Ceny bytů a rodinných domů v Česku rychle rostly i v posledním čtvrtletí roku 2020. Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu meziročně zdražily v průměru o 8,9 procenta, což je společně s Polskem čtvrtý nejrychlejší růst v Evropské unii.
„Růst cen tak nezpomalila ani loňská recese, ani druhá a třetí vlna pandemie,“ shrnuje nová data Petr Dufek, analytik ČSOB.
Rychleji než v Česku rostly ceny bydlení na konci loňského roku v Lucembursku (16,7 %), v Dánsku, (9,8 %) a v Litvě (9,4 %). Naopak mírně meziročně klesly ve Španělsku (-0,8 %) a podle předběžných dat v Maďarsku (-0,7 %). Průměr za celou EU byl 5,7 %. Sousední Německo hlásí růst o 8,1 %, Rakousko o 7,3 % a Slovensko o 7,2 %.
„Za posledních pět let byty v České republice zdražily v podstatě o polovinu, a to především v důsledku přetrvávající silné poptávky, s níž zdaleka nedržela krok nabídka. Zatímco zájem o byty a rodinné doby zůstává trvale vysoký, staví se čím dál méně. Fakticky o čtvrtinu méně než před rokem 2009, a to je rozhodně už co říct,“ říká Dufek.
„Poptávka po bytech zůstává naproti tomu nadále silná. Pohání ji levné a dostupné hypotéky, k jejichž atraktivitě přispívá i centrální banka svými komentáři o nutnosti zvyšování úrokových sazeb, a tedy faktickém zdražování peněz. České byty se navíc dostaly do centra pozornosti investorů jako příležitost pro uložení a zhodnocení peněz. A jde nejenom o tuzemské drobné investory, ale i zahraniční fondy, které trh vidí jako atraktivní příležitost z pohledu potenciálních výnosů,“ pokračuje analytik.
Podle Dufka tak není téměř žádná šance na korekci vysokých cen bydlení. „O to větší zájem lze proto očekávat u rekonstrukcí, které jsou pro část populace jedinou šancí, jak si zvýšit standard bydlení,“ odhaduje.
Když porovnáme třetí a čtvrté čtvrtletí roku 2020, stouply ceny nemovitostí k bydlení v Česku o 2,6 %, což byl spolu s Německem pátý nejrychlejší růst v EU. Průměr za celou EU dosahuje 1,3 %.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
11. 4. 2021 9:28, L.
Tak to, že je cena nižší než inzerovaná není až tak neobvyklé, "slevička" je při přesvědčování zákazníka normální prostředek. Něco by to mohlo říct až při porovnání, jak se tenhle rozdíl vyvíjel.
Stejně tak prázdné byty jsou (bohužel normální), to nejsou neprodané byty, ale "investiční" byty. Na jednu stranu máme bytů zoufalý nedostatek, na druhou stranu jich dost leží ladem, protože je někteří používají pro uložení a zhodnocení peněz, aniž slouží svému primárnímu účelu.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
8. 4. 2021 14:47, Honza
Máte "deprese" pravdu s tou inflací, článek od pana Brůny je dobře napsanej. Díky za něj a je super, že to tentokrát sdílíte i bez určité povýšenosti.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.