Počet lidí s exekucí klesl, v průměru jich mají skoro šest

jih | rubrika: Aktuality | 6. 3. 2020

Za poslední rok klesl počet fyzických osob evidovaných v Centrální evidenci exekucí z více jak 821 tisíc na 783 tisíc. Proti nim je vedeno celkem 4 476 069 exekucí. V průměru je tedy na jednu fyzickou osobu vedeno 5,72 exekucí. Čerstvá čísla zveřejnila Exekutorská komora ČR.

Meziročně se mírně zvýšil počet skončených exekucí. Zatímco v roce 2018 jich bylo ukončeno 540 tisíc, v roce 2019 to bylo o 5000 skončených exekucí více.

Také počet nově zahájených exekučních řízení se lehce zvýšil. V roce 2018 přišlo na soudy celkem 505 120 žádostí exekutorů o pověření k vedení exekuce, loni to bylo 506 995.

Vývoj počtu exekucí

Vývoj počtu exekucí. Zdroj: Exekutorská komora ČR

Jen jednu exekuci má 223 tisíc z celkového počtu 783 tisíc lidí v exekuci. Počet těchto dlužníků meziročně klesl o osm procent. Naopak počet lidí s mnoha exekucemi zůstává víceméně konstantní. Deset a více exekucí má 131 tisíc lidí.

Počet lidí podle počtu exekucí

Počet lidí podle počtu exekucí. Zdroj: Exekutorská komora

Z celkového počtu exekucí je více jak desetina, konkrétně zhruba 580 tisíc, podle exekutorské komory v takzvaném latentním stavu z důvodu paralelně vedeného insolvenčního řízení. Když probíhá oddlužení, nemůže zároveň probíhat i exekuce.

Podle dat exekutorské komory je mezi dlužníky s exekucí i zhruba 2862 dětí a mládeže do 18 let věku. Exekuci má také téměř 39 tisíc mladých lidí mezi 18. a 26. rokem života. A 66 tisíc dlužníků s exekucí má 65 let a více.

Počet exekucí u vybraných věkových skupin

Počet exekucí u vybraných věkových skupin. Zdroj: Exekutorská komora ČR

K největšímu poklesu počtu nových exekucí došlo ve srovnání s rokem 2018 v obvodu Krajského soudu Ústí nad Labem (-10,6 %) a v obvodu Krajského soudu v Českých Budějovicích (-8,6 %). K nárůstu počtu exekucí na úrovni krajských soudů pak došlo v obvodu Městského soudu v Praze (+23,7 %) a v obvodu Krajského soudu v Praze (+6,4 %).

Počty exekucí podle obvodů krajských soudů

Počty exekucí podle obvodů krajských soudů. Zdroj: Exekutorská komora ČR

Exekutorská komora také sledovala počty nově vedených exekucí v jednotlivých obvodech okresních soudů v přepočtu na 1000 obyvatel. V roce 2019 bylo nejvíce exekucí na 1000 obyvatel zahájeno v Ústí nad Labem (126 exekucí), v Mostě (87) a Sokolově (87). Nejméně vedených exekucí v přepočtu na počet obyvatel bylo zahájeno v obvodech okresních soudů Brno-venkov, Žďár nad Sázavou a Blansko.

„I přes pokles celkového počtu exekucí stále zůstává množství a zejména struktura exekvovaných obyvatel ČR problémem. Bez modernizace exekučního prostředí ale nelze očekávat rychlé změny. Exekutorská komora ČR i proto dlouhodobě prosazuje místní příslušnost exekutorů, úpravu rostoucích příslušenství dluhu, racionalizaci doručování, jednodušší zastavování exekuce při bezvýslednosti, zjednodušení srážek ze mzdy a další,“ říká prezident komory Vladimír Plášil.


Čtěte více:

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

dluhy, exekuce, exekutorská komora

A tohle už jste četli?

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

3. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

Lidé i firmy dostanou mimořádnou šanci, jak se snadněji zbavit sankcí za dluhy na daních nebo sociálním pojištění. Nová oddlužovací akce se týká takzvaných správních exekucí.

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

21. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane z výplaty či důchodu víc peněz. Kvůli změně výpočtu však zvýšení nebude tak výrazné, jako by bylo podle dosavadních pravidel.

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

Zbavit se dluhů bude možné už během tří let místo dosavadních pěti. Na zkrácení podle evropských pravidel je v zásadě shoda, ale řeší se ještě konkrétní podmínky a „detaily“: hlavně... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

23. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od října z výplaty či důchodu víc peněz. Růst, který souvisí se zvýšením normativů na bydlení, ale vláda tentokrát omezila.

Poslední šance pro dlužníky. Vrací se Milostivé léto

1. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Poslední šance pro dlužníky. Vrací se Milostivé léto

Akce, díky které se lidé mohou snáze zbavit některých exekucí, od 1. září pokračuje. Původní pravidla této „amnestie sankcí“ se mírně změnila. Na dlouhou dobu má jít o poslední podobnou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.