Hypotéky jsou nejlevnější za skoro tři roky. Úroky dál padají

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 19. 8. 2020
Hypotéky jsou nejlevnější za skoro tři roky. Úroky dál padají

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték v červenci počtvrté v řadě klesl, tentokrát na 2,15 procenta z červnových 2,21 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Takhle nízko byly úroky u hypoték naposledy na konci roku 2017. „Podle našeho názoru není v dohledné době žádný relevantní důvod, aby se trend otočil,“ říká Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Letošní rok přitom začal zdražováním: Zatímco v prosinci dosahoval průměrný úrok 2,34 %, na konci března už 2,44 %. Pak ale „peníze začaly zlevňovat“ kvůli koronavirové krizi. Česká národní banka snížila svou základní úrokovou sazbu postupně z 2,25 % na nynějších 0,25 %.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.

Navzdory epidemii a souvisejícím omezením hypoteční trh zlomil jeden rekord: Červenec se s objemem poskytnutých hypoték ve výši téměř 21,6 miliardy korun stal nejsilnějším sedmým měsícem v historii. Meziročně se objem poskytnutých hypoték zvýšil o víc než šest miliard korun a oproti červnu o víc než 650 milionů korun.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Kupujete? Poradíme!

Klíčení
Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Stejně jako objemy poskytnutých hypoték rostly v červenci i počty poskytnutých hypoték. Banky podle Hypoindexu sjednaly 7867 hypoték, což je meziročně o 1252 hypoték víc a oproti červnu letošního roku o 246 hypoték víc.

Koronavirová omezení měla na hypoteční trh výrazný dopad především v květnu, který byl s 6203 prodanými hypotékami nejslabším květnem za posledních deset let. I tak může být celý letošní rok rekordní.

Za prvních sedm měsíců banky poskytly hypoteční úvěry za více jak 131 miliard korun. To je úroveň rekordních let 2016 a 2017. Letos se prodává méně hypoték než tehdy, ale výrazně vyšší je jejich průměrná částka, protože stále rostou ceny bytů.

Platí to i přesto, že průměrná výše hypotéky v červenci poprvé od února roku 2019 klesla. Může jít ale jen o krátký výkyv; pokles je nízký, konkrétně o 3677 korun na 2 745 277 korun. „Pokles průměrné hypotéky může naznačovat, že ceny nemovitostí klesají. Na závěry je ale ještě příliš brzy,“ říká Sýkora.

Rekordně levné nebudou

Zdroj: Shutterstock

Komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ING Bank pro ČR

Pokles úrokových sazeb zrcadlí vývoj na trhu, kde tržní sazby delší splatností z titulu koronaviru a poklesu sazeb centrálních bank v posledních měsících výrazně propadly. V posledních dvou měsících však opět začaly mírně růst (5letý úrokový swap z cca 0,5 % na 0,78 %) a nedostaly se tak pod úrovně z roku 2016 (0,25 %). Z toho titulu se tak hypoteční sazby velmi pravděpodobně také nedostanou pod svá minima z konce roku 2016, kdy se krátce pohybovaly v průměru pod 1,8 %.

V té době byla situace jiná i v tom, že nízké sazby byly doprovázeny příznivým ekonomickým vývojem, který vedl ke snižování nákladů za riziko, jelikož podíl nesplácených úvěrů se postupně snižoval. V současné situaci však banky budou dříve či později muset náklady na riziko zvýšit. Nesplácené (v nové terminologii nevýkonné) úvěry na bydlení sice prozatím nerostou a činí u úvěru na bydlení 1 %, v případě hypotečních úvěru pak 0,85 %, což je historické minimum, to je však dáno současným dluhovým moratoriem. V něm se v tuto chvíli však až nachází 13 % úvěrů na bydlení.

Lze předpokládat, že alespoň malá část z nich nebude řádně splácena po konci moratoria, což podíl nesplácených úvěrů, a tudíž náklady za riziko, bankám zvýší. Další mírný pokles hypotečních sazeb tak může v následujících měsících ještě přijít, poté by se však měl zastavit, nejen kvůli vývoji tržních sazeb, ale i ceny za riziko. Minima z konce roku 2016 tak velmi pravděpodobně hypoteční sazby nedosáhnou.


Co tu ještě máme?

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

Za nedodržení smlouvy bude klientům hrozit výrazně vyšší sankce než dosud. Na druhou stranu se rozšíří okruh situací, kdy lze hypotéku předčasně splatit zdarma.

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

7. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

Kdybyste měli opravdu hodně peněz a chtěli si pořídit byty jako investici, nakupovali byste je v Česku? V Evropě prý jsou země, kde se to vyplatí o hodně víc.

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

2. 11. 2023 | Petr Kučera

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, kde se drží už od loňského června.... celý článek

Hypotéky mírně zlevňují. Mladí si ale připlatí

6. 10. 2023 | Olga Skalková

Hypotéky mírně zlevňují. Mladí si ale připlatí

Průměrná nabídková sazba hypoték klesla na začátku října na 6,05 procenta, což je o pět bazických bodů méně než před měsícem. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex.

Partners Financial Services