Hypotéky zdražuje druhá velká banka

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 17. 12. 2019

Česká spořitelna zvyšuje úrokové sazby u všech druhů hypoték o 0,2 procentního bodu. Reaguje tak na vývoj trhu, říká mluvčí Filip Hrubý. U jedno- a dvouleté fixace se dosavadní sazba nemění. Úroky stoupnou také u Hypoúvěru od Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky).

„Nejoblíbenější fixace hypoték na pět, osm a deset let budou dostupné za 2,64 % p.a. s pojištěním schopnosti splácet (PPI). U Hypoúvěru od Buřinky bude fixace na šest let za 2,65 % p.a. s PPI,“ upřesňuje Hrubý.

Spořitelna, která se dlouhodobě přetahuje s Hypoteční bankou o pozici jedničky na trhu, tak následuje krok svého konkurenta. Hypoteční banka zvýšila sazby už od 2. prosince – také o 0,2 %.

„K plošnému zvýšení sazeb přistupujeme po delším období jejich klesání. Již od léta rostou ceny našich zdrojů, do dnešního dne o více než 0,5 %. Nyní jsme se rozhodli na tento nárůst reagovat,“ vysvětlila to na začátku prosince mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová.

Úrokové sazby hypoték od České spořitelny

Fixace Do 19. prosinceOd 19. prosince
1 rokod 3,34 %Beze změny
2 rokyod 3,34 %Beze změny
3 rokyod 2,44 %  od 2,74 %
4 rokyod 2,44 %od 2,74 %
5 letod 2,44 % od 2,64 % 
8 letod 2,44 % od 2,64 % 
10 letod 2,54 % od 2,64 % 
15 letod 2,74 %od 2,84 %
20 letod 3,14 %od 3,24 %

Hypoúvěr od Buřinky

Fixace Do 19. prosinceOd 19. prosince
3 rokyod 5,55 % od 2,75 %
6 letod 2,45 % od 2,65 %
10 letod 2,65 %   od 2,85 %  

Pokles sazeb na trhu zřejmě v listopadu skončil. Experti pro příští rok očekávají, že sazby budou stagnovat nebo mírně porostou. Přesto se ještě najdou banky, které lákají na zlevnění – včera ho oznámila Sberbank, která zároveň snižuje minimální objem hypotéky na jeden milion korun.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

„Letos se na hypotečním trhu plně projevila přísnější regulace ze strany centrální banky. Ta způsobila nejen zhruba pětinový meziroční pokles objemu nových hypoték, ale zejména ztížila cestu k prvnímu bydlení mladým lidem, kteří nemají dostatek vlastních prostředků nutných pro žádost o hypotéku,” připomíná Miroslav Zvolský, který má v České spořitelně funkci Tribe Lead pro oblast bydlení.

„Pětina hypoték, které jsme za poslední půl rok klientům poskytli, tvořila nabídka Prvobydlení. Díky ní klienti, kteří dosud žádnou nemovitost nevlastní, získají hypotéku s 90 % LTV. Očekáváme, že i v příštím roce zájem o Prvobydlení poroste, stejně jako preference hypoték s dlouhými fixacemi úrokových sazeb,“ dodává Zvolský.

Co přinese rok 2020?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Ceny bytů opět rostou. Zlevnění už nečekejte, radí bankéři

21. 5. 2024 | Olga Skalková

Ceny bytů opět rostou. Zlevnění už nečekejte, radí bankéři

Situace na trhu bydlení v Česku se obrací. Ceny bytů i rodinných domů se opět začínají zvyšovat a následují stejný trend u stavebních pozemků. Ukazuje to ČSOB Index bydlení, který vychází... celý článek

Se zlevněním hypoték banky nespěchají, potvrzují nová čísla

8. 5. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Se zlevněním hypoték banky nespěchají, potvrzují nová čísla

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů v květnu klesla z dubnových 5,57 procenta na 5,52 procenta. Podmínky hypoték v bankách tak zůstávají prakticky beze změny.

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

5. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

Česká národní banka snížila 20. března dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., ale úroky hypoték až tak výrazně neklesly. Průměrná nabídková sazba hypoték... celý článek

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

22. 3. 2024 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

Cenu hypoték ovlivňuje především cena dlouhodobých zdrojů a nikoli základní sazba ČNB, připomínají bankéři. Brzdou je také snadná možnost předčasného splacení.

ČNB dál snižuje sazby. Stejným tempem jako minule

20. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČNB dál snižuje sazby. Stejným tempem jako minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta počínaje 21. březnem. Jde o nejnižší hodnotu od... celý článek

Partners Financial Services