Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Peníze. Veřejný nepřítel číslo jedna?

Soudy loni vyhlásily 820 420 exekucí. Do osobního bankrotu zamířilo téměř sedmnáct tisíc dlužníků. Rezervy pro případ ztráty příjmu si přitom tvoří jen třetina lidí, a z nich většina nechává tyto prostředky na běžném účtu. Tato čísla rozhodně nenechávají ekonomy a sociální pracovníky v klidu. Shodují se na jednom: příčina neveselých statistik je chabá finanční gramotnost!

Česká národní banka v roce 2010 uspořádala rozsáhlý průzkum právě na téma finanční gramotnosti dospělých. Jeho výsledky jsou dostatečně známé a poměrně alarmující (jen necelá třetina lidí ví, co znamená zkratka RPSN, například).

Co s tím?

Napřed se zamysleme nad tím, proč jsou na tom dospělí Češi se znalostmi tak bledě. „Dospělí žijí více v přítomnosti a nedovedou se připravovat na to, co bude za 30 let. V důsledku toho se jim špatně rozhoduje v přítomnosti, případně nejsou motivováni věnovat energii do svého zabezpečení a jistot ve stáří. Lidi stále nevěří tomu, že se o ně stát ve stáří nepostará,“ uvádí Nikola Křístek za web Gramotnost.cz.

STÁT SE O VÁS NEPOSTARÁ. MY ANO…

Čím dříve začnete spořit na stáří, tím lépe se budete mít.

V Ušetři.peníze.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

Zuzana Kortusová, manažerka projektu Abeceda rodinných financí dodává: „Lidé mají největší problém s přijetím zodpovědnosti za svoje peníze. Často mají pocit, že by se měl stát postarat o všechny možné ‚podvodníky‘a ochránit je před chybnými investicemi.“ Navíc si prý jen málo domácností vede skutečně detailní rozpočet a často ani přesně neví, kam jejich peníze vlastně odtékají. Podle výzkumu, který si letos na podzim nechali zpracovat Partners, si své příjmy a výdaje zaznamenává jen o dvě procenta víc než polovina domácností.

Lidé také neradi přiznávají, že se v něčem nevyznají nebo že něčemu nerozumí. „Z našich informací vyplývá, že lidé při rozhodování o financích nejvíc důvěřují úředníkům na přepážkách v bance. Už jen málokdo si ale dá do souvislostí, že právě tito lidé jsou svými nadřízenými tlačeni k prodeji finančních produktů za každou cenu, a že jim tudíž o blaho klientů zas až tak úplně nejde,“ říká Zuzana Kortusová.

Hlídejte si peníze!

Jak na rodinný rozpočet

Kdo chce vědět, jak a kde má šetřit, musí napřed vědět, kolik a kde utrácí. Ideální je vést si seznamy výdajů a příjmů, plánovat dlouhodobě a s rozmyslem, zkrátka mít propracovaný domácí rozpočet.

Nemáte? Ale to byste měli...

Projděte si starší (ale nestárnoucí) seriál o rodinném rozpočtu, který pro vás připravily Peníze.cz:

Jak domácí finance hlídají „profesionálové od peněz“, ekonomové či bankéři? Ptali jsme se v naší pravidelné anketě Očima expertů.

Vše, co jste chtěli vědět o penězích, ale nebylo koho se zeptat

Zatímco děti a dospívající se od letošního roku věnují tématům z oblasti finanční gramotnosti povinně ve škole, pro dospělou populaci zatím mnoho možností není. Ministerstvo financí v roce 2010 formulovalo Národní strategii a na jeho stránkách je také možné nalézt aktuální seznam projektů finančního vzdělávání pro letošní rok. Bohužel však pro dospělé chybí stabilní síť vzdělávacích center.  

Semináře s tématy jako je například sestavování rodinného rozpočtu, zodpovědné zadlužování nebo finanční produkty v Česku pořádají zejména mateřská centra, občanská sdružení, domy na půli cesty, centra pro seniory nebo různé občanské poradny. Bohužel, často na ně přicházejí lidé až ve chvíli, kdy už reálně nějaký problém mají – jsou v prodlení se splátkami, hrozí jim exekuce nebo se jenom nevyznají ve spleti svých úvěrů, kreditních karet a pojistek. 

„Dospělá populace je celkem špatně uchopitelná. Ti lidé chodí do práce a pak mají na starosti domácnost, děti, mají svoje zájmy. A navíc mnozí nevidí finanční vzdělávání jako svoji prioritu. Raději si zaplatí seminář na téma Bude konec světa? než aby se šli vzdělávat v oblasti osobních financí,“ říká Zuzana Kortusová.

Projekt Abeceda rodinných financí probíhá už od roku 2010 a spočívá v tom, že nejrůznější občanská sdružení vybírají ze svého středu člověka, který projde důkladným školením v několika oblastech, například v tématech tvorby rodinného rozpočtu, pracovně právních vztahů, finančních produktů atd. Účastník kurzu se pak stává lektorem a získané informace a dovednosti předává dál ve své komunitě.

Velmi podobná témata probírají i účastníci programu Gramotnost.cz, a to na seminářích v Centrech učení – mateřských centrech a základních školách po celém Česku s výjimkou Prahy. Zároveň projekt zahrnuje takzvané webináře – videopřenosy školení s lektorem, kdy účastníci mohou on-line pokládat dotazy. 

V současné době se rozbíhá také projekt hrazený Ministerstvem práce a sociálních věcí, který by měl zvýšit úroveň socioekonomických kompetencí uchazečů o zaměstnání, registrovaných na Úřadech práce.

Světlo na konci tunelu

Kudy z této situace ven? Jak zasáhnout co největší část populace a předat jí alespoň ty nejnutnější základy „pro přežití“?

Podle Zuzany Kortusové by velmi zajímavou možností byla spolupráce se zaměstnavateli. Ti by mohli svým zaměstnancům poskytnout seminář na téma osobních financí například jako bonus, stejně jako poskytují jazykové kurzy nebo permanentky na plavání. Pro většinu podniků a firem malé a střední velikosti by stačilo vyškolit mzdovou účetní, která by mohla poradit všem těm, na které se začínají valit problémy. I když jsou ale školení zdarma, pro zaměstnavatele představuje uvolňování klíčových pracovníků zatím problém.

Do doby, než zaměstnavatelé prozřou a dopřejí svým zaměstnancům základy finanční gramotnosti, můžete se vzdělávat s námi – ve Škole finanční gramotnosti na Peníze.cz

Učit se, učit se, učit se

Finančnímu vzdělávání dospělých se věnuje i projekt Den finanční gramotnosti a lekce Školy finanční gramotnosti, které má ve spolupráci s partnery pod záštitou společnost Partners. Lekce jsou zaměřeny na tři skupiny – žáky, středoškoláky a dospělé. Školí se po celé republice a od září 2012 do současnosti bylo odškoleno celkem 860 lekcí. Jednotlivé lekce jsou upraveny na míru cílovým skupinám a věnují se tématům jako rodinné finance, „špatné a dobré úvěry“, finanční trh a produkty, zajištění na stáří a investice. 

Lekce lze objednat na www.denfinancnigramotnosti.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-5
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 11. 2013 9:07, Aleš B

Označit lidi s podprůměrným příjmem za finančně negramotné může jenom sociopat. Člověk s příjmem nadprůměrným žijící podle přísloví sytý hladovému nevěří. Platy většiny českých obyvatel jsou drženy velmi nízko, neboť jen tak mohou vznikat ekonomické rezervy, z nichž sanujeme gangstery vykrádající státní pokladnu tu ve prospěch chamtivých církví, tu ve prospěch energetických lobby, či stavitelů všemožných tunelů. Zaměstnavatelé se dnes nestydí nabízet platy v hanebné výši lehce nad deset tisíc korun a chtít za to po zaměstnanci minimálně maturitu a cizí jazyk slovem i písmem. Nikoho nezajímá, že po zaplacení nájemného takovému zaměstnanci zbudou slovy asi tak čtyři tisíce na čtyři týdny. Takže víte co? Zeptám se vás slovy Bohumila Stejskala: Kdo je u vás hňup?!

Reagovat

 

+12
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

20. 11. 2013 | 0:17 | mamcaRBK

Jistě, máte pravdu. Ale to patříte mezi šťastlivce, kterých se článek netýká. Jste "za vodou". Aneb - peníze dělají peníze. více

19. 11. 2013 | 16:28 | Nico

S poslední větou nesouhlasím. Pokud investuji půjčené peníze do něčeho s větším výnosem než je úrok, tak na svém dluhu vydělávám. Takto mám hypotékou krytý byt který pronajímám a nájem s přehledem pokryje měsíční splátku....více

18. 11. 2013 | 21:33

Semináře s tématy jako je například sestavování rodinného rozpočtu, zodpovědné zadlužování nebo finanční produkty v Česku pořádají zejména mateřská centra, občanská sdružení, domy na půli cesty, centra pro seniory nebo různé...více

18. 11. 2013 | 19:57 | macek

Jak můžou lidi šetřit , když nemají z čeho . 3/4 obyvatelstva na průměrný plat vůbec nedosáhne . více

18. 11. 2013 | 19:43 | miroslav končel

Nepovažuji se za finačně negramotného,ale pokud bych neměl peníze na běžném účtu,tak dnes nemám za co jít nakoupit potraviny.Protože s penězi uloženými na účtě ve státem kontrolované kanpeličce s pojištěním vkladů/čili tzv.statní...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK