Plošný odklad splátek míří ke kompromisu. Zájem má třetina klientů

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 31. 3. 2020 14:30 aktualizováno 31. 3. 2020 19:45 | 51 komentářů

Nechcete si radši přečíst aktuálnější zprávu? Projděte si, co 1. dubna schválila vláda.

Jestli vás ale zajímá starší článek z 31. března, tady je:

Ministryně financí Alena Schillerová se dohodla na kompromisní variantě odkladu splátek hypoték, spotřebitelských a podnikatelských úvěrů.

Oznámila to po jednání s tuzemskými bankami i Evropským orgánem pro bankovnictví. Konkrétní návrh zákona má vláda projednat ve středu. 

Schillerová chtěla prosadit půlroční moratorium: tedy aby odklad trval šest měsíců místo tří, aby byl automatický pro všechny (kromě klientů, kteří by výslovně chtěli splácet bez přerušení) a aby banky po dobu odkladu účtovaly jenom symbolický, pokud už vůbec nějaký úrok.

Jak vypadá kompromisní řešení? Odklad bude moct využít každý, kdo o něj aktivně projeví zájem. Půjde tedy o přihlašovací princip (opt-in) místo původně plánovaného odhlašovacího (opt-out). Klienti by si mohli vybrat mezi tříměsíčním a šestiměsíčním odkladem. Banka – narozdíl od dosavadní praxe – už nebude zkoumat, jestli se klient dostal do neschopnosti splácet kvůli dopadům koronaviru. Ohledně úroků ještě není jasno, Schillerová je pro jejich „odsunutí“ s výjimkou korporátních klientů. 

Z čerstvého průzkumu agentury Ipsos pro Komerční banku vyplývá, že možnost odkladu splátek na tři měsíce chce využít třetina (32 procent) obyvatel Česka s hypotékou nebo spotřebitelským úvěrem. Zbývajících 68 procent lidí o takové možnosti zatím neuvažuje. Vzorek 1100 respondentů odpovídal od 25. do 29. března.

Nejvíc lidí plánuje o odklad žádat v Karlovarském kraji (47 % lidí s hypotékou), nejméně v Libereckém kraji (16 %). V Praze chce o odklad splátek požádat 42 % dlužníků.

Anketa

Máte půjčku? A finanční polštář?

Dostatečný finanční polštář pro nečekaný výpadek příjmů má podle průzkumu 51 % dotazovaných – nejvíce v Olomouckém (62,7 %) a Pardubickém kraji (36,8 %).

Průzkum tak potvrdil čísla, s nimiž – přinejmenším neoficiálně – počítali zástupci bank už od poloviny března, kdy se v rámci České bankovní asociace shodli na uvolnění standardních pravidel. Lidem, kteří kvůli dopadům koraviru nezvládají splácet úvěry, pak banky nabídly většinou tříměsíční odklad splátek.

Některé banky počítaly s tím, že odklad v první vlně požádá zhruba desetina klientů s úvěrem. V dalších měsících by mohlo jít až o třetinu, především když omezení kvůli koronaviru potrvají déle a vláda nepřipraví dostatečnou podporu pro drobné podnikatele, zaměstnance i firmy.

Změnila se ale perspektiva, s níž banky zmíněné číslo vnímají. Ještě před pár dny „extrémní scénář“ s až třetinou klientů je teď pro ně „necelá třetina“. Snažily se tak přesvědčit vládu, aby neschválila plošný odklad splátek pro všechny klienty, jak navrhla Schillerová.

„Jsme připraveni adresně pomoci těm zákazníkům, jejichž schopnost splácet úvěry je ovlivněna současnou situací,“ říká Jan Kubálek, manažer pro strategii retailového bankovnictví v Komerční bance. To, že efektivnější je adresná pomoc těm, kdo ji opravdu potřebují, zdůrazňuje i šéf České spořitelny Tomáš Salomon.

Schillerová chystá také novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Mimo jiné chce stanovit strop pro pokuty za nesplácení, především u nebankovních poskytovatelů úvěrů.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+557
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 51 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 3. 2020 22:36, LaFesta

Myslím, že "odklad" je rozumné řešení. I psychologicky: mnozí radši zůstanou doma a nebudou rozšiřovat řady potenciálních "nakažovatelů" a "nakažených", když budou vědět, že nemusí s vyplazeným jazykem a za "každou cenu" vyběhnout a vydělávat. Ono to nebude tak na krátko a ti, co teď nechtějí odklad, možná za tři měsíce budou mluvit taky jinak.

+285
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 3. 2020 23:26, Bill

Neodkládat nikomu nic!Každý kdo si bral hypotéku nebo jakýkoliv úvěr tak dělal svobodně!A stát není dojná kráva,stačí že sponzorujeme podniky pana Bureše...

-399
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (51 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Státní půjčky pro mladé: Letošní rozpočet nebude stačit

10. 5. 2021 | Olga Skalková

Státní půjčky pro mladé: Letošní rozpočet nebude stačit

Díky vylepšeným pravidlům roste zájem o úvěry z programu Vlastní bydlení. Pro většinu mladších zájemců o vlastní bydlení ve větších městech to ale přesto není řešením.

Hypotéky zdražuje i poslední z velké trojky

3. 5. 2021 | Jiří Hovorka

Hypotéky zdražuje i poslední z velké trojky

Česká spořitelna zvýšila od začátku května úrokové sazby u hypoték. Reaguje tak na aktuální vývoj na hypotečním trhu, říká Filip Belant, šéf oddělení bydlení v České spořitelně.

Hypoteční mánie. Zlevňování končí, banky mají hody

21. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Hypoteční mánie. Zlevňování končí, banky mají hody

Zprávy o blížícím se růstu cen hypoték fungují jako skvělý marketing. Zájem o hypotéky je rekordní.

První banka v Česku umí hypotéku kompletně online

13. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

První banka v Česku umí hypotéku kompletně online

Zájemci o hypotéku od Moneta Money Bank si ji mohou kompletně sjednat přes internet. Už několik let je sice v Česku běžné, že lidé zažádají o hypotéku online, celý proces se však potom... celý článek

Ceny bydlení dál prudce rostou. Krize je nesrazila

8. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Ceny bydlení dál prudce rostou. Krize je nesrazila

Ceny bytů a rodinných domů v Česku rychle rostly i v posledním čtvrtletí roku 2020. Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu meziročně zdražily v průměru o 8,9 procenta, což je společně... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.