eTrader €uroBarometr: Česká koruna může být zajímavá investice i v roce 2018

| rubrika: FINEXPO | 22. 1. 2018 | 1 komentář
Banky po celé Evropě předpovídají české koruně v roce 2018 výrazné posílení. Budou mít pravdu?

Placená prezentace

Prognózy pokračujícího zhodnocování české koruny vycházejí z očekávání dalšího zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou a předpokládané expanze tuzemské ekonomiky. Koruna by i navzdory zlepšování situace v eurozóně měla proti euru posilovat. Podle konzervativního odhadu společnosti eTrader se kurz dostane ke konci roku 2018 dostane na 25 korun za euro, může ale nastoupit i smělou cestu až ke 23 korunám za euro a konkurovat tak rekordu z léta roku 2008. Stejně jako loni by se pak koruna mohla stát jednou z nejúspěšnějších měn, co se týče zhodnocení vůči ostatním měnám, a aktivem zajímavým pro zahraniční investory.

Největší posílení koruny můžeme očekávat hned v prvním čtvrtletí roku 2018. Tedy než Evropská centrální banka začne s plánovaným zmírňováním své expanzivní měnové politiky. Ještě silněji bude zřejmě koruna posilovat vůči dolaru, u kterého se předpokládá, že neudrží tempo ani s eurem.

Anketa

Anketa

Jaký kurz by měl být fixovaný pro přijetí eura?

Předpovědi pro světové měny

Rok 2017 byl na měnovém trhu rokem turbulentním. Česká národní banka zastavila intervence proti koruně a přistoupila ke zvýšování úroků. Bank of England zvyšovala úrokové sazby poprvé za deset let, americký dolarový index ke konci roku meziročně propadal o víc než deset procent a Evropská centrální banka potvrdila plánované snižování objemu skupovaných aktiv v roce 2018.

A jak se mají hlavní světové měny vyvíjet letos? Stratégové z Barclays tvrdí, že dolar je stále nadhodnocený a měl by v průběhu roku 2018 oslabovat. Protichůdný efekt bude mít Trumpova daňová reforma a pravděpodobný vyšší výnos z investic. Pro vývoj kurzu dolaru je mnoho předpovědí, ale obchodníci se spíše přiklánějí k medvědímu trendu. Největší hrozbou pro kurz dolaru je vyšší ekonomický růst mimo USA. Na následujícím grafu lze vidět předpovědi světových bank a jejich průměr (tmavě modrá).

Zdroj: poundsterlinglive.com

Pro britskou libru byl rok 2017 rokem volatility, byla „stabilní“ jako některé měny rozvojových zemí. Celkově výrazně oslabení kvůli obavám z výsledku vyjednávání o brexitu. Lze tedy očekávat, že pokud budou jednání o výstupu Velké Británie z Evropské unie úspěšná, dojde k prudkému posilování libry. Výsledek jednání je ale nejistý a otazník stále visí i nad dlouhodobou kondicí britské ekonomiky. Tu může výstup z Unie poškodit. Stratégové v Citibank vidí měnový pár EUR/GBP na konci roku 2018 okolo 0,95. Barclays vidí hodnotu výrazně níž na – 0,85. Pár EUR/USD  bude mít podle Barclays ke konci roku úroveň 1,24 a EUR/GBP vidí na 0,85. A vůči japonskému jenu by mělo euro velmi mírně oslabovat, proti švýcarskému franku naopak posílit.

eTrader

eTrader je společnost umožňující obchodování měnových párů a instrumentů CFD pro globální klientelu. eTrader je registrovaná obchodní značka Goldenburg Group Limited, která je dohlížena a regulována Kyperskou komisí pro burzy a cenné papíry (CySEC) s CIF Licencí číslo 242/14.

Na posilovaní eura bude mít výrazný vliv, pokud se naplní prognóza ekonomického růstu v eurozóně. Pokud Evropa naplní růstová očekávání, tak můžeme očekávat posilování eura jak vůči dolaru, tak vůči libře. Vůči koruně bude však stále oslabovat. Oslaboání eura proti koruně se podle názoru eTrader může ještě prohloubit v důsledku květnových voleb v Itálii, které jsou letos klíčovým rizikovým faktorem pro euro.  

Tomáš Krejčí, hlavní analytik eTrader

www.etrader.eu

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

etrader eurobarometr

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.