Hypotéky zlevnily, ukazují nová čísla z bank

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 8. 3. 2023
Měsíční splátka průměrné hypotéky se vrátila na úroveň loňského léta. Experti ale nevěří, že by úrokové sazby měly do podzimu výrazněji klesnout.
Hypotéky zlevnily, ukazují nová čísla z bank

Zdroj: Shutterstock

Průměrná nabídková sazba hypoték klesla na 6,27 % p. a., ukazuje statistika Fincentrum Hypoindex. Jde o data z většiny tuzemských bank k 6. březnu a týkají se úvěrů do 80 % odhadní ceny nemovitosti (LTV).

Pokles o deset bazických bodů je nejvýraznější za poslední dva roky. Před měsícem byla průměrná nabídková sazba 6,37 %. V posledních dvou letech až na výjimky stále rostla – klesla pouze loni v září (o pět bazických bodů) a říjnu (o tři body).

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun se splatností 25 let (při zmíněné sazbě 6,27 % a do 80 % LTV) klesla v březnu o 209 korun na 23 132 korun. „Výše měsíční splátky se tak vrátila na úroveň loňského léta,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

úroky u hypoték vývoj

Vývoj průměrné nabídkové sazby. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

V uplynulém měsíci zlevnily všechny fixace od jednoho roku do deseti let, a to i v případě úvěru na 80 % odhadní ceny nemovitosti. Nejvýraznější změnu zaznamenaly tříleté fixace, které poklesly o 15 bazických bodů na 6,39 % p. a. (do 80 % LTV), případně na 6,62 % (nad 80 % LTV).

Jednoleté fixace zlevnily podle Hypoindexu o 0,12 procentního bodu. Banky je teď nabízejí v průměru za 6,64 % (do 80 % LTV), případně za 6,14 % (nad 80 % LTV).

Úrokové sazby pětiletých fixací klesly o devět bazických bodů a dostaly se tak na stejnou úroveň jako desetileté fixace, které poklesly pouze o tři bazické body na 6,03 % (do 80 %) a na 6,27 % (nad 80 %).

„Banky s vidinou přicházejícího jara a tím zahájení stavební sezóny začaly aktivněji přistupovat ke své cenotvorbě a v souvislosti s konkurenčním bojem začaly některé z bank snižovat úrokové sazby hypoték,“ říká Sýkora.

Nabídkové sazby v předchozím měsíci snížily Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta Money Bank a Air Bank, vyplývá z údajů společnosti Golem Finance. Úrokové sazby měnila také Raiffeisenbank – ale ne směrem dolů.

Hledáte výhodnou hypotéku? Poradíme!

Porovnáme hypoteční úvěry a pomůžeme vám vybrat ten nejvýhodnější. Ať refinancujete, nebo potřebujete nový úvěr.

„Současné drobné snížení může spolu s poklesem hodnoty některých nemovitostí přeci jenom hypoteční trh trošku rozhýbat. Nicméně toto případné oživení bude jen drobnou náplastí na obrovský výpadek, které hypoteční trh zaznamenal v předchozím roce,“ říká Sýkora.

Bankovní rada České národní banky bude opět rozhodovat o nastavení základních úrokových sazeb na konci března. Dvoutýdenní repo sazba ale zřejmě i po březnovém jednání bankovní rady zůstane sedm procent, očekává Sýkora.

„Prognózy pro letošní rok se nevyvíjí úplně nejlépe. Stejně tak jako ČNB upravuje svoje odhady letošní inflace z 9,1 % na téměř 11 %, tak se dá očekávat, že i případné snižování základních sazeb se posouvá. Původní optimistické odhady jejich snižování už na podzim letošního roku se nezdají příliš reálné. Pokud tedy vůbec dojde letos k poklesu, tak ho můžeme čekat až na konci roku, případně až počátkem roku 2024,“ upřesňuje Sýkora.

Únorový pokles úrokových sazeb hypoték potvrzuje také společnost Golem Finance. Ukazatel GOFI 70, který sleduje nabídky hypotečních úvěrů do 70 % LTV (odhadní ceny nemovitosti), klesl v únoru na 6,16 % z lednových 6,22 %. Průměrná sazba skutečně sjednaných hypoték klesla na 5,98 % z lednových 6,06 %.

„Hypoteční trh se začíná probouzet. Pomalu začíná růst poptávka po hypotékách a v únoru jsme viděli i pokračování trendu snižování úrokových sazeb. Bohužel v únoru oproti tomuto trendu postupně rostla i cena peněz a dostali jsme se tak na tenký led, kdy spíše očekávám, že banky budou držet současné sazby,“ říká Libor Vojta Ostatek ze společnosti Golem Finance,

„Není ale vyloučeno, že se některá z bank vydá cestou mírného navýšení. Na pohyb ceny peněz nahoru a dolů jsme už ale zvyklí a situace se může otočit ze dne na den a banky v březnu sazby sníží. Každopádně výraznější snižování úrokových sazeb v březnu nečekáme,“ dodává Ostatek.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Hypotéky zlevní později, než se čekalo. Pravidla ale zmírní

7. 6. 2023 | Kateřina Hovorková

Hypotéky zlevní později, než se čekalo. Pravidla ale zmírní

Banky teď nabízejí nové hypoteční úvěry v průměru za 6,3 procenta. Nad šestiprocentní hranicí se úroková sazba drží už několik měsíců. A zřejmě ani uvolnění limitů Českou národní bankou... celý článek

Hypotéky budou dostupnější. Spočítejte si, zda na úvěr dosáhnete

2. 6. 2023 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky budou dostupnější. Spočítejte si, zda na úvěr dosáhnete

Rada České národní banky rozhodla o zrušení jednoho z limitů pro získání hypotéky. Od 1. července 2023 nebudou muset banky brát ohled na ukazatel DSTI, který vyjadřuje, jak velkou část... celý článek

Klíčový limit pro získání hypotéky skončí, rozhodla ČNB

1. 6. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Klíčový limit pro získání hypotéky skončí, rozhodla ČNB

Banky od července nebudou muset dodržovat parametr DSTI, který představuje poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů žadatele o hypotéku a jeho čistým měsíčním příjmem.

Pořídit si dům u moře na hypotéku? Jde to, má to ovšem háček

16. 5. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Pořídit si dům u moře na hypotéku? Jde to, má to ovšem háček

Zájem Čechů o pořízení apartmánu či domku k rekreaci v zahraničí v posledních letech roste. Mnozí se přitom poohlížejí po úvěru. Zjišťovali jsme, jaká banka vám půjčí a za kolik.

Sazby hypoték zůstávají nad šesti procenty. Zlevnění se nečeká

10. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Sazby hypoték zůstávají nad šesti procenty. Zlevnění se nečeká

Průměrná nabídková sazba hypoték v květnu mírně vzrostla na 6,32 procenta z dubnových 6,3 procenta. Vyplývá to z pravidelné statistiky Swiss Life Hypoindex (dříve Fincentrum Hypoindex).... celý článek