Hypoteční mánie. Zlevňování končí, banky mají hody

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 21. 4. 2021 00:01 aktualizováno 21. 4. 2021 08:40 | 7 komentářů
Zprávy o blížícím se růstu cen hypoték fungují jako skvělý marketing. Zájem o hypotéky je rekordní.
Hypoteční mánie. Zlevňování končí, banky mají hody

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték poprvé po dvanácti měsících přestal klesat. V březnu nepatrně vzrostl na 1,94 % z únorových 1,93 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Loni v březnu dosahoval průměrný úrok 2,44 %. Pak ale „peníze začaly zlevňovat“ kvůli koronavirové krizi. Česká národní banka snížila svou základní úrokovou sazbu postupně z 2,25 % na nynějších 0,25 %. Od té doby sazby hypoték klesaly, i když v posledních měsících sílí hlasy o brzkém odrazu od dna.

„Nabídkové sazby hypoték rostou napříč trhem a v následujících měsících se dá očekávat další růst průměrné sazby,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Během března vzrostly sazby v Air Bank, ČSOB (Hypoteční bance), Equa bank, Fio banceKomerční bance, mBank a ve Sberbank. „Další zvyšování hypotečních sazeb banky navíc během následujících měsíců vzhledem k růstu cen zdrojů na mezibankovním trhu nevylučují,“ dodává Sýkora.

„Po zdražení ze strany Hypoteční banky dle předpokladů postupně přistoupily k mírnému zvýšení sazeb téměř všechny banky. Očekáváme, že růst úrokových bude pokračovat až do konce roku, a že by se mohla průměrná úroková sazba dostat až k hranici tří procent,“ říká Marek Kříž, spoluzakladatel hypotečního tržiště Zaloto.

„Čelíme nebývalé poptávce, která žene ceny k historickým hodnotám a doslova vyvolává hypoteční horečku. Osobně si nemyslím, že trh zchladí růst úrokových sazeb, ten totiž podle mne nebude letos nijak výrazný. Je čas se začít zamýšlet nad oblastmi rizik, které současná situace přináší. Nic neroste do nebe,“ říká Libor V. Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.

Březen byl jinak rekordní, zájem o hypotéky je na vrcholu. Banky, které hlásí svá čísla do Fincentrum Hypoindexu, sjednaly 14 401 hypoték za 44,72 miliardy korun. Obojí je rekord.

Prvenství s nejvíce sjednanými hypotékami dosud držel listopad roku 2016, kdy lidé podepsali 14 386 smluv. Rekord v objemu sjednaných hypoték Hypoindex hlásí podruhé v řadě. V únoru se banky dostaly téměř na 30 miliard, v březnu se hypotéky utrhly ze řetězu a rekord u objemu zvýšily o polovinu. Podobně rychle rostl i počet sjednaných smluv.

Kupujete? Poradíme!

Klíčení
Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

„Za obrovským zájmem lidí o získání nové hypotéky stojí řada informací v médiích, od analytiků i samotných bank, že sazby hypoték půjdou již pomalu nahoru. V rekordních počtech se však projevuje hlavně zájem lidí o refinancování existujícího hypotečního úvěru. S ohledem na vývoj, který začal již v minulém měsíci, lze očekávat, že ruku v ruce s tím, jak budou sazby hypoték pomalu růst, budou naopak pomalu klesat počty a objemy poskytnutých hypoték,“ předpovídá Sýkora.

Podíl refinancovaných hypoték podle něj dosahuje v některých bankách až polovinu nových objemů. „Na intenzitě v posledních měsících nabývá cenový boj na trhu refinancování, jenž podle posledních dat tvoří více než čtvrtinu všech sjednávaných hypoték. Některé banky se na refinancování zaměřily a hypotéky s tímto účelem nabízejí se značným cenovým diskontem oproti běžné nabídce účelových hypoték pro prvožadatele,“ potvrzuje Ostatek.

Rekordní v březnu opět byla i průměrná výše sjednaného hypotečního úvěru, která jen za březen vzrostla o 98 667 korun na 3 105 568 korun. Před rokem průměrná hypotéka dělala 2 546 560 korun.

„Průměrná výše hypotéky naznačuje, že tlak na růst cen nemovitostí nepolevuje. Aktuální data Českého statistického úřadu ze stavebnictví navíc ukazují, že klesá nejen počet dokončených, ale i počet zahájených bytů, což se časem odrazí i v nabídce nového bydlení. Dá se proto očekávat, že tlak na růst ceny nemovitostí ještě zesílí,“ myslí si Sýkora.

Rekordní z pohledu objemu sjednaných hypoték bylo i celé první čtvrtletí roku 2021.

„Za úspěšné čtvrtletí bylo v minulosti považováno čtvrtletí, kdy se bankám podařilo sjednat hypotéky za více než 50 miliard korun. Začátek roku přitom obvykle nepatří k nejsilnějším obdobím. Letošní první čtvrtletí se ovšem s objemem sjednaných hypoték ve výši 99,578 miliardy korun vymyká všem dosavadním trendům,“ říká Sýkora.

V dosud nejsilnějším prvním čtvrtletí byly v roce 2017 sjednány hypotéky za 57,613 miliardy korun. Absolutní čtvrtletní rekord se přepisoval podruhé v řadě: na konci loňského roku banky reportující Hypoindexu sjednaly hypotéky za 81,647 miliardy korun.

Do Hypoindexu nehlásí své výsledky některé banky, které mají na hypotečním trhu menší podíl – například Creditas, Fio, mBank nebo Oberbank.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+43
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 4. 2021 8:01, HonzaV

Není se čemu divit, že i při zvyšování úrokových sazeb se dveře v bankách netrhnou. Nemovitosti v tom blázinci, který tu panuje (záporné úroky, tisk papírků jak o závod... éé... totiž vlastně stačí už jen to naklikat) začínají suplovat některé funkce peněz, především uchovatel hodnoty. Lidé prostě nevěří měnám. I když byty nejsou dělitelné, obecně likvidní, přenositelné atd., pořád je to asi lepší způsob, jak nepřijít o peníze, které nejsou nutné k okamžité spotřebě, než nějaké investice. I za cenu zadlužení na desítky let. No, uvidíme. Nejspíš to klapne, protože nějaké hromadné propouštění, zhroucení trhu s nemovitostmi atd. není v zájmu ani bank (musely by s obrovskou námahou a ztrátami ty byty rozprodávat), ani politiků. Takže tenhle mejdan pojede dál.

+1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

Lidé, kteří si k hypotéce do roku 2016 sjednali úrokovou dotaci od státu a kvůli nízkým sazbám ji zatím nevyužili, mají v příštím roce velkou šanci na aktivaci této podpory.

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

24. 5. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

Banka Creditas, známá především díky lepším úrokům na spoření oproti většině konkurentů, hledá další možnosti, jak růst. Prostor mimo jiné vidí v produktech, které by mohli využít takzvaní... celý článek

ČNB zvyšuje úroky víc, než se čekalo

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

ČNB zvyšuje úroky víc, než se čekalo

Bankovní rada ČNB překvapila a peníze v Česku dál výrazně zdražují. Úroky začínají rychle růst i ve Spojených státech.

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 62 komentářů

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,33 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

14. 4. 2022 | Olga Skalková | 15 komentářů

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

Vzít si úvěr na bydlení v eurech je v Česku možné. Nabízí to však jediná banka a jenom pro úzkou skupinu zájemců. Další možností je eurová hypotéka na Slovensku. Zjišťovali jsme, co... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.