Plošný odklad splátek míří ke kompromisu. Zájem má třetina klientů

| rubrika: Aktuality | 31. 3. 2020 14:30 aktualizováno 19:45 | 51 komentářů

Nechcete si radši přečíst aktuálnější zprávu? Projděte si, co 1. dubna schválila vláda.

Jestli vás ale zajímá starší článek z 31. března, tady je:

Ministryně financí Alena Schillerová se dohodla na kompromisní variantě odkladu splátek hypoték, spotřebitelských a podnikatelských úvěrů.

Oznámila to po jednání s tuzemskými bankami i Evropským orgánem pro bankovnictví. Konkrétní návrh zákona má vláda projednat ve středu. 

Schillerová chtěla prosadit půlroční moratorium: tedy aby odklad trval šest měsíců místo tří, aby byl automatický pro všechny (kromě klientů, kteří by výslovně chtěli splácet bez přerušení) a aby banky po dobu odkladu účtovaly jenom symbolický, pokud už vůbec nějaký úrok.

Jak vypadá kompromisní řešení? Odklad bude moct využít každý, kdo o něj aktivně projeví zájem. Půjde tedy o přihlašovací princip (opt-in) místo původně plánovaného odhlašovacího (opt-out). Klienti by si mohli vybrat mezi tříměsíčním a šestiměsíčním odkladem. Banka – narozdíl od dosavadní praxe – už nebude zkoumat, jestli se klient dostal do neschopnosti splácet kvůli dopadům koronaviru. Ohledně úroků ještě není jasno, Schillerová je pro jejich „odsunutí“ s výjimkou korporátních klientů. 

Z čerstvého průzkumu agentury Ipsos pro Komerční banku vyplývá, že možnost odkladu splátek na tři měsíce chce využít třetina (32 procent) obyvatel Česka s hypotékou nebo spotřebitelským úvěrem. Zbývajících 68 procent lidí o takové možnosti zatím neuvažuje. Vzorek 1100 respondentů odpovídal od 25. do 29. března.

Nejvíc lidí plánuje o odklad žádat v Karlovarském kraji (47 % lidí s hypotékou), nejméně v Libereckém kraji (16 %). V Praze chce o odklad splátek požádat 42 % dlužníků.

Anketa

Máte půjčku? A finanční polštář?

Dostatečný finanční polštář pro nečekaný výpadek příjmů má podle průzkumu 51 % dotazovaných – nejvíce v Olomouckém (62,7 %) a Pardubickém kraji (36,8 %).

Průzkum tak potvrdil čísla, s nimiž – přinejmenším neoficiálně – počítali zástupci bank už od poloviny března, kdy se v rámci České bankovní asociace shodli na uvolnění standardních pravidel. Lidem, kteří kvůli dopadům koraviru nezvládají splácet úvěry, pak banky nabídly většinou tříměsíční odklad splátek.

Některé banky počítaly s tím, že odklad v první vlně požádá zhruba desetina klientů s úvěrem. V dalších měsících by mohlo jít až o třetinu, především když omezení kvůli koronaviru potrvají déle a vláda nepřipraví dostatečnou podporu pro drobné podnikatele, zaměstnance i firmy.

Změnila se ale perspektiva, s níž banky zmíněné číslo vnímají. Ještě před pár dny „extrémní scénář“ s až třetinou klientů je teď pro ně „necelá třetina“. Snažily se tak přesvědčit vládu, aby neschválila plošný odklad splátek pro všechny klienty, jak navrhla Schillerová.

„Jsme připraveni adresně pomoci těm zákazníkům, jejichž schopnost splácet úvěry je ovlivněna současnou situací,“ říká Jan Kubálek, manažer pro strategii retailového bankovnictví v Komerční bance. To, že efektivnější je adresná pomoc těm, kdo ji opravdu potřebují, zdůrazňuje i šéf České spořitelny Tomáš Salomon.

Schillerová chystá také novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Mimo jiné chce stanovit strop pro pokuty za nesplácení, především u nebankovních poskytovatelů úvěrů.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+195
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 51 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 3. 2020 22:36, LaFesta

Myslím, že "odklad" je rozumné řešení. I psychologicky: mnozí radši zůstanou doma a nebudou rozšiřovat řady potenciálních "nakažovatelů" a "nakažených", když budou vědět, že nemusí s vyplazeným jazykem a za "každou cenu" vyběhnout a vydělávat. Ono to nebude tak na krátko a ti, co teď nechtějí odklad, možná za tři měsíce budou mluvit taky jinak.

+285
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 3. 2020 23:26, Bill

Neodkládat nikomu nic!Každý kdo si bral hypotéku nebo jakýkoliv úvěr tak dělal svobodně!A stát není dojná kráva,stačí že sponzorujeme podniky pana Bureše...

-399
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (51 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.