Spořitelna láká na „speciální hypotéku“, půjčí na první bydlení

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 25. 4. 2019
Nový produkt nazvaný Prvobydlení cílí hlavně na mladé lidi. Podobné možnosti sice nabízí i konkurence, ale ČS to dokázala marketingově zabalit jako svou výhodu.
Spořitelna láká na „speciální hypotéku“, půjčí na první bydlení

Česká spořitelna nabízí výhodnější podmínky všem, kdo žádají o hypotéku na své první bydlení. Zatímco standardně ji teď může poskytnout jen do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV), u produktu nazvaného Prvobydlení posune hranici až na 90 procent.

Znamená to, že zájemcům stačí obstarat si z jiných zdrojů – vlastních úspor nebo jiných půjček – „jenom“ desetinu ceny bytu.

Spořitelna slibuje, že u zvýhodněného Prvobydlení nebude zvyšovat úrokovou sazbu ani omezovat možnosti fixace v porovnání se standardní nabídkou. Výše úvěru ale nesmí přesáhnout pět milionů korun.

Novinka sice míří hlavně na mladé zájemce, banka ale v tomto případě nemůže omezovat klienty podle věku. Místo něj bude rozhodující jiná podmínka: žadatel dosud nevlastní žádnou nemovitost určenou k bydlení, chce si tedy půjčit na svůj první byt. Klíčový má být výpis z katastru nemovitostí.

Česká národní banka v předchozích letech výrazně zpřísnila podmínky pro hypotéky. Podle jejího „doporučení“ mají banky mají v zásadě poskytovat hlavně úvěry do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV). Zájemci si tedy musí opatřit alespoň pětinu ceny nemovitosti jinak než hypotékou.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

ČNB ale připouští výjimku: Hypotéky s LTV ve výši 81 až 90 smějí banky poskytnout jen v 15 procentech případů z objemu nových smluv. Hypotéky nad 91 procent LTV už nemají poskytovat vůbec.

A právě tuto výjimku, kterou může využívat i jakákoliv z konkurenčních bank, teď Česká spořitelna šikovně marketingově zabalila a prodává jako svou výhodu. Nejde přitom o nic jiného než přesměrování oněch 15 procent z objemu nových smluv právě pro zájemce o první bydlení.

Spořitelna předpokládá, že pod hlavičkou Prvobydlení půjčí každý rok okolo šesti miliard korun. „Průměrná výše hypotéky se u našich klientů pohybuje okolo dvou milionů korun. Většina klientů, kteří budou žádat o úvěr v rámci Prvobydlení, tak nejspíš nevyužije maximální výši úvěru pět milionů korun. Předpokládáme, že budeme schopni uspokojit poptávku pro tisíce klientů ročně,“ říká Radek Vachulka, manažer bydlení České spořitelny.

Na druhém z důležitých omezení, které loni zavedla Česká národní banka, se ani u Prvobydlení nic nemění. Zájemci o zvýhodněnou hypotéku tedy nesmí mít (po jejím započtení) celkové dluhy vyšší jak devítinásobek ročních čistých příjmů a současně na jejich měsíční splátku nemají dávat víc jak 45 procent měsíčních čistých příjmů.

Výhodnější pravidla by mohli lidé do 36 let získat přímo ze zákona – pokud ovšem poslanci schválí návrh, na kterém se dohodlo ministerstvo financí s Českou národní bankou.

Kdy se dočkáte?

ČNB našla způsob, jak získat víc pravomocí pro regulaci hypoték. Poslance, kteří budou o klíčovém zákoně rozhodovat, chce obměkčit zmírněním pravidel pro lidi do 36 let. 

Mladí získají hypotéku snadněji. Rodí se výjimka z přísných pravidel

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Nových bytů bude víc, jenže dražších. Bydlení ve vlastním se vzdaluje

15. 4. 2025 | Kateřina Hovorková

Nových bytů bude víc, jenže dražších. Bydlení ve vlastním se vzdaluje

Trh s novými nemovitostmi ožívá. V druhé polovině roku se čeká celorepublikový nárůst nabídky nových bytů oproti loňsku o 3,6 %, v Praze pak o 3,2 %. Vyplývá to z aktuálního průzkumu... celý článek

Stačí vám tři pětiny domu? Pojistku podceňuje čím dál víc Čechů

15. 4. 2025 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Stačí vám tři pětiny domu? Pojistku podceňuje čím dál víc Čechů

Sedm z deseti rodinných domů v Česku je podpojištěných, výše pojistné částky dosahuje jen 60 procent skutečné hodnoty nemovitosti. Česká asociace pojišťoven proto spouští kampaň, ve... celý článek

Daň z nemovitosti se blíží. Její výši zjistíte už teď a možná vás překvapí

10. 4. 2025 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Daň z nemovitosti se blíží. Její výši zjistíte už teď a možná vás překvapí

Finanční správa začne v dubnu rozesílat informace o dani z nemovitých věcí. Lhůta pro zaplacení nebo první splátku pak končí 2. června. Zjistit, kolik letos na dani přibližně zaplatíte,... celý článek

Kolik dáte za hypotéku? Nůžky mezi fixacemi i bankami se rozevírají

9. 4. 2025 | Petr Kučera

Kolik dáte za hypotéku? Nůžky mezi fixacemi i bankami se rozevírají

Průměrná nabídková sazba nových hypoték klesla na 5,01 % p. a., zatímco před měsícem byla 5,05 % a před rokem 5,57 %. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex k 7. dubnu.

Devět z deseti Čechů chce bydlet ve vlastním, ukázal průzkum

26. 3. 2025 | Petr Kučera

Devět z deseti Čechů chce bydlet ve vlastním, ukázal průzkum

Téměř devět z deseti (86 %) obyvatel Česka preferuje bydlení ve vlastním před nájmem. A to přesto, že osm z deseti lidí, kteří nebydlí ve vlastním, považuje vlastní bydlení za cenově... celý článek

Partners Financial Services