Většina lidí nechce, aby se jejich hovory s poradci nahrávaly

jih | rubrika: Aktuality | 22. 1. 2020 | 1 komentář

Většina lidí nesouhlasí s možným nahráváním telefonních hovorů s finančními poradci. Ukázal to průzkum, který mezi 1100 spotřebiteli provedla pro Českou asociaci společností finančního poradenství a zprostředkování agentura IPSOS.

Asociace je proti povinnosti nahrávat telefonické hovory mezi finančními poradci a jejich klienty. Tu má zavést novela zákona o kapitálovém trhu, která byla v listopadu schválena těsnou většinou v poslanecké sněmovně a nyní ji bude řešit senát. Podle poradenských firem jde o zásah do soukromí, který navíc bude velmi nákladný.

Nahrávání hovorů s finančním poradcem podle zmíněného průzkumu nevadí 21 procentům dotázaných, 57 procent s nahráváním nesouhlasí, zbylým spotřebitelům je to buď jedno, nebo nemají dostatek informací.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Obavu o bezpečnost uložených hovorů má pak 84 procent dotázaných spotřebitelů. Lidem se podle průzkumu nelíbí ani novelou navržená desetiletá doba uchování nahrávek, kterou by uvítalo pouze necelých pět procent dotázaných. I poloviční pětiletou lhůtu by za akceptovatelnou považovalo jen 10 procent dotázaných. Skoro pětina dotázaných by požadovala uchování po dobu tří let, zbylých 66 procent pak pouze jeden rok.

Nahrávání hovorů se má týkat obchodníků s cennými papíry, bank, investičních zprostředkovatelů i jejich vázaných zástupců.

Zatímco evropské právo počítá pouze s povinností nahrávat předávání pokynů a uzavírání obchodů, ministerstvo financí na podnět České národní banky rozšířilo povinnost na nahrávání i těch hovorů, u kterých nedochází k předávání pokynů či uzavírání obchodů.

Podle ministerstva financí se návrh vztahuje pouze na hovory, které přímo souvisí s poskytováním investičních služeb.


Čtěte více:

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 4 komentáře

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Nahrávat se musí všechno. ČNB řekla, jak na „investiční“ hovory

19. 12. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 1 komentář

Nahrávat se musí všechno. ČNB řekla, jak na „investiční“ hovory

Obchodníci s cennými papíry včetně bank, investičních společností a zprostředkovatelů musí nahrávat všechny hovory, které s klienty vedou ohledně investičních služeb a které by nakonec... celý článek

Kvíz o ceny. Ukažte, jak jste finančně gramotní!

16. 12. 2022 | redakce Peníze.CZ | 9 komentářů

Kvíz o ceny. Ukažte, jak jste finančně gramotní!

Deset otázek, které prověří vaše znalosti bankovnictví, spoření, půjček. Každý, kdo dobře odpoví, vyhrává. Protože se v životě neztratí. A pro tři z těch, co budou dobře odpovídat,... celý článek

Kdo se vyzná v pojištění, může vyhrát. Nebojte se a vyzkoušejte

30. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

Kdo se vyzná v pojištění, může vyhrát. Nebojte se a vyzkoušejte

Rozumíte pojištění? Tak schválně, otestujte se. Když se vám v našem kvízu bude dařit, můžete si i zasoutěžit o pěkné ceny.

Finanční poradce: Zmizeli „hobíci“ i „bouchači“, trh se pročistil

22. 9. 2022 | Radim Zelený

Finanční poradce: Zmizeli „hobíci“ i „bouchači“, trh se pročistil

Jak se proměnil trh finančního poradenství a jaké výhody má franšíza? Rozhovor se Štěpánem Kuchařem, jedním z prvních majitelů poboček Partners Market.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.