Po zpřísnění se hypotéky vrátily na běžnou úroveň, hlásí ČNB

pk | rubrika: Aktuality | 31. 1. 2020

Objem skutečně nových hypoték v roce 2019 klesl meziročně o 13,6 procenta. Vyplývá to z konečných statistik za loňský rok, které dnes zveřejnila Česká národní banka.

Banky loni poskytly nové hypotéky za 162 miliard korun, což je o 25 miliard méně než v roce 2018.

Právě objem skutečně nových úvěrů – nezahrnující především refinancování, tedy pouhý převod z jedné banky do druhé – podle ČNB nejlépe popisuje situaci na trhu. Mezi nové úvěry počítá i navýšení těch stávajících.

Podle mluvčí ČNB Markéty Fišerové takový pokles odpovídá očekáváním centrální banky. Ta po zavedení nových limitů na výši hypotéky vůči čistému ročnímu příjmu (DTI) a na celkové splátky dluhů vůči čistému měsíčnímu příjmu (DSTI) v říjnu 2018 odhadovala, že se roční objem nově poskytovaných hypotečních úvěrů – po ustálení trhu – sníží zhruba o desetinu.

„Nepotvrzují se dřívější prohlášení tržních účastníků (především bank – pozn. red.), že nové příjmové ukazatele budou mít na poskytování hypotečních úvěrů silně negativní dopad v rozsahu 20 procent i vyšším,“ říká Jan Frait, ředitel sekce finanční stability ČNB. „Cílem nově zavedených limitů DTI a DSTI není primárně snížit jejich objem, ale zabránit tomu, aby si je brali příliš rizikoví žadatelé,“ dodává.

Musíme to regulovat

Ptáme se odborníků, jestli si máme lámat hlavu s tím, zda ČNB bude zpřísňovat. Budou se letos ještě víc utahovat šrouby? A co by se muselo stát, aby naopak centrální bankéři komerčním bankám a jejich klientům trochu povolili otěže?

Pravidla hypoték se dají ještě utáhnout. Šroubováky ČNB očima expertů


Banky by měly být opatrnější při poskytování hypoték lidem, kteří už nějakou mají.

ČNB zvažovala zpřísnění hypoték. Byty jsou nadhodnocené až o 20 %

„Příliš rizikoví klienti, kteří si hypoteční úvěr berou v časech ekonomické konjunktury, by v době zhoršení stavu ekonomiky mohli čelit předlužení a ohrozit finanční stabilitu, tedy zdraví domácích bank. Právě její zachování je vedle udržení cenové stability dalším důležitým úkolem České národní banky, který jí byl dán zákonem,“ vysvětluje Frait.

Po připočtení refinancovaných úvěrů dosáhlo loňský objem úvěrů podle oficiální statistiky ČNB 191 miliard oproti 222 miliardám v předchozím roce – trh klesl o 13,9 procenta. „Na tomto vývoji se poměrně výrazně podílelo meziroční snížení objemu refinancovaných hypotečních úvěrů na 29 miliard z předloňských 35 miliard. Toto snížení však nesouvisí s regulací hypoték ze strany ČNB, protože ta se na refinancované úvěry nevztahuje,“ upozorňuje Fišerová.

„Rok 2019 byl silně ovlivněn takzvaným efektem předzásobení, ke kterému došlo ve druhé polovině roku předchozího. V období po ohlášení nových příjmových limitů platných od října 2018 skokově vzrostl objem nově uzavřených hypotečních smluv. O to méně se jich zákonitě poskytlo v období následujícím, tedy v první polovině roku 2019,“ zdůrazňuje Frait.

Ve druhé polovině loňského roku se objemy skutečně nových hypotečních úvěrů postupně dostávaly na běžné úrovně předchozích let. „Pro ilustraci lze uvést, že průměrný měsíční objem skutečně nových hypoték za léta 2015 až 2018 činil 13,3 miliardy korun. V porovnání s dlouhodobým průměrem tak ani průměr za rok 2019 ve výši 13,5 miliardy nijak nevybočoval. Průměrný objem za poslední čtvrtletí loňského roku dokonce dosáhl 15,5 miliardy,“ říká mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

Česká národní banka zároveň upozornila na rozdíly své statistiky oproti mediálně nejznámějšímu ukazateli Fincentrum Hypoindex. Podrobněji je vysvětlil před rokem a půl Jiří Sojka ze sekce statistiky a datové podpory.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Úroky nezvýšíme, hlásí nová rada ČNB. Dál chce bránit korunu

4. 8. 2022 | Petr Kučera | 14 komentářů

Úroky nezvýšíme, hlásí nová rada ČNB. Dál chce bránit korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Hypotéka od Sberbank? Zesplatnění se nebojte, říká likvidátorka

1. 8. 2022 | Olga Skalková | 7 komentářů

Hypotéka od Sberbank? Zesplatnění se nebojte, říká likvidátorka

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se Sberbank CZ. Lidé, kteří od ní mají hypotéku, se bojí takzvaného zesplatnění – tedy že budou muset najednou zaplatit celou zbývající... celý článek

Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

12. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 6,24 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen (dříve – do letošního března – sledovala hodnoty až... celý článek

Chcete koupit stavební pozemek? Máme deset rad

1. 7. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Chcete koupit stavební pozemek? Máme deset rad

Nenakupujte impulzivně a pořádně si ten kus hlíny proklepněte. Možná na něm strávíte zbytek života a možná tu budou vyrůstat i děti vašich dětí. Tady jsou tipy, na co nezapomenout,... celý článek

Deset věcí, na které si dát pozor při koupi bytu

1. 7. 2022 | Jana Divinová

Deset věcí, na které si dát pozor při koupi bytu

Koupě bytu je pro většinu lidí životní událostí, která už se nikdy nezopakuje. Investují do ní celoživotní úspory a zadluží se na většinu svého života. Na co si dát pozor, aby se sen... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.