100 tisíc.

Mall Pay věří, že u účtů s kartou se teď počet transakcí zpětinásobí. Očekává, že letos vydá vyšší stovky nebo tisíce karet. Objem plateb prostřednictvím Mall Pay letos podle Kolesy přesáhne 100 milionů korun. Skokově roste díky zapojování dalších e-shopů: na začátku letošního roku jich byla dvacítka, teď 111. A díky kartě teď půjde platit i jinde než u partnerů.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 10. 2020 21:32, HonzaV

Hele, každý svého štěstí strojvůdcem. Ať už investoři firmy se jménem, které jsem si ani po přečtení článku nezapamatoval, nebo zákazníci využívající další z mnoha platebních vynálezů "proč to dělat jednoduše, když to jde složitě". Oběma přeju hodně úspěchů, hlavně ať do ničeho nenutí mně.

Zobrazit celé vlákno

+4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kreditku splatíte včas, přesto se prodraží. Pozor na výjimky

30. 9. 2020 | Petr Kučera | 6 komentářů

Kreditku splatíte včas, přesto se prodraží. Pozor na výjimky

Nejspíš víte, že výběr z bankomatu kreditní kartou vyjde draho. Jsou ale i další věci, které s ní radši nedělat. Kromě vysokého poplatku hrozí i to, že přijdete o bezúročné období.... celý článek

Mall Pay má licenci, spustí karty a prémiové účty

21. 9. 2020 | Petr Kučera

Mall Pay má licenci, spustí karty a prémiové účty

Fintechová společnost Mall Pay získala od České národní banky licenci poskytovatele platebních služeb malého rozsahu. Ještě před Vánoci začne vydávat platební karty a nabídne prémiové... celý článek

Platební nálepky končí i ve dvou největších bankách

12. 8. 2020 | Petr Kučera | 34 komentářů

Platební nálepky končí i ve dvou největších bankách

Ani ne před deseti lety to byla velká inovace. Ukázala se však jako slepá cesta. Po Monetě a Raiffeisenbank přestanou nálepky vydávat i ČSOB a Česká spořitelna.

Twisto zvýší poplatek za odklad vyúčtování

4. 8. 2020 | Petr Kučera

Twisto zvýší poplatek za odklad vyúčtování

Český startup Twisto zdraží od 14. srpna poplatky za odložení vyúčtování – tedy pro klienty, kteří včas nezaplatí svůj „dluh“ do konce následujícího kalendářního měsíce po nákupu.

Nejlepší účty, spoření, půjčky či pojištění. Výsledky soutěže

25. 6. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Nejlepší účty, spoření, půjčky či pojištění. Výsledky soutěže

Nejúspěšnější bankou 18. ročníku soutěže finančních produktů Zlatá koruna se stala Moneta s osmi oceněními, další dvě získala díky letošní akvizici Wüstenrotu.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.