Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 5. 5. 2022 | 62 komentářů
Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

Zdroj: Shutterstock

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,33 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně sjednaných smlouvách.

Nad pětiprocentní hranicí byly úroky u hypoték naposledy v roce 2010. Loni v květnu dosahovala průměrná sazba 2,4 %.

Průměrný nabídkový úrok 5,33 % je počítaný k 3. květnu pro úvěr do 80 % odhadní ceny nemovitosti (jde o ukazatel známý pod zkratkou LTV). Za poslední měsíc stoupla průměrná nabídková sazba hypoték o 0,45 procentního bodu, od konce loňského roku už o 1,52 procentního bodu.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrných nabídkových úroků podle Fincentrum Hypoindexu.

Inflace stále roste, čeká se i další zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky. Bankovní rada zvýšila sazby naposledy na konci března o půl procentního bodu a další zvýšení se čeká dnes (byť tentokrát může být nižší vzhledem ke zpomalujícímu výkonu ekonomiky). Další růst úroků ze strany ČNB opět zvýší tlak na zdražování úvěrů a tedy i hypoték.

„K dalšímu zvýšení základní sazby ČNB by pak podle ekonomů mohlo dojít ještě v červnu. Růst hypotečních sazeb tak ještě není u konce,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

„Ať už bude rozhodnutí ČNB jakékoliv, hypoteční sazby jsou nyní prakticky na úrovni základní dvoutýdenní repo sazby ČNB, což nemá v novodobé historii srovnání. Korekce hypotečních sazeb je tedy stále ještě v nedohlednu a nabídka bank se bude čím dál více posouvat k šestiprocentní hranici,“ očekává Luboš Svačina, analytik společnosti Golem Finance.

Zdroj: Golem finance

Dlouhodobý vztah mezi repo sazbou ČNB a hypotečními sazbami ukazuje, že hypotéky ještě zdraží. Šedý sloupec (repo sazba) je teď těsně u oranžové čáry (hypoteční úroky) – to dříve nebylo.

Měsíční splátka nové hypotéky v průměrné výši 3,5 milionu korun při splatnosti na 25 let dělá 21 136 korun. Za poslední měsíc tak vzrostla o více než 900 korun, od letošního ledna už o téměř 2400 korun a od loňského června skoro o 5500 korun. Ještě více si připlatí lidé, kterým letos končí fixace úrokových sazeb uzavřené před několika lety.

„Konkrétně u klientů s končící pětiletou fixací u hypotéky 3,5 milionu korun sjednané na 25 let jde o navýšení o více než 7000 korun měsíčně. To spolu se zvyšujícími se životními náklady způsobí problémy u stále vyššího počtu rodin,“ říká Sýkora.

„Pokud vám letos končí fixace hypotéky a stále jste si nedohodli u vaší či jiné banky nový úrok, měli byste si pospíšit. Úrokové sazby hypoték se mohou v letošním roce vyšplhat i za hranici šesti procent. V některých bankách můžete v současné době dosáhnout stále na sazbu pod pět procent,“ radí Sýkora.

Nejvyšší úrokové sazby u hypoték poskytovaných do 80 % hodnoty nemovitosti nabízejí v současné době banky u tříletých fixací, a to v průměru za 5,52 %. Jednoleté fixace jsou v průměru za 5,5 %, pětileté za 5,14 % a desetileté za 5,15 %.

„Ačkoliv zájem po vlastním bydlení neklesá, rychle se snižuje množství lidí, kteří jsou ochotni v aktuálních podmínkách do bydlení investovat. V prvním čtvrtletí roku 2022 se objem poskytnutých hypoték skupiny ČSOB snížil o necelých 25 % z 28 na 22 miliard korun,“ říká Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

„Očekáváme, že v dalším období může být propad ještě výraznější, a to vzhledem ke stále stoupajícím úrokovým sazbám hypotečních úvěrů,“ dodává.

Výpočet splátek u hypotéky

let
%

Další kalkulačky

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 62 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 5. 2022 8:51, ?

Všehoschopná vláda ano, ale ta Babišova. Vrtulníkové peníze v době covidu, nic víc nic míň.

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 5. 2022 8:16

Vzal jsem si hypoteku na krev 5 mega. Snad stat zasahne a bude pomahat se splacenim. Preci neskoncim na ulici. Ti co bydli v najmech a nemaj hypoteku by me mohli prispivat. Jsme lidi, solidarita musi bejt.

-18
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (62 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 3 komentáře

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

Lidé, kteří si k hypotéce do roku 2016 sjednali úrokovou dotaci od státu a kvůli nízkým sazbám ji zatím nevyužili, mají v příštím roce velkou šanci na aktivaci této podpory.

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

24. 5. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

Banka Creditas, známá především díky lepším úrokům na spoření oproti většině konkurentů, hledá další možnosti, jak růst. Prostor mimo jiné vidí v produktech, které by mohli využít takzvaní... celý článek

ČNB zvyšuje úroky víc, než se čekalo

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

ČNB zvyšuje úroky víc, než se čekalo

Bankovní rada ČNB překvapila a peníze v Česku dál výrazně zdražují. Úroky začínají rychle růst i ve Spojených státech.

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

14. 4. 2022 | Olga Skalková | 15 komentářů

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

Vzít si úvěr na bydlení v eurech je v Česku možné. Nabízí to však jediná banka a jenom pro úzkou skupinu zájemců. Další možností je eurová hypotéka na Slovensku. Zjišťovali jsme, co... celý článek

Hypotéky pod 5 % brzy skončí. Dál zdražují

6. 4. 2022 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Hypotéky pod 5 % brzy skončí. Dál zdražují

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 4,88 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně sjednaných smlouvách. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.