Většina lidí nechce, aby se jejich hovory s poradci nahrávaly

jih | rubrika: Aktuality | 22. 1. 2020 16:17 | 1 komentář

Většina lidí nesouhlasí s možným nahráváním telefonních hovorů s finančními poradci. Ukázal to průzkum, který mezi 1100 spotřebiteli provedla pro Českou asociaci společností finančního poradenství a zprostředkování agentura IPSOS.

Asociace je proti povinnosti nahrávat telefonické hovory mezi finančními poradci a jejich klienty. Tu má zavést novela zákona o kapitálovém trhu, která byla v listopadu schválena těsnou většinou v poslanecké sněmovně a nyní ji bude řešit senát. Podle poradenských firem jde o zásah do soukromí, který navíc bude velmi nákladný.

Nahrávání hovorů s finančním poradcem podle zmíněného průzkumu nevadí 21 procentům dotázaných, 57 procent s nahráváním nesouhlasí, zbylým spotřebitelům je to buď jedno, nebo nemají dostatek informací.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Obavu o bezpečnost uložených hovorů má pak 84 procent dotázaných spotřebitelů. Lidem se podle průzkumu nelíbí ani novelou navržená desetiletá doba uchování nahrávek, kterou by uvítalo pouze necelých pět procent dotázaných. I poloviční pětiletou lhůtu by za akceptovatelnou považovalo jen 10 procent dotázaných. Skoro pětina dotázaných by požadovala uchování po dobu tří let, zbylých 66 procent pak pouze jeden rok.

Nahrávání hovorů se má týkat obchodníků s cennými papíry, bank, investičních zprostředkovatelů i jejich vázaných zástupců.

Zatímco evropské právo počítá pouze s povinností nahrávat předávání pokynů a uzavírání obchodů, ministerstvo financí na podnět České národní banky rozšířilo povinnost na nahrávání i těch hovorů, u kterých nedochází k předávání pokynů či uzavírání obchodů.

Podle ministerstva financí se návrh vztahuje pouze na hovory, které přímo souvisí s poskytováním investičních služeb.


Čtěte více:

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Proti proudu. Jaká má být nová Partners Banka

22. 6. 2021 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Proti proudu. Jaká má být nová Partners Banka

Banky v Česku se v poslední době slučují, jsou požírány. Finanční skupina Partners jde opačným směrem: příští léto otevře novou banku. „Kdybychom neviděli velký byznysový potenciál,... celý článek

Partners startují penzijní společnost. Chystají banku a míří za hranice

16. 6. 2021 | Petr Kučera | 16 komentářů

Partners startují penzijní společnost. Chystají banku a míří za hranice

Většina Čechů zůstává ve starých fondech penzijního připojištění, kde jim inflace požírá jejich úspory. Nová penzijní společnost to chce změnit a motivovat lidi k přechodu do fondů... celý článek

ČS Plus končí, poradci jdou do Kapitolu

18. 5. 2021 | Petr Kučera

ČS Plus končí, poradci jdou do Kapitolu

Více než 120 poradců a úvěrových specialistů Stavební spořitelny České spořitelny, kteří na trhu pracovali pod obchodní značkou ČS Plus, přechází do společnosti Kapitol ze skupiny Vienna... celý článek

Veteráni, bitcoin, rum. Za covidu se Češi nakazili alternativním investováním

18. 5. 2021 | Renata Lichtenegerová | 3 komentáře

Veteráni, bitcoin, rum. Za covidu se Češi nakazili alternativním investováním

Práce finančního poradce vždycky znamenala kontakt s lidmi. Loni za nimi Tomáš Lerch najezdil jenom šest místo třiceti tisíc kilometrů. Přesto zákazníci přibývali i za covidu. Jednak... celý článek

Realitní makléři dostanou víc času na splnění nové podmínky

23. 4. 2021 | Jiří Hovorka

Realitní makléři dostanou víc času na splnění nové podmínky

Termín pro prokázání odbornosti realitních makléřů, který jim umožní dál podnikat podle nového zákona, se znovu prodlouží. Návrh skupiny poslanců po poslancích schválili i senátoři. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.