Hypotéky jen do 40 % hodnoty nemovitostí! Pozvolná EUtanazie realitního trhu?

Hypotéky jen do 40 % hodnoty nemovitostí! Pozvolná EUtanazie realitního trhu?
Evropská unie chystá zájemcům o koupi nemovitostí nemilé překvapení. Zvažuje totiž, že by měly banky poskytovat hypotéky na pouhých 40 % hodnoty nemovitosti. Pokud by si někdo chtěl půjčit na koupi domu či bytu víc, hypotéka by se mu pěkně prodražila.

Chcete si koupit nemovitost? Nejprve si spořte a až pak žádejte o hypotéku. Takový vzkaz posílá Evropská komise těm, kdo hodlají v budoucnu bydlet ve svém. Podle nové směrnice o kapitálové přiměřenosti bank, připravované prý Evropskou komisí, by totiž měly bankovní domy poskytovat klientům hypotéky jen do 40 % hodnoty nemovitosti. Zbytek by si měli lidé zaplatit sami. Uvedl to pro server iHned finanční arbitr František Klufa, podle něhož by sice bylo dál možné získat hypoteční úvěr na vyšší hodnotu zastavené nemovitosti, taková hypotéka by ale daleko dražší.

Nová pravidla musí schválit Evropská rada a Evropský parlament a měla by začít platit od roku 2013. Už teď ale vyvolává podobná myšlenka obavy.

Minulý čtvrtek jsme se ptali, jaký plat by měli mít ústavní činitelé. Někdo přál potentátům víc, někdo míň, redakce si však mezi rozličnými názory vybrala ten, který publikoval 27. května za pět tři pan František Kysela. Gratulujeme a posíláme knížku.

Prevence krizí?

Průměrná výše hypotéky se v Česku pohybuje mezi 1,6 a 1,7 milionu korun. Zpravidla nekryje celou hodnotu, ale „jen“ 70–80 % zastavené nemovitosti.

Po finanční krizi se snaží Evropská komise předejít dalším problémům důslednější regulací. Ta by se tedy měla týkat i hypoték. Zmíněná krize ostatně začala na trhu realit...

Je navržená změna skutečně cestou, jak eliminovat možné problémy s hypotékami?

Napište nám, co si o tom myslíte, a přečtěte si názory ostatních. Autor nejzajímavějšího diskusního příspěvku zveřejněného do 15 hodin ve pondělí 6. června získá knihu Krotitelé dluhů, kterou připravil kolektiv autorů pod vedením Lenky Králové. Pokud chcete o svazek s podtitulem Průvodce vaším rodinným rozpočtem soutěžit, zanechte u příspěvku i kontakt, abychom měli šanci dozvědět se, kam výhru poslat.

Výsledky soutěže vyhlásíme za týden u dalšího článku z rubriky Co si o tom myslíte?

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 25 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

18. 8. 2011 8:11 | NABÍDKA ÚVĚRŮ Požádat nyní

Dobrý den,
Jsem Mr.JOHN známý, legitimní a akreditované peníze věřitele.
I půjčovat peníze lidem a společnosti, které potřebují finanční pomoc.
Máte špatné informace, že jsem se pomáhat příjemcem spolehlivé
Budu rád, nabízet úvěr ve výši 3% úrokovou sazbou.
Poskytované služby patří:
* Refinance
* Home Improvement
* Inventor Úvěry
* Auto úvěry
* Konsolidaci dluhu
* Jízda na půjčky
* Úvěrovou linku
* Druhou hypotéku
* Půjčky firmám
* Osobní půjčky
* Mezinárodní úvěry
Prosím, napište zpět, pokud osoba, přesně vyplnit níže uvedený formulář.
Na odpověď, bude Vám zaslána co nejdříve.
Jména a příjmení :......
Adresa :.........
Město :.........
Státu :.........
Poštovní směrovací číslo :.........
Země :.........
Tel :.........
Fax :.........
Částka potřebná: .. ..........
Doba trvání úvěru :....
Účelu úvěru:.
Povolání :.......
(Žádné sociální zabezpečení nebo kontrola kreditu, 100% zaručena!)
Těším se mi umožňuje být služby pro vás. Můžete mě kontaktovat
e-mail: ujloancompany@gmail.com
S pozdravem,
Odpověď co nejdříve.
JOHN
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 6. 2011 22:26 | valesek

Dle mne není toto téma médii správně podáno. Myslím si, že se Evropská Rada snaží buď změnit pravidla u HZL (hypoteční zástavní listy) nebo vytvořit jejich bezpečnější verzi, dejme tomu HZLv2. Vysvětlení nastíním zde : HZL může být jištěno jen hypotékami do 70% LTV a dle mne HZLv2 by mohlo být jištěno pouze hypotékami do 40% LTV samozřejmě by tyto HZLv2 měly nižší výnos, ale také by hypotéky financované těmito HZLv2 mohly mít nižší úrok.

Pro vysvětlení tématu HZL je dobré použít google a v něm napsat HZL a hned první odkaz jej docela dobře popisuje.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 6. 2011 20:38 | eďa

Ano, nebezpečí spočívá v tom, že v případě narušení likvidity, můžou klienti banky hromadně požadovat vyplacení svých peněz, totální ztráta důvěry vkladatele nebo investora s pohledávkou k bance, což může banku dovést až k bankrotu.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 6. 2011 20:34 | Michal Kára

A co Fio Banka nebo (zatím připravovaná) Air Bank? :-)
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 6. 2011 20:04 | expet na krize

Vy jste to vystihl přesně. Realitní trh bouchne a odstartuje ho stejně jako v USA - absolitní nedostatek likvidity - zaseklé rotačky ECB.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 6. 2011 19:08 | Slávka

Jen dodatek.Obrana je jediná.Hypotéky ignorovat.Nějaký čas se to dá vydržet a bude všechno jinak.Vklady banky neuživí.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 6. 2011 19:04 | Slávka

Protože na našem území vlastně fungují pouze banky se zahraničními vlastníky,je možné všechno.A jinak EUtanázie se týká naprosto všeho.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 6. 2011 18:26

Neplašme, ať si Evropská komise bude vydávat co chce, jediné čeho se banky budou řídit bude směrnice Basel III a tu vydává Basilejská banka (někdy Basilejský Výbor), což není žádný orgán EU, ale mezinárodní instituce. V této směrnici se nově stanoví jak velký vlastní kapitál musí banky držet v závislosti na typu aktiv, čili úvěru, který banka poskytla.
V závislosti na LTV budou stanoveny i nové požadavky na kapitálovou přiměřenost hypotéčních úvěrů. Ale i nadále budou poskytovány hypotéční úvěry s LTV nad 40%, a odhadem mohou být tak o půl až jedno procento dražší než dnes.
Ovšem ani Basel III vše neřeší - raději bych půjčil polovině českých domácností než řecké vládě :-)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 6. 2011 17:08 | franta

Někde jsem četl, že marže developerů byly před krizí 30%. Nechci polemizovat, ale když člověk vidí ten rozmach developerských projektů ... Z lásky k lidem to asi nedělají a banky (půjčují developerům i občanům)zrovna tak. Držím lidem pěsti a pokud budou ceny nemovitostí už jen růst, tak radím podívat se na burze na developerské firmy. V tom případě jsou výhodnou investicí a můžete si ji pořídit i bez půjčky.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 6. 2011 17:06 | jirka

Další z výplodů chorých bruselských mozků. V praxi by to znamenalo, že na hypotéku by dosáhla rodina, kde oba minimálně 20 let pracují a spoří. Poté, co nám naše roztomilá vláda zvedne díky DPH ceny novostaveb v příštím roce o 4% a od r. 2013 o 7.5% je tento nápad jen další krok ke kolapsu stavebnictví - poněkud nepříjemné je to, že se nejedná jen o výrobce cihel a zedníky - ale též dodavatle kabelů, dřeva, železa, nábytku, dlažeb, koberců....prostě všeho!. Asi chytráci vycházejí z toho, že je u nás nulová nezaměstnanost a tak nemůže její nárůst o nějakých 10 % nikomu nemůže vadit, že?!

Ale asi je to správné - všichni do 50 let věku budou bydlet v nájmu (dřív na hypotéku nedosáhnou) - a potom taky (na poskytnutí hypotéky budou moc staří. To je bruselská logika. Asi by neškodilo tu slavnou unii zrušit a poslat všechny bruselské darmožrouty pracovat - třeba na stavbu!
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 6. 2011 16:43 | ivostanislav

Ceny nemovitostí půjdou vždy jen vzhůru a to nejen u nás, ale i v zemích EU, protože všechny státní pokladny přímo milují příjmy s trhu s nemovitostmi a tak jako u nás, k novému roku vyjde nový - vyšší sazebník na odhadní ceny nemovitosti tak i v jiných zemích. Bankám je to celkem jedno, oni si půjčí od národní banky za velmi nízký úrok,
tak že se dá jako příklad říci, že po 6 splátkách s deseti je banka na svém včetně úroku pro národní banku, zbytek už je hrubý zisk. Co se nemovitého i movitého majetku týče, banka si 100% reálné hodnoty v penězích značně navýší, tak že ta nemá s financováním nemovitosti problém. Problém jí ale nastane, když se jí začnou hromadit nesplacené nemovitosti nevalné obchodovatelné kvality. A to je myslím oč tu běží. Banka půjčí do 40% reálné ceny nemovitosti, fakticky klient zaplatí mnohem více, s čímž počítá, ale pokud nebude schopen splácet, pak banka má mnohem větší naději zastavenou nemovitost reálně jen na 40 % prodat třeba za 80% tržní hodnoty. A hypotéku s prodeje nemovitosti za klienta banka určitě nedoplatí. No není to krásné ?
Nepůjčovat si, nepůjčovat si a ještě jednou, nepůjčovat si. Jen tak lze dosáhnout opravdových tržních cen v jakémkoliv směru. Ale to už je, házet hrách na zeď . . .
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 6. 2011 16:09 | PAVEL Z BRNA

Hypotéka do 40% zástavní hodnoty mi přijde naprosto zcestná a velice rád bych aby dotyčná hlava do detailu rozvedla co od toho očekává. Já si představuji následující: Klienti kteří jsou solventní a v současné době by bez problémů hypotéku dostali a bez problémů spláceli, najednou nebudou mít možnost koupit si vlastní byt/dům. Budou dále muset platit nájemné, které se díky snížení dostupnosti hypoték samozřejmě zvýší. Čím bude vyšší nájemné, tím déle bude trvat rodinám našetřit potřebnou částku k dosažení rozumné hypotéky. Až tuto částku našetří velice se zamyslí nad tím zda má smysl v 45ti letech si brát hypotéku. Zda si nenechat našetřené peníze na důchod.

Výsledek v kostce: Majetní získají větší příjmy, střední vrstva se přetransformuje na spodní a spodní to je vesměs jedno, ta nikdy nic neměla a mít nebude, protože nemá základy od kterých by se odrazila.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 6. 2011 15:22 | josef

jenze pokud dnes nekdo koupi, za par let jeho hypoteka nebude splnovat pravidla, bude mit vazny problem s refinancovanim a jeho stavajici banka mu nasadi slusne vysoke uroky.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 6. 2011 14:43 | M.

Kdo ví, odkud fouká vítr? Řekl bych, že se jedná jen o plané výhrůžky, jejichž cílem je rozhýbat zamrzlý realitní trh. Lidé, kteří dnes mají naspořeno 15-20% ceny nemovitosti tak už nebudou čekat na další pokles cen nemovitostí, a raději sáhnou po hypotéce dnes, a nebudou čekat na rok 2013. Pak se tato směrnice v klidu odvolá (nebo ani nevstoupí v platnost..). Jaký bude výsledkný efekt, je diskutabilní. Pokud by toto bylo myšleno vážně, uvažovala by EK o mezní hodnotě LTV třeba 70..ale 40? To je nesmysl...
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 6. 2011 14:12 | franta

Banky by nejraději půjčili všem. Už dnes je u nás problém se zplácením. Sice jen malý k celkovému objemu, ale to u nás žádná krize nebyla. Jen krátká recese. Pokud by přišla opravdová krize, většina lidí by byla bez možnosti splácet a začalo by zabavování. Pokud by nebylo dostatek zájemců... ceny by padly a banky začaly krachovat. Kdo myslíte, že by je zachraňoval. Proto si myslím, že regulace je dobrá. Možnost koupit bydelní jen díky půjčce na 30 let a v některých případech padnutí více jak 40% příjmu je šílenost.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Zobrazit všech 25 komentářů

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Kolik peněz mají brát poslanci?

26. 5. 2011 | redakce Peníze.CZ | 37 komentářů

Kolik peněz mají brát poslanci?

Když loni parlament schválil zákon o snížení platů ústavních činitelů a soudců o 5 %, měli asi poslanci a senátoři pocit, že jdou při šetření příkladem. Někteří ale netušili, že hlasovali... celý článek

Hypoteční úvěry: lepší už to nebude?

11. 5. 2011 | František Mašek

Hypoteční úvěry: lepší už to nebude?

Ceny nemovitostí mohou jít ještě dolů, zájem o hypotéky však roste už teď. Obavy ze zvýšení daně z přidané hodnoty a nejistota ohledně daňových odpočtů u úvěrů na bydlení dělají své.... celý článek

Jak na hypotéku? Bude vás to bolet!

10. 5. 2011 | Aleš Müller | 20 komentářů

Jak na hypotéku? Bude vás to bolet!

Všechno máte ještě před sebou? Vězte, že oproti sázení stromu a plození syna je zajištění vlastní střechy nad hlavou docela fuška, možná vrcholný výkon vašeho života. Můžete se na něj... celý článek

Floatingové hypotéky pod lupou: pozor na reklamní lákadla!

3. 5. 2011 | Martin Vlnas | 22 komentářů

Floatingové hypotéky pod lupou: pozor na reklamní lákadla!

Hned několik bank spustilo masivní kampaně na hypotéky s úrokovými sazbami, které vypadají až podezřele dobře! Jak je to doopravdy? Jako vždy je tu háček. Někdy spíš pořádný hák! Dnes... celý článek

Růst DPH, konec podpory hypoték, deregulace: je čas koupit vlastní bydlení?

25. 3. 2011 | Daniel Kotula | 14 komentářů

Růst DPH, konec podpory hypoték, deregulace: je čas koupit vlastní bydlení?

Co udělá s nemovitostním trhem synergický efekt současných změn? Výstavba nových bytů (do 120 m²) a domů (do 350 m²): DPH vzroste o 7,5 %. Odpočty úroků z hypoték a úvěrů ze stavebního... celý článek

Partners Financial Services