Další plány Partners Banky? Balíček pro cestovatele, multiměnový účet nebo investice
21. 3. 2025 | Petr Kučera | 1 komentář

Partners Banka má za sebou první rok ostrého provozu. Jak ho hodnotí a co chystá dál? Rozhovor s jejím šéfem Markem Ditzem.
Zdroj: Shutterstock
Máte děti? Chtějí po vás peníze? Zbytečná otázka. Podívejme se na to vědecky.
Využijeme přitom dlouhodobou a velmi obsáhlou studii, kterou provedla ING Bank na dvanácti tisících spotřebitelů ve třinácti evropských zemích včetně Česka, a jejíž výsledky jsou podle mého názoru dosti praktické.
Studie se obecně zabývala tím, jestli existuje nějaká souvislost mezi zkušeností v dětském věku a chováním v dospělosti. Konkrétně: jak se projevilo to, jestli dítě dostávalo kapesné, na tom, jak s nimi v dospělosti dovede hospodařit.
Kapesné dává v Evropě dětem kolem 80 procent rodičů, narazit na dítě bez kapesného je tedy rarita. Nejštědřejší ze dvanácti národů, kterým se výzkum věnoval, jsou Turci. Kapesné svým dětem dává v Turecku skoro každý rodič (95 procent).
Když dáváme dítěti kapesné, tak to má různé důvody. Některé děti si z kapesného musejí hradit různé věci jako například svačinu, autobus a podobně. Jiné nemusí naopak hradit nic a celé kapesné jim je k dispozici. Proto je i výše kapesného různá a často je právě přizpůsobená tomu, co si z něj děti musí zaplatit. A samozřejmě – různé rodiny mají různé možnosti.
Mírná většina rodičů, kteří dětem kapesné dávají, něco málo přes 50 procent, ale jako převažující důvod uvádí potřebu učit děti hospodařit. Tato čísla se pravděpodobně zásadně od roku 2014 nepohnula. Jinak to ale může být s jiným údajem: podle studie pro ING zhruba osm procent rodičů nedává dětem peníze do ruky, ale posílají jim je na účet.
Seriál vzniká ve spolupráci webu Peníze.cz a služby Palm App, která umožňuje zaměstnancům firem, aby si sami vyplatili zálohu na mzdu, kdy ji oni sami potřebují.
Na čerstvější data, ovšem nyní jen pro Česko, jsme se podívali do studie, kterou v roce 2021 vyhotovila pro Českou bankovní asociaci agentura Ipsos. Z nich vyplývá, že v Česku přímo na účet posílalo celé kapesné 13 procent všech rodičů, dalších 11 procent nějakou část kapesného. Pětačtyřicet procent rodičů zůstávalo u hotovosti a v 27 procentech českých rodin děti kapesné nedostávají (v mezinárodní studii to vycházelo maličko nepříznivěji, podle ní kapesné nedostávalo 32 procent českých dětí).
„Oba způsoby vyplácení, tedy jak hotovost, tak bankovní účet, mají své výhody, a především každý z nich je vhodný pro jinak staré děti. S hotovostí bychom měli začít u menších dětí, aby si na peníze mohly sáhnout, věděly, jak vypadají a lépe jsme jim mohli vysvětlit, jak fungují a jaká je jejich hodnota. Na druhou stranu kapesné zasílané na účet je vhodnější pro starší děti, které jsou digitálně zdatné, už o penězích něco vědí a umí s nimi alespoň trochu hospodařit,“ komentovala český průzkum Lucie Nápravová z České bankovní asociace. Elektronické kapesné podle ní má jednu jasnou výhodu, totiž pravidelnost.
Pojďme zpátky k mezinárodnímu průzkumu. Ten se totiž neptal jen na to, jestli a jaké kapesné dostávají dnešní děti, ale zjišťoval i od jejich rodičů, jestli kapesné dostávali. A hledal odpověď na otázku, co je kapesné naučilo.
Má kapesné pozitivní vliv na moje hospodaření, když jsem dospělý? Podle studie dnešní rodiče – tedy ti, kteří dětem kapesné vyplácejí – ve své většině (70 procent) důvěřují finanční budoucnosti svých dětí a 83 procent z nich je přesvědčeno, že kapesné dokáže dětem pomoct určit a poznat hodnotu peněz.
A je to opravdu tak. Při porovnání chování dospělých lidí, kteří jako děti dostávali kapesné, s těmi, kteří ho nedostávali, je znatelný. Navyšovat své úspory dokáže 45 procent lidí, kteří jako děti kapesné nedostávali. Mezi těmi, kteří ho dostávali, je to ale 55 procent. Podobný rozdíl je i v tom, jestli si střádají peníze na stáří: dělá to 31 procent těch, kteří vyrůstali bez kapesného, a 40 procent těch, kteří ho měli.
Jsou ovšem i skeptici, kteří studii zpochybňují. Jejich argumentem je, že na děti působí celá řada vlivů, nejen kapesné. Mezi kapesným v dětství a lepším hospodařením v dospělosti podle nich sice nějaký pozitivní vztah je, ale nedá se přesně říct, jak silný. Tak tedy kapesné ano, nebo ne? Můžete se zeptat svých dětí.
Ve skutečnosti je to asi tak, že kapesné samo nestačí. K tomu je ještě potřeba pozitivní vliv a příklad rodičů. Kapesné může být skvělý nástroj něčeho, čemu můžeme říkat třeba finanční výchova, ale musí se s ním taky pracovat. Máme pro vás několik tipů, jak na to:
Jakou cenu má vaše nemovitost?
Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.
Sdílejte článek, než ho smažem