Hypotéky zdražuje druhá velká banka

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 17. 12. 2019 12:40

Česká spořitelna zvyšuje úrokové sazby u všech druhů hypoték o 0,2 procentního bodu. Reaguje tak na vývoj trhu, říká mluvčí Filip Hrubý. U jedno- a dvouleté fixace se dosavadní sazba nemění. Úroky stoupnou také u Hypoúvěru od Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky).

„Nejoblíbenější fixace hypoték na pět, osm a deset let budou dostupné za 2,64 % p.a. s pojištěním schopnosti splácet (PPI). U Hypoúvěru od Buřinky bude fixace na šest let za 2,65 % p.a. s PPI,“ upřesňuje Hrubý.

Spořitelna, která se dlouhodobě přetahuje s Hypoteční bankou o pozici jedničky na trhu, tak následuje krok svého konkurenta. Hypoteční banka zvýšila sazby už od 2. prosince – také o 0,2 %.

„K plošnému zvýšení sazeb přistupujeme po delším období jejich klesání. Již od léta rostou ceny našich zdrojů, do dnešního dne o více než 0,5 %. Nyní jsme se rozhodli na tento nárůst reagovat,“ vysvětlila to na začátku prosince mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová.

Úrokové sazby hypoték od České spořitelny

Fixace Do 19. prosinceOd 19. prosince
1 rokod 3,34 %Beze změny
2 rokyod 3,34 %Beze změny
3 rokyod 2,44 %  od 2,74 %
4 rokyod 2,44 %od 2,74 %
5 letod 2,44 % od 2,64 % 
8 letod 2,44 % od 2,64 % 
10 letod 2,54 % od 2,64 % 
15 letod 2,74 %od 2,84 %
20 letod 3,14 %od 3,24 %

Hypoúvěr od Buřinky

Fixace Do 19. prosinceOd 19. prosince
3 rokyod 5,55 % od 2,75 %
6 letod 2,45 % od 2,65 %
10 letod 2,65 %   od 2,85 %  

Pokles sazeb na trhu zřejmě v listopadu skončil. Experti pro příští rok očekávají, že sazby budou stagnovat nebo mírně porostou. Přesto se ještě najdou banky, které lákají na zlevnění – včera ho oznámila Sberbank, která zároveň snižuje minimální objem hypotéky na jeden milion korun.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

„Letos se na hypotečním trhu plně projevila přísnější regulace ze strany centrální banky. Ta způsobila nejen zhruba pětinový meziroční pokles objemu nových hypoték, ale zejména ztížila cestu k prvnímu bydlení mladým lidem, kteří nemají dostatek vlastních prostředků nutných pro žádost o hypotéku,” připomíná Miroslav Zvolský, který má v České spořitelně funkci Tribe Lead pro oblast bydlení.

„Pětina hypoték, které jsme za poslední půl rok klientům poskytli, tvořila nabídka Prvobydlení. Díky ní klienti, kteří dosud žádnou nemovitost nevlastní, získají hypotéku s 90 % LTV. Očekáváme, že i v příštím roce zájem o Prvobydlení poroste, stejně jako preference hypoték s dlouhými fixacemi úrokových sazeb,“ dodává Zvolský.

Co přinese rok 2020?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

20. 9. 2021 | Jiří Hovorka, Kateřina Jungvirtová | 8 komentářů

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

Bydlení v Česku během posledních let prudce zdražilo. Důležitým tématem volebních programů je tedy i jeho větší dostupnost. Všechny strany chtějí víc stavět; hitem jsou družstevní bydlení,... celý článek

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

7. 9. 2021 | Gabriel Pleska | 19 komentářů

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

Tři pětiny domácností pocítily letos propad příjmů a/nebo růst výdajů kvůli covidu. A to i v porovnání s loňskem, kdy covid mnoho z nich zasáhl podobně. K úvěru ale muselo sáhnout jen... celý článek

Dvě největší banky zdražují hypotéky

2. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Dvě největší banky zdražují hypotéky

Hypotéky dál zdražují. Zvýšení nabídkových úrokových sazeb shodně o 0,2 procentního bodu oznámily dvě největší hypoteční banky – Česká spořitelna a skupina ČSOB, pod kterou patří Hypoteční... celý článek

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

26. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

Kde se čeká týdny a kde jen pár dnů? Stává se, že kvůli zdržení kupující přijde o nemovitost? A co si ohlídat třeba v rezervační smlouvě, když víte, že na hypotéku budete čekat?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.