Hypotéky zdražuje druhá velká banka

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 17. 12. 2019

Česká spořitelna zvyšuje úrokové sazby u všech druhů hypoték o 0,2 procentního bodu. Reaguje tak na vývoj trhu, říká mluvčí Filip Hrubý. U jedno- a dvouleté fixace se dosavadní sazba nemění. Úroky stoupnou také u Hypoúvěru od Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky).

„Nejoblíbenější fixace hypoték na pět, osm a deset let budou dostupné za 2,64 % p.a. s pojištěním schopnosti splácet (PPI). U Hypoúvěru od Buřinky bude fixace na šest let za 2,65 % p.a. s PPI,“ upřesňuje Hrubý.

Spořitelna, která se dlouhodobě přetahuje s Hypoteční bankou o pozici jedničky na trhu, tak následuje krok svého konkurenta. Hypoteční banka zvýšila sazby už od 2. prosince – také o 0,2 %.

„K plošnému zvýšení sazeb přistupujeme po delším období jejich klesání. Již od léta rostou ceny našich zdrojů, do dnešního dne o více než 0,5 %. Nyní jsme se rozhodli na tento nárůst reagovat,“ vysvětlila to na začátku prosince mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová.

Úrokové sazby hypoték od České spořitelny

Fixace Do 19. prosinceOd 19. prosince
1 rokod 3,34 %Beze změny
2 rokyod 3,34 %Beze změny
3 rokyod 2,44 %  od 2,74 %
4 rokyod 2,44 %od 2,74 %
5 letod 2,44 % od 2,64 % 
8 letod 2,44 % od 2,64 % 
10 letod 2,54 % od 2,64 % 
15 letod 2,74 %od 2,84 %
20 letod 3,14 %od 3,24 %

Hypoúvěr od Buřinky

Fixace Do 19. prosinceOd 19. prosince
3 rokyod 5,55 % od 2,75 %
6 letod 2,45 % od 2,65 %
10 letod 2,65 %   od 2,85 %  

Pokles sazeb na trhu zřejmě v listopadu skončil. Experti pro příští rok očekávají, že sazby budou stagnovat nebo mírně porostou. Přesto se ještě najdou banky, které lákají na zlevnění – včera ho oznámila Sberbank, která zároveň snižuje minimální objem hypotéky na jeden milion korun.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

„Letos se na hypotečním trhu plně projevila přísnější regulace ze strany centrální banky. Ta způsobila nejen zhruba pětinový meziroční pokles objemu nových hypoték, ale zejména ztížila cestu k prvnímu bydlení mladým lidem, kteří nemají dostatek vlastních prostředků nutných pro žádost o hypotéku,” připomíná Miroslav Zvolský, který má v České spořitelně funkci Tribe Lead pro oblast bydlení.

„Pětina hypoték, které jsme za poslední půl rok klientům poskytli, tvořila nabídka Prvobydlení. Díky ní klienti, kteří dosud žádnou nemovitost nevlastní, získají hypotéku s 90 % LTV. Očekáváme, že i v příštím roce zájem o Prvobydlení poroste, stejně jako preference hypoték s dlouhými fixacemi úrokových sazeb,“ dodává Zvolský.

Co přinese rok 2020?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

31. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

Air Bank od února spouští novou službu nazvanou hlídač sazby. Při převodu hypotéky z jiné banky bude lidem až na dvanáct měsíců dopředu garantovat, že úroková sazba před začátkem čerpání... celý článek

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

16. 1. 2023 | Olga Skalková

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

Banky a stavební spořitelny poskytly za celý loňský rok hypotéky v objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard.

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

4. 1. 2023 | Olga Skalková

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

Rok 2022 byl pro trh s hypotékami v Česku nejhorší za posledních osm let. Důvodem jsou hlavně vysoké úroky a zdražující nemovitosti.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.