Česká spořitelna nabízí výhodnější podmínky všem, kdo žádají o hypotéku na své první bydlení. Zatímco standardně ji teď může poskytnout jen do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV), u produktu nazvaného Prvobydlení posune hranici až na 90 procent.
Znamená to, že zájemcům stačí obstarat si z jiných zdrojů – vlastních úspor nebo jiných půjček – „jenom“ desetinu ceny bytu.
Spořitelna slibuje, že u zvýhodněného Prvobydlení nebude zvyšovat úrokovou sazbu ani omezovat možnosti fixace v porovnání se standardní nabídkou. Výše úvěru ale nesmí přesáhnout pět milionů korun.
Novinka sice míří hlavně na mladé zájemce, banka ale v tomto případě nemůže omezovat klienty podle věku. Místo něj bude rozhodující jiná podmínka: žadatel dosud nevlastní žádnou nemovitost určenou k bydlení, chce si tedy půjčit na svůj první byt. Klíčový má být výpis z katastru nemovitostí.
Česká národní banka v předchozích letech výrazně zpřísnila podmínky pro hypotéky. Podle jejího „doporučení“ mají banky mají v zásadě poskytovat hlavně úvěry do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV). Zájemci si tedy musí opatřit alespoň pětinu ceny nemovitosti jinak než hypotékou.
ČNB ale připouští výjimku: Hypotéky s LTV ve výši 81 až 90 smějí banky poskytnout jen v 15 procentech případů z objemu nových smluv. Hypotéky nad 91 procent LTV už nemají poskytovat vůbec.
A právě tuto výjimku, kterou může využívat i jakákoliv z konkurenčních bank, teď Česká spořitelna šikovně marketingově zabalila a prodává jako svou výhodu. Nejde přitom o nic jiného než přesměrování oněch 15 procent z objemu nových smluv právě pro zájemce o první bydlení.
Spořitelna předpokládá, že pod hlavičkou Prvobydlení půjčí každý rok okolo šesti miliard korun. „Průměrná výše hypotéky se u našich klientů pohybuje okolo dvou milionů korun. Většina klientů, kteří budou žádat o úvěr v rámci Prvobydlení, tak nejspíš nevyužije maximální výši úvěru pět milionů korun. Předpokládáme, že budeme schopni uspokojit poptávku pro tisíce klientů ročně,“ říká Radek Vachulka, manažer bydlení České spořitelny.
Na druhém z důležitých omezení, které loni zavedla Česká národní banka, se ani u Prvobydlení nic nemění. Zájemci o zvýhodněnou hypotéku tedy nesmí mít (po jejím započtení) celkové dluhy vyšší jak devítinásobek ročních čistých příjmů a současně na jejich měsíční splátku nemají dávat víc jak 45 procent měsíčních čistých příjmů.
Výhodnější pravidla by mohli lidé do 36 let získat přímo ze zákona – pokud ovšem poslanci schválí návrh, na kterém se dohodlo ministerstvo financí s Českou národní bankou.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem