Počet lidí s exekucí klesl, v průměru jich mají skoro šest

jih | rubrika: Aktuality | 6. 3. 2020 08:56

Za poslední rok klesl počet fyzických osob evidovaných v Centrální evidenci exekucí z více jak 821 tisíc na 783 tisíc. Proti nim je vedeno celkem 4 476 069 exekucí. V průměru je tedy na jednu fyzickou osobu vedeno 5,72 exekucí. Čerstvá čísla zveřejnila Exekutorská komora ČR.

Meziročně se mírně zvýšil počet skončených exekucí. Zatímco v roce 2018 jich bylo ukončeno 540 tisíc, v roce 2019 to bylo o 5000 skončených exekucí více.

Také počet nově zahájených exekučních řízení se lehce zvýšil. V roce 2018 přišlo na soudy celkem 505 120 žádostí exekutorů o pověření k vedení exekuce, loni to bylo 506 995.

Vývoj počtu exekucí

Vývoj počtu exekucí. Zdroj: Exekutorská komora ČR

Jen jednu exekuci má 223 tisíc z celkového počtu 783 tisíc lidí v exekuci. Počet těchto dlužníků meziročně klesl o osm procent. Naopak počet lidí s mnoha exekucemi zůstává víceméně konstantní. Deset a více exekucí má 131 tisíc lidí.

Počet lidí podle počtu exekucí

Počet lidí podle počtu exekucí. Zdroj: Exekutorská komora

Z celkového počtu exekucí je více jak desetina, konkrétně zhruba 580 tisíc, podle exekutorské komory v takzvaném latentním stavu z důvodu paralelně vedeného insolvenčního řízení. Když probíhá oddlužení, nemůže zároveň probíhat i exekuce.

Podle dat exekutorské komory je mezi dlužníky s exekucí i zhruba 2862 dětí a mládeže do 18 let věku. Exekuci má také téměř 39 tisíc mladých lidí mezi 18. a 26. rokem života. A 66 tisíc dlužníků s exekucí má 65 let a více.

Počet exekucí u vybraných věkových skupin

Počet exekucí u vybraných věkových skupin. Zdroj: Exekutorská komora ČR

K největšímu poklesu počtu nových exekucí došlo ve srovnání s rokem 2018 v obvodu Krajského soudu Ústí nad Labem (-10,6 %) a v obvodu Krajského soudu v Českých Budějovicích (-8,6 %). K nárůstu počtu exekucí na úrovni krajských soudů pak došlo v obvodu Městského soudu v Praze (+23,7 %) a v obvodu Krajského soudu v Praze (+6,4 %).

Počty exekucí podle obvodů krajských soudů

Počty exekucí podle obvodů krajských soudů. Zdroj: Exekutorská komora ČR

Exekutorská komora také sledovala počty nově vedených exekucí v jednotlivých obvodech okresních soudů v přepočtu na 1000 obyvatel. V roce 2019 bylo nejvíce exekucí na 1000 obyvatel zahájeno v Ústí nad Labem (126 exekucí), v Mostě (87) a Sokolově (87). Nejméně vedených exekucí v přepočtu na počet obyvatel bylo zahájeno v obvodech okresních soudů Brno-venkov, Žďár nad Sázavou a Blansko.

„I přes pokles celkového počtu exekucí stále zůstává množství a zejména struktura exekvovaných obyvatel ČR problémem. Bez modernizace exekučního prostředí ale nelze očekávat rychlé změny. Exekutorská komora ČR i proto dlouhodobě prosazuje místní příslušnost exekutorů, úpravu rostoucích příslušenství dluhu, racionalizaci doručování, jednodušší zastavování exekuce při bezvýslednosti, zjednodušení srážek ze mzdy a další,“ říká prezident komory Vladimír Plášil.


Čtěte více:

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

dluhy, exekuce, exekutorská komora

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak dosáhnout na oddlužení. Podmínky pro osobní bankrot

27. 9. 2021 | Veronika Hejná | 5 komentářů

Jak dosáhnout na oddlužení. Podmínky pro osobní bankrot

Kdo a kdy může žádat o oddlužení? Na co si dát pozor při sepsání návrhu? Jak probíhá osobní bankrot? Tady je aktuální průvodce.

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

24. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

Stovky tisíc lidí dostanou tři měsíce na to, aby se za zvýhodněných podmínek vykoupili z některých dluhů. Jaké jsou podmínky a co je potřeba udělat? Připravili jsme průvodce.

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

21. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

Na konci října startuje takzvané milostivé léto. Stovkám tisíc lidí nabízí možnost, jak se zbavit statisícových dluhů z minulosti. Jak to vidí Daniel Hůle, dluhový expert neziskové... celý článek

Výhrůžky a pandemie strachu. Práce poslance v mimořádné době

9. 8. 2021 | Jakub Jetmar | 5 komentářů

Výhrůžky a pandemie strachu. Práce poslance v mimořádné době

Větší nebezpečí než pandemie covidu představuje pandemie strachu, kdy podlehneme dojmu, že se blíží konec světa. „Pod tlakem společenské atmosféry se proměňovala i komunikace veřejnosti,“... celý článek

Exekuce čeká milostivé léto, marné vymáhání skončí dříve. Přehled změn

7. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Exekuce čeká milostivé léto, marné vymáhání skončí dříve. Přehled změn

Velký balík změn v exekucích definitivně schválili poslanci. Skončí stovky tisíc marných exekucí a dlužníci dostanou šanci zbavit se levněji „veřejnoprávních“ dluhů. Exekuce v terénu... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.