Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 5. 5. 2022 | 57 komentářů
Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

Zdroj: Shutterstock

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,33 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně sjednaných smlouvách.

Nad pětiprocentní hranicí byly úroky u hypoték naposledy v roce 2010. Loni v květnu dosahovala průměrná sazba 2,4 %.

Průměrný nabídkový úrok 5,33 % je počítaný k 3. květnu pro úvěr do 80 % odhadní ceny nemovitosti (jde o ukazatel známý pod zkratkou LTV). Za poslední měsíc stoupla průměrná nabídková sazba hypoték o 0,45 procentního bodu, od konce loňského roku už o 1,52 procentního bodu.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrných nabídkových úroků podle Fincentrum Hypoindexu.

Inflace stále roste, čeká se i další zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky. Bankovní rada zvýšila sazby naposledy na konci března o půl procentního bodu a další zvýšení se čeká dnes (byť tentokrát může být nižší vzhledem ke zpomalujícímu výkonu ekonomiky). Další růst úroků ze strany ČNB opět zvýší tlak na zdražování úvěrů a tedy i hypoték.

„K dalšímu zvýšení základní sazby ČNB by pak podle ekonomů mohlo dojít ještě v červnu. Růst hypotečních sazeb tak ještě není u konce,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

„Ať už bude rozhodnutí ČNB jakékoliv, hypoteční sazby jsou nyní prakticky na úrovni základní dvoutýdenní repo sazby ČNB, což nemá v novodobé historii srovnání. Korekce hypotečních sazeb je tedy stále ještě v nedohlednu a nabídka bank se bude čím dál více posouvat k šestiprocentní hranici,“ očekává Luboš Svačina, analytik společnosti Golem Finance.

Zdroj: Golem finance

Dlouhodobý vztah mezi repo sazbou ČNB a hypotečními sazbami ukazuje, že hypotéky ještě zdraží. Šedý sloupec (repo sazba) je teď těsně u oranžové čáry (hypoteční úroky) – to dříve nebylo.

Měsíční splátka nové hypotéky v průměrné výši 3,5 milionu korun při splatnosti na 25 let dělá 21 136 korun. Za poslední měsíc tak vzrostla o více než 900 korun, od letošního ledna už o téměř 2400 korun a od loňského června skoro o 5500 korun. Ještě více si připlatí lidé, kterým letos končí fixace úrokových sazeb uzavřené před několika lety.

„Konkrétně u klientů s končící pětiletou fixací u hypotéky 3,5 milionu korun sjednané na 25 let jde o navýšení o více než 7000 korun měsíčně. To spolu se zvyšujícími se životními náklady způsobí problémy u stále vyššího počtu rodin,“ říká Sýkora.

„Pokud vám letos končí fixace hypotéky a stále jste si nedohodli u vaší či jiné banky nový úrok, měli byste si pospíšit. Úrokové sazby hypoték se mohou v letošním roce vyšplhat i za hranici šesti procent. V některých bankách můžete v současné době dosáhnout stále na sazbu pod pět procent,“ radí Sýkora.

Nejvyšší úrokové sazby u hypoték poskytovaných do 80 % hodnoty nemovitosti nabízejí v současné době banky u tříletých fixací, a to v průměru za 5,52 %. Jednoleté fixace jsou v průměru za 5,5 %, pětileté za 5,14 % a desetileté za 5,15 %.

„Ačkoliv zájem po vlastním bydlení neklesá, rychle se snižuje množství lidí, kteří jsou ochotni v aktuálních podmínkách do bydlení investovat. V prvním čtvrtletí roku 2022 se objem poskytnutých hypoték skupiny ČSOB snížil o necelých 25 % z 28 na 22 miliard korun,“ říká Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

„Očekáváme, že v dalším období může být propad ještě výraznější, a to vzhledem ke stále stoupajícím úrokovým sazbám hypotečních úvěrů,“ dodává.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Výhodný internet, volání a TV

@SubmitCaption

Až 6 mobilních tarifů, rychlý internet a televize s hromadou programů v jednom balíčku od O2 vám ušetří až 41 % nákladů.

Advertisement

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+26
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 57 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 5. 2022 8:51, ?

Všehoschopná vláda ano, ale ta Babišova. Vrtulníkové peníze v době covidu, nic víc nic míň.

Zobrazit celé vlákno

+9
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 5. 2022 8:16

Vzal jsem si hypoteku na krev 5 mega. Snad stat zasahne a bude pomahat se splacenim. Preci neskoncim na ulici. Ti co bydli v najmech a nemaj hypoteku by me mohli prispivat. Jsme lidi, solidarita musi bejt.

-20
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (57 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Pořídit si dům u moře na hypotéku? Jde to, má to ovšem háček

16. 5. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Pořídit si dům u moře na hypotéku? Jde to, má to ovšem háček

Zájem Čechů o pořízení apartmánu či domku k rekreaci v zahraničí v posledních letech roste. Mnozí se přitom poohlížejí po úvěru. Zjišťovali jsme, jaká banka vám půjčí a za kolik.

Sazby hypoték zůstávají nad šesti procenty. Zlevnění se nečeká

10. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Sazby hypoték zůstávají nad šesti procenty. Zlevnění se nečeká

Průměrná nabídková sazba hypoték v květnu mírně vzrostla na 6,32 procenta z dubnových 6,3 procenta. Vyplývá to z pravidelné statistiky Swiss Life Hypoindex (dříve Fincentrum Hypoindex).... celý článek

Potřebujete půjčit? Možností je plno. Poradíme, jak na ně

28. 4. 2023 | Jan Müller

Potřebujete půjčit? Možností je plno. Poradíme, jak na ně

Hypotéky, leasingy, spotřební úvěry, úvěry účelové i neúčelové... Půjčit vám může i kreditní karta. Projdeme si je všechny. Jedno mají všechny půjčky společné: prakticky za každou se... celý článek

Hypotéky nezlevnily, ukazují nová čísla z bank. Obrat se nečeká

6. 4. 2023 | Olga Skalková

Hypotéky nezlevnily, ukazují nová čísla z bank. Obrat se nečeká

Průměrná nabídková sazba nových hypoték po březnovém poklesu znovu mírně stoupla – z 6,27 % na 6,3 %. Ukazuje to čerstvá statistika Fincentrum Hypoindex.

Zaplaceno. Úvěry od Sberbank přejdou pod spořitelnu

5. 4. 2023 | redakce Peníze.CZ

Zaplaceno. Úvěry od Sberbank přejdou pod spořitelnu

Česká spořitelna dokončila nákup úvěrového portfolia Sberbank CZ. Převod úvěrového portfolia očištěného o nesplácené a jinak problémové úvěry dnes stvrdil zápis v?obchodním rejstříku. celý článek

Partners Financial Services