Hypotéky zlevnily, ukazují nová čísla z bank

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 8. 3. 2023
Měsíční splátka průměrné hypotéky se vrátila na úroveň loňského léta. Experti ale nevěří, že by úrokové sazby měly do podzimu výrazněji klesnout.
Hypotéky zlevnily, ukazují nová čísla z bank

Zdroj: Shutterstock

Průměrná nabídková sazba hypoték klesla na 6,27 % p. a., ukazuje statistika Fincentrum Hypoindex. Jde o data z většiny tuzemských bank k 6. březnu a týkají se úvěrů do 80 % odhadní ceny nemovitosti (LTV).

Pokles o deset bazických bodů je nejvýraznější za poslední dva roky. Před měsícem byla průměrná nabídková sazba 6,37 %. V posledních dvou letech až na výjimky stále rostla – klesla pouze loni v září (o pět bazických bodů) a říjnu (o tři body).

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun se splatností 25 let (při zmíněné sazbě 6,27 % a do 80 % LTV) klesla v březnu o 209 korun na 23 132 korun. „Výše měsíční splátky se tak vrátila na úroveň loňského léta,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

úroky u hypoték vývoj

Vývoj průměrné nabídkové sazby. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

V uplynulém měsíci zlevnily všechny fixace od jednoho roku do deseti let, a to i v případě úvěru na 80 % odhadní ceny nemovitosti. Nejvýraznější změnu zaznamenaly tříleté fixace, které poklesly o 15 bazických bodů na 6,39 % p. a. (do 80 % LTV), případně na 6,62 % (nad 80 % LTV).

Jednoleté fixace zlevnily podle Hypoindexu o 0,12 procentního bodu. Banky je teď nabízejí v průměru za 6,64 % (do 80 % LTV), případně za 6,14 % (nad 80 % LTV).

Úrokové sazby pětiletých fixací klesly o devět bazických bodů a dostaly se tak na stejnou úroveň jako desetileté fixace, které poklesly pouze o tři bazické body na 6,03 % (do 80 %) a na 6,27 % (nad 80 %).

„Banky s vidinou přicházejícího jara a tím zahájení stavební sezóny začaly aktivněji přistupovat ke své cenotvorbě a v souvislosti s konkurenčním bojem začaly některé z bank snižovat úrokové sazby hypoték,“ říká Sýkora.

Nabídkové sazby v předchozím měsíci snížily Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta Money Bank a Air Bank, vyplývá z údajů společnosti Golem Finance. Úrokové sazby měnila také Raiffeisenbank – ale ne směrem dolů.

Hledáte výhodnou hypotéku? Poradíme!

Porovnáme hypoteční úvěry a pomůžeme vám vybrat ten nejvýhodnější. Ať refinancujete, nebo potřebujete nový úvěr.

„Současné drobné snížení může spolu s poklesem hodnoty některých nemovitostí přeci jenom hypoteční trh trošku rozhýbat. Nicméně toto případné oživení bude jen drobnou náplastí na obrovský výpadek, které hypoteční trh zaznamenal v předchozím roce,“ říká Sýkora.

Bankovní rada České národní banky bude opět rozhodovat o nastavení základních úrokových sazeb na konci března. Dvoutýdenní repo sazba ale zřejmě i po březnovém jednání bankovní rady zůstane sedm procent, očekává Sýkora.

„Prognózy pro letošní rok se nevyvíjí úplně nejlépe. Stejně tak jako ČNB upravuje svoje odhady letošní inflace z 9,1 % na téměř 11 %, tak se dá očekávat, že i případné snižování základních sazeb se posouvá. Původní optimistické odhady jejich snižování už na podzim letošního roku se nezdají příliš reálné. Pokud tedy vůbec dojde letos k poklesu, tak ho můžeme čekat až na konci roku, případně až počátkem roku 2024,“ upřesňuje Sýkora.

Únorový pokles úrokových sazeb hypoték potvrzuje také společnost Golem Finance. Ukazatel GOFI 70, který sleduje nabídky hypotečních úvěrů do 70 % LTV (odhadní ceny nemovitosti), klesl v únoru na 6,16 % z lednových 6,22 %. Průměrná sazba skutečně sjednaných hypoték klesla na 5,98 % z lednových 6,06 %.

„Hypoteční trh se začíná probouzet. Pomalu začíná růst poptávka po hypotékách a v únoru jsme viděli i pokračování trendu snižování úrokových sazeb. Bohužel v únoru oproti tomuto trendu postupně rostla i cena peněz a dostali jsme se tak na tenký led, kdy spíše očekávám, že banky budou držet současné sazby,“ říká Libor Vojta Ostatek ze společnosti Golem Finance,

„Není ale vyloučeno, že se některá z bank vydá cestou mírného navýšení. Na pohyb ceny peněz nahoru a dolů jsme už ale zvyklí a situace se může otočit ze dne na den a banky v březnu sazby sníží. Každopádně výraznější snižování úrokových sazeb v březnu nečekáme,“ dodává Ostatek.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Hypotéka za poloviční cenu. Vyplatí se sleva od developera?

10. 3. 2023 | Olga Skalková

Hypotéka za poloviční cenu. Vyplatí se sleva od developera?

Developeři nabízejí nové byty za poloviční úrok, než na jaký Češi běžně dosáhnou v bance. Jak se jim to může vyplatit a na co je třeba si dát pozor?

Nájmy půjdou nahoru. Kdo skupuje byty, na které nemáme?

8. 3. 2023 | Jana Divinová

Nájmy půjdou nahoru. Kdo skupuje byty, na které nemáme?

Byty jsou drahé a hypotéky prakticky nedostupné. Přesto existuje skupina kupců, kteří mají o nové byty stále větší zájem. Díky tomu přibude nájemních bytů, cena nájmů ale ještě poroste.... celý článek

Hypotéky mají nového krále. Žebříček bank podle prodejů

20. 2. 2023 | Olga Skalková

Hypotéky mají nového krále. Žebříček bank podle prodejů

Nejvíce nových hypotečních úvěrů loni poskytla Česká spořitelna. Svého největšího rivala poprvé předběhla také v celkovém žebříčku všech aktivních hypoték.

Finanční produkty roku 2022. Výsledky soutěže webu Finparáda

14. 2. 2023 | Finparáda

Finanční produkty roku 2022. Výsledky soutěže webu Finparáda

Hledáte nejlepší bankovní účet, spoření, pojištění nebo třeba hypotéku? Inspiraci můžete najít ve výsledcích 12. ročníku soutěže Finanční produkt roku. Tu pořádá analytická společnost... celý článek

Hypotéky už nezdražují. Na nižší úrok si ale počkáme, říká expert

8. 2. 2023 | Petr Kučera

Hypotéky už nezdražují. Na nižší úrok si ale počkáme, říká expert

Průměrná nabídková sazba hypoték je 6,37 % p. a., ukazuje statistika Fincentrum Hypoindex. Jde o data z většiny tuzemských bank k 6. únoru a týkají se úvěrů do 80 % odhadní ceny nemovitosti... celý článek

Partners Financial Services