eTrader €uroBarometr: Proč ČNB indikuje napřesrok ještě silnější kurz koruny

| rubrika: FINEXPO | 19. 2. 2018 | 4 komentáře
Nová prognóza vývoje měnového kurzu od ČNB se pro rok 2019 liší od předchozího odhadu. Ačkoli na letošek stále platí predikce průměrného kurzu 24,9 korun za euro, napřesrok by už euro mohlo být za 24,5 korun, namísto původního odhadu 24,8. Co je za touto změnou?

Placená prezentace

Posilování koruny by podle guvernéra Jiřího Rusnoka mělo být způsobeno jak posilováním tuzemské ekonomiky, tak uvolněnou měnovou politikou Evropské centrální banky, a tím i zvyšujícími se rozdíly mezi úrokovými sazbami v Česku a eurozóně. S kurzem měny ovšem mohou hýbat vnitřní i vnější ekonomicko-politické tlaky. Tato rizika jsou v prognóze vnímána jako vzájemně vyrovnaná.

Fixovat kurz pro přijetí eura?

Z ankety, zveřejněné v článku eTrader €uroBarometr: Česká koruna může být zajímavá investice i v roce 2018, vyplývá, že by Česká republika euro vůbec přijímat neměla. Pro tuto možnost hlasovalo ze 61 hlasujících přes 36 % čtenářů. 30 % hlasujících si myslí, že v případě přijetí eura, by měl být kurz pro přijetí fixovaný na 20 korunách za euro. Fixní kurz 26 korun za euro nedostal v anketě žádný hlas. K pondělí 12. 2. byl kurz vyhlašovaný Českou národní bankou 25,355 korun za euro.

Nakolik sama tato indikace kurzu může jeho výši ovlivnit? Podle mínění společnosti eTrader poměrně zásadně. Skutečný kurz se tedy může, nenastanou-li mezitím zásadní nepředvídatelné okolnosti, velmi blížit úrovni, kterou ČNB předjímá. Důvodem je především fakt, že ČNB od roku 2013, kdy zahájila intervence proti silné koruně, dokázala, že tímto nástrojem může poměrně přesně držet kurz ve stanovené výši. Jaké jsou náklady takové politiky, už nemusí investory do koruny příliš trápit, alespoň ne krátkodobě.

Anketa

ČNB predikuje v roce 2019 24,50 koruny za euro. Jak to vidíte vy?

Guvernér ČNB se k otázce, zda predikce může ovlivnit vývoj kurzu koruny vyjádřil následovně: „Trh to samozřejmě ovlivnit může. My se snažíme být transparentní, jsou to ale vždy jenom modely. Není to žádný závazek, podle kterého se budeme řídit.“ Zdůrazněním, že predikce kurzu není kurzový závazek, ani cílová hodnota v očích bankovní rady, sice na nějaký čas uklidnil spekulace ohledně dalších kurzových intervencí ČNB, na stranu druhou forexoví investoři bedlivě sledují situaci.

Predikce kurzu ČNB, ač není závazkem, může poskytnout jistý vhled do karet bankovní rady. Rychlejší posilování kurzu koruny by oddalovalo další zpřísnění monetární politiky a naopak. Náročnost odhadnutí správné chvíle pro další zpřísnění měnové politiky brání Rusnokovi takto předem určit počet zásahů ČNB i jejich přesné datum. Nicméně pořád platí, že pokud dojde k naplnění stávající prognózy, tak můžeme počítat pouze s jedním dalším navýšením úrokových sazeb. Nic však není vytesáno do kamene. Guvernér připustil i možnost druhého zvyšování úrokových sazeb v rámci roku 2018, což by znamenalo tři zvýšení v jednom roce.

Tomáš Krejčí, hlavní analytik eTrader

eTrader

eTrader je společnost umožňující obchodování měnových párů a instrumentů CFD pro globální klientelu. 

eTrader je registrovaná obchodní značka Goldenburg Group Limited, která je dohlížena a regulována Kyperskou komisí pro burzy a cenné papíry (CySEC) s CIF Licencí číslo 242/14.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

etrader eurobarometr

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.