Dlužníci našli další zastání u Ústavního soudu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 11. 6. 2019 11:00

Našli jste původní verzi rychlé aktuality. Nechcete si radši přečíst její rozšířenou verzi?

Ústavní soud znovu posílil pozici dlužníků vůči poskytovatelům spotřebitelských úvěrů. V dnešním rozhodnutí mimo jiné konstatoval, že nesplácení kvůli předluženosti není automaticky v rozporu s dobrými mravy. Zopakoval také, že poskytovatelé úvěrů si musí prověřit, jestli zájemce o úvěr je schopen ho splácet.

Konkrétní spor se týkal společnosti Essox a manželů, kteří si u ní vzali spotřebitelský úvěr. Když ho nedokázali splácet, poslala na ně firma exekutora. Bylo to ale rok potom, co Nejvyšší soud prohlásil za neplatný právě takový typ rozhodčí doložky, kterou uplatňovala i společnost Essox – šlo o doložky bez určení konkrétního rozhodce.

Firma tvrdila, že o rozhodnutí Nejvyššího soudu nevěděla. To ale ústavní soudci označili za nemožné. Essox, patřící stejně jako Komerční banka do skupiny Société Générale, patří k největším poskytovatelům úvěrů v Česku. Není tedy reálné, že by zrovna taková firma neznala rok starý přelomový verdikt, který se přímo týkal jejího podnikání. Ústavní soud navíc odkázal i na jiný spor, z něhož je patrné, že společnost Essox v té době o neplatnosti rozhodčích doložek už věděla.

Poradna při finanční tísni

Nemůžete utáhnout dluhy? Nedělejte unáhlená rozhodnutí, raději se obraťte na odborníky z poradny při finanční tísni.

Bezplatná poradna při finanční tísni

Ústavní soudci také odmítli tvrzení firmy, která označila postup dlužníků za úmyslně pasivní. Podle soudců ale nelze situaci, kdy člověk kvůli předlužení nezvládá platit závazky, automaticky označit za rozpor s dobrými mravy. Připomněli také, že je hlavně na poskytovateli úvěru, aby si řádně ověřil schopnost splácet.

Ústavní soud zdůraznil, že dluhy se mají platit. Souhlasí také s tím, že kdyby dlužníci svůj závazek včas zaplatili, k jeho vymáhání by vůbec nedošlo. „Zároveň ale nelze popírat realitu běžného života a předstírat, že každý dluh je vždy bezproblémově uhrazen. Peníze si logicky půjčují (zejména) subjekty, které jich mají v daný moment nedostatek a součástí každého dluhu je tak z podstaty riziko jeho nesplacení,“ uvedl senát vedený Vojtěchem Šimíčkem.

„Dlužník je jistě schopen úmyslně mařit uspokojení pohledávky věřitele; o podobný případ se ale automaticky nejedná, pokud jednoduše nemá z čeho platit – ať již proto, že nemá dostatečné příjmy, nebo protože je jeho dluh příliš vysoký (předluženost). Vždy bude záležet na konkrétních okolnostech a důvody pro nesplácení půjčky mohou být mnohdy morálně „nezávadné“ (nemoc, nezaviněná ztráta zaměstnání, narození dítěte atd.),“ napsali ústavní soudci.

„Poskytnutí úvěru je dvoustranný úkon a záleží jen na svobodné vůli věřitelů, komu peníze půjčí. Poskytovatelé spotřebitelských úvěrů disponují množstvím nástrojů k ověření rizikovosti klienta a mají dokonce jednoznačnou povinnost prověřovat schopnost úvěr splatit,“ zdůraznil Ústavní soud.

Nové oddlužení

Od června začínají platit největší změny v osobním bankrotu od jeho zavedení v roce 2008. Šance na oddlužení se oproti dřívějšku otevře více lidem, přesto je to podle zástupců neziskových organizací málo.

Změny v oddlužení jsou tu. Nová pravidla osobního bankrotu

Soudci připomínají, že firmy to často nedělaly a systém fungoval tak trochu v duchu pořekadla „hloupý, kdo dává, hloupější kdo nebere“ (v řadě případů dokonce bylo přímo počítáno s tím, že dlužník úvěr nesplatí – věřitel se „hojil“ na následných sankcích a úrocích). „Z předlužení způsobeného existencí množství nezvladatelných úvěrů za takového stavu nelze bez dalšího vinit jen dlužníky, tím méně bez dokazování konkrétních okolností příčin nesplácení dluhů jejich jednání označit za nemravné,“ dodal senát vedený Vojtěchem Šimíčkem.

Společnost Essox v reakci na dnešní verdikt uvedla, že smlouva byla uzavřena před jedenácti lety. „Ačkoli v té době neexistovala právní úprava, která by vyžadovala jakékoli prověření schopnosti klienta splácet spotřebitelský úvěr, byli již tehdy zájemci řádně posouzeni podle tehdejší nejlepší praxe. I proto byl Essox již v roce 1999 zakládajícím členem sdružení Solus, naše společnost měla vždy zájem poskytovat úvěry odpovědně a prověřovat platební historii klienta i bez zákonné povinnosti,“ říká její mediální zástupce Miroslav Beneš.

„Essox jako jedna z mála společností prověřuje platební historii klientů hned ve dvou zavedených registrech: v registru Solus i v Nebankovním registru klientských informací. A činí tak u každého nového klienta bez výjimky, což je možná na českém trhu unikát,“ zdůrazňuje Beneš.

Už jste to četli?

Přichází nová naděje pro desetitisíce lidí v exekuci. Soudy nemají hodnotit jenom formality, ale také celkovou spravedlnost podmínek.

Zastavte exekuce kvůli lichvářským půjčkám. Ústavní soud pomůže lidem z dluhové pasti


Nová pravidla osobního bankrotu nepřinášejí dlužníkům od června jenom dobré zprávy. Můžou mít i jeden nepříjemný dopad. Nebude to ale takové drama, uklidňují odborníci.

Hrozba v novém oddlužení: Majetek se vždycky prodá

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

24. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

Stovky tisíc lidí dostanou tři měsíce na to, aby se za zvýhodněných podmínek vykoupili z některých dluhů. Jaké jsou podmínky a co je potřeba udělat? Připravili jsme průvodce.

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

21. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

Na konci října startuje takzvané milostivé léto. Stovkám tisíc lidí nabízí možnost, jak se zbavit statisícových dluhů z minulosti. Jak to vidí Daniel Hůle, dluhový expert neziskové... celý článek

Výhrůžky a pandemie strachu. Práce poslance v mimořádné době

9. 8. 2021 | Jakub Jetmar | 5 komentářů

Výhrůžky a pandemie strachu. Práce poslance v mimořádné době

Větší nebezpečí než pandemie covidu představuje pandemie strachu, kdy podlehneme dojmu, že se blíží konec světa. „Pod tlakem společenské atmosféry se proměňovala i komunikace veřejnosti,“... celý článek

Exekuce čeká milostivé léto, marné vymáhání skončí dříve. Přehled změn

7. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Exekuce čeká milostivé léto, marné vymáhání skončí dříve. Přehled změn

Velký balík změn v exekucích definitivně schválili poslanci. Skončí stovky tisíc marných exekucí a dlužníci dostanou šanci zbavit se levněji „veřejnoprávních“ dluhů. Exekuce v terénu... celý článek

Chráněný účet přichází. Exekutor na něj nedosáhne

1. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Chráněný účet přichází. Exekutor na něj nedosáhne

Od začátku července mohou lidé v exekuci žádat svou banku o vznik takzvaného chráněného účtu. Ten má skoncovat s dosavadní praxí, kdy nezabavitelné minimum ve skutečnosti není nezabavitelné. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.