Hypotéky jsou nejlevnější za skoro tři roky. Úroky dál padají

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 19. 8. 2020 00:00
Hypotéky jsou nejlevnější za skoro tři roky. Úroky dál padají

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték v červenci počtvrté v řadě klesl, tentokrát na 2,15 procenta z červnových 2,21 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Takhle nízko byly úroky u hypoték naposledy na konci roku 2017. „Podle našeho názoru není v dohledné době žádný relevantní důvod, aby se trend otočil,“ říká Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Letošní rok přitom začal zdražováním: Zatímco v prosinci dosahoval průměrný úrok 2,34 %, na konci března už 2,44 %. Pak ale „peníze začaly zlevňovat“ kvůli koronavirové krizi. Česká národní banka snížila svou základní úrokovou sazbu postupně z 2,25 % na nynějších 0,25 %.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.

Navzdory epidemii a souvisejícím omezením hypoteční trh zlomil jeden rekord: Červenec se s objemem poskytnutých hypoték ve výši téměř 21,6 miliardy korun stal nejsilnějším sedmým měsícem v historii. Meziročně se objem poskytnutých hypoték zvýšil o víc než šest miliard korun a oproti červnu o víc než 650 milionů korun.

Kupujete? Poradíme!

Klíčení
Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Stejně jako objemy poskytnutých hypoték rostly v červenci i počty poskytnutých hypoték. Banky podle Hypoindexu sjednaly 7867 hypoték, což je meziročně o 1252 hypoték víc a oproti červnu letošního roku o 246 hypoték víc.

Koronavirová omezení měla na hypoteční trh výrazný dopad především v květnu, který byl s 6203 prodanými hypotékami nejslabším květnem za posledních deset let. I tak může být celý letošní rok rekordní.

Za prvních sedm měsíců banky poskytly hypoteční úvěry za více jak 131 miliard korun. To je úroveň rekordních let 2016 a 2017. Letos se prodává méně hypoték než tehdy, ale výrazně vyšší je jejich průměrná částka, protože stále rostou ceny bytů.

Platí to i přesto, že průměrná výše hypotéky v červenci poprvé od února roku 2019 klesla. Může jít ale jen o krátký výkyv; pokles je nízký, konkrétně o 3677 korun na 2 745 277 korun. „Pokles průměrné hypotéky může naznačovat, že ceny nemovitostí klesají. Na závěry je ale ještě příliš brzy,“ říká Sýkora.

Rekordně levné nebudou

Zdroj: Shutterstock

Komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ING Bank pro ČR

Pokles úrokových sazeb zrcadlí vývoj na trhu, kde tržní sazby delší splatností z titulu koronaviru a poklesu sazeb centrálních bank v posledních měsících výrazně propadly. V posledních dvou měsících však opět začaly mírně růst (5letý úrokový swap z cca 0,5 % na 0,78 %) a nedostaly se tak pod úrovně z roku 2016 (0,25 %). Z toho titulu se tak hypoteční sazby velmi pravděpodobně také nedostanou pod svá minima z konce roku 2016, kdy se krátce pohybovaly v průměru pod 1,8 %.

V té době byla situace jiná i v tom, že nízké sazby byly doprovázeny příznivým ekonomickým vývojem, který vedl ke snižování nákladů za riziko, jelikož podíl nesplácených úvěrů se postupně snižoval. V současné situaci však banky budou dříve či později muset náklady na riziko zvýšit. Nesplácené (v nové terminologii nevýkonné) úvěry na bydlení sice prozatím nerostou a činí u úvěru na bydlení 1 %, v případě hypotečních úvěru pak 0,85 %, což je historické minimum, to je však dáno současným dluhovým moratoriem. V něm se v tuto chvíli však až nachází 13 % úvěrů na bydlení.

Lze předpokládat, že alespoň malá část z nich nebude řádně splácena po konci moratoria, což podíl nesplácených úvěrů, a tudíž náklady za riziko, bankám zvýší. Další mírný pokles hypotečních sazeb tak může v následujících měsících ještě přijít, poté by se však měl zastavit, nejen kvůli vývoji tržních sazeb, ale i ceny za riziko. Minima z konce roku 2016 tak velmi pravděpodobně hypoteční sazby nedosáhnou.


Co tu ještě máme?

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

7. 9. 2021 | Gabriel Pleska | 18 komentářů

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

Tři pětiny domácností pocítily letos propad příjmů a/nebo růst výdajů kvůli covidu. A to i v porovnání s loňskem, kdy covid mnoho z nich zasáhl podobně. K úvěru ale muselo sáhnout jen... celý článek

Dvě největší banky zdražují hypotéky

2. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Dvě největší banky zdražují hypotéky

Hypotéky dál zdražují. Zvýšení nabídkových úrokových sazeb shodně o 0,2 procentního bodu oznámily dvě největší hypoteční banky – Česká spořitelna a skupina ČSOB, pod kterou patří Hypoteční... celý článek

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

26. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

Kde se čeká týdny a kde jen pár dnů? Stává se, že kvůli zdržení kupující přijde o nemovitost? A co si ohlídat třeba v rezervační smlouvě, když víte, že na hypotéku budete čekat?

Dostupnější hypotéky? Splatnost až 40 let a přechod na děti

19. 8. 2021 | Olga Skalková | 37 komentářů

Dostupnější hypotéky? Splatnost až 40 let a přechod na děti

Už v příštím roce by Česká spořitelna ráda prolomila dosavadní maximum a nabídla hypotéky s ještě delší splatností. Později mohou následovat také mezigenerační hypotéky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.