Po zpřísnění se hypotéky vrátily na běžnou úroveň, hlásí ČNB

pk | rubrika: Aktuality | 31. 1. 2020 17:15

Objem skutečně nových hypoték v roce 2019 klesl meziročně o 13,6 procenta. Vyplývá to z konečných statistik za loňský rok, které dnes zveřejnila Česká národní banka.

Banky loni poskytly nové hypotéky za 162 miliard korun, což je o 25 miliard méně než v roce 2018.

Právě objem skutečně nových úvěrů – nezahrnující především refinancování, tedy pouhý převod z jedné banky do druhé – podle ČNB nejlépe popisuje situaci na trhu. Mezi nové úvěry počítá i navýšení těch stávajících.

Podle mluvčí ČNB Markéty Fišerové takový pokles odpovídá očekáváním centrální banky. Ta po zavedení nových limitů na výši hypotéky vůči čistému ročnímu příjmu (DTI) a na celkové splátky dluhů vůči čistému měsíčnímu příjmu (DSTI) v říjnu 2018 odhadovala, že se roční objem nově poskytovaných hypotečních úvěrů – po ustálení trhu – sníží zhruba o desetinu.

„Nepotvrzují se dřívější prohlášení tržních účastníků (především bank – pozn. red.), že nové příjmové ukazatele budou mít na poskytování hypotečních úvěrů silně negativní dopad v rozsahu 20 procent i vyšším,“ říká Jan Frait, ředitel sekce finanční stability ČNB. „Cílem nově zavedených limitů DTI a DSTI není primárně snížit jejich objem, ale zabránit tomu, aby si je brali příliš rizikoví žadatelé,“ dodává.

Musíme to regulovat

Ptáme se odborníků, jestli si máme lámat hlavu s tím, zda ČNB bude zpřísňovat. Budou se letos ještě víc utahovat šrouby? A co by se muselo stát, aby naopak centrální bankéři komerčním bankám a jejich klientům trochu povolili otěže?

Pravidla hypoték se dají ještě utáhnout. Šroubováky ČNB očima expertů


Banky by měly být opatrnější při poskytování hypoték lidem, kteří už nějakou mají.

ČNB zvažovala zpřísnění hypoték. Byty jsou nadhodnocené až o 20 %

„Příliš rizikoví klienti, kteří si hypoteční úvěr berou v časech ekonomické konjunktury, by v době zhoršení stavu ekonomiky mohli čelit předlužení a ohrozit finanční stabilitu, tedy zdraví domácích bank. Právě její zachování je vedle udržení cenové stability dalším důležitým úkolem České národní banky, který jí byl dán zákonem,“ vysvětluje Frait.

Po připočtení refinancovaných úvěrů dosáhlo loňský objem úvěrů podle oficiální statistiky ČNB 191 miliard oproti 222 miliardám v předchozím roce – trh klesl o 13,9 procenta. „Na tomto vývoji se poměrně výrazně podílelo meziroční snížení objemu refinancovaných hypotečních úvěrů na 29 miliard z předloňských 35 miliard. Toto snížení však nesouvisí s regulací hypoték ze strany ČNB, protože ta se na refinancované úvěry nevztahuje,“ upozorňuje Fišerová.

„Rok 2019 byl silně ovlivněn takzvaným efektem předzásobení, ke kterému došlo ve druhé polovině roku předchozího. V období po ohlášení nových příjmových limitů platných od října 2018 skokově vzrostl objem nově uzavřených hypotečních smluv. O to méně se jich zákonitě poskytlo v období následujícím, tedy v první polovině roku 2019,“ zdůrazňuje Frait.

Ve druhé polovině loňského roku se objemy skutečně nových hypotečních úvěrů postupně dostávaly na běžné úrovně předchozích let. „Pro ilustraci lze uvést, že průměrný měsíční objem skutečně nových hypoték za léta 2015 až 2018 činil 13,3 miliardy korun. V porovnání s dlouhodobým průměrem tak ani průměr za rok 2019 ve výši 13,5 miliardy nijak nevybočoval. Průměrný objem za poslední čtvrtletí loňského roku dokonce dosáhl 15,5 miliardy,“ říká mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

Česká národní banka zároveň upozornila na rozdíly své statistiky oproti mediálně nejznámějšímu ukazateli Fincentrum Hypoindex. Podrobněji je vysvětlil před rokem a půl Jiří Sojka ze sekce statistiky a datové podpory.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

7. 9. 2021 | Gabriel Pleska | 18 komentářů

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

Tři pětiny domácností pocítily letos propad příjmů a/nebo růst výdajů kvůli covidu. A to i v porovnání s loňskem, kdy covid mnoho z nich zasáhl podobně. K úvěru ale muselo sáhnout jen... celý článek

Dvě největší banky zdražují hypotéky

2. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Dvě největší banky zdražují hypotéky

Hypotéky dál zdražují. Zvýšení nabídkových úrokových sazeb shodně o 0,2 procentního bodu oznámily dvě největší hypoteční banky – Česká spořitelna a skupina ČSOB, pod kterou patří Hypoteční... celý článek

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

26. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

Kde se čeká týdny a kde jen pár dnů? Stává se, že kvůli zdržení kupující přijde o nemovitost? A co si ohlídat třeba v rezervační smlouvě, když víte, že na hypotéku budete čekat?

Dostupnější hypotéky? Splatnost až 40 let a přechod na děti

19. 8. 2021 | Olga Skalková | 37 komentářů

Dostupnější hypotéky? Splatnost až 40 let a přechod na děti

Už v příštím roce by Česká spořitelna ráda prolomila dosavadní maximum a nabídla hypotéky s ještě delší splatností. Později mohou následovat také mezigenerační hypotéky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.