Změny pro majitele aut. Méně byrokracie, skončí i velký techničák

redakce Peníze.CZ | rubrika: Co se děje | 28. 2. 2023
Prodloužení platnosti evidenčních kontrol, jednodušší přepis vozidel nebo zrušení velkého technického průkazu. První změny, které přináší schválená novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, začínají platit od března. Další přijdou v září, zbytek pak od ledna 2024. Tady je přehled podle ministerstva dopravy.
Změny pro majitele aut. Méně byrokracie, skončí i velký techničák

Zdroj: Shutterstock

Evidenční kontrola – delší platnost a méně povinností

Platnost evidenčních kontrol se od začátku letošního března prodlužuje z dosavadních 30 dnů na jeden rok, a to bez omezení počtu úkonů. Toto prodloužení platí zpětně i pro už proběhlé evidenční kontroly. Pokud ji tedy někdo úspěšně absolvoval například v lednu roku 2023, platí mu nově do ledna 2024.

Zároveň nebude nutné předkládat protokol o provedení evidenční kontroly při zápisu vozidla ani při změně vlastníka či provozovatele. Tyto informace si digitální systémy státu předají mezi sebou automaticky.

Od března už nebude nutné provádět evidenční kontrolu při změně, kdy se provozovatel vozidla stává vlastníkem, typicky po ukončení leasingu vozidla – tedy v případě, kdy má být jako nový vlastník zapsán jeho dosavadní provozovatel.

Jednodušší rezervace registračních značek

Od 1. března si zájemci budou moci zarezervovat registrační značku už jeden měsíc před registrací vozidla. „Usnadníme práci a ušetříme čas například autodopravcům, kteří si zařizují všechny formality spojené se zařazením nového auta do svých flotil,“ přibližuje význam této novinky ministr dopravy Martin Kupka.

Zároveň se prodlužuje rezervace registrační značky na přání při jejím uložení na úřadu obce s rozšířenou působností, a to z tří měsíců na šest.

Další změny od března

K novým vozidlům se už nebude vystavovat čistopis technického průkazu, který by byl v rámci prodeje předáván společně s vozidlem. Jediným dokumentem k vozidlu sloužící jako doklad k registraci vozidla je nově Prohlášení o shodě – takzvaný COC list. Teprve v rámci registrace vozidla bude na úřadě vytištěn a předán technický průkaz.

Může se stát, že k vozidlu byl technický průkaz vystaven před 1. březnem, zatímco vozidlo bylo fyzicky předáno až poté. V takovém případě technický průkaz s vozidlem předán bude.

Výhodné havarijní pojištění? Najdeme!

Najdeme vám nejvýhodnější havarijní pojištění, které vyřeší každou škodu na voze. Za cenu, která nezatíží vaši peněženku.

Od začátku března už nebude nutné dokládat absolvování STK v případě ukončení vyřazení vozidla. Nově postačí pouze zelená karta.

Jednodušší registrace historických vozidel

Změny, které začnou platit od 1. září, se dotknou především provozovatelů historických vozidel. Veterány bude možné nově registrovat nejen v místě bydliště, ale i na 14 úřadech obcí s rozšířenou působností v sídlech jednotlivých krajů a v Kolíně.

Ze dvou na pět let se prodlouží lhůty u testování historického původu vozidel a jejich technického stavu. Technická prohlídka na stanicích technické kontroly bude probíhat s přihlédnutím k různému stupni technického pokroku vzhledem k času uvedení do provozu.

Za tímto účelem byly vytvořeny tři základní kategorie: novodobá historická vozidla (od 1. 7. 1972), poválečná vozidla (od 1. 7. 1953 – 30. 6. 1972) a předválečná a válečná vozidla (do 30. 6. 1953).

Jeden doklad namísto dvou

Od ledna 2024 se ruší velké technické průkazy. Místo dvou průkazů bude řidičům stačit pouze jeden: dosavadní malý technický průkaz, který se rozšíří o některé údaje. „Ostatní technické informace budou dostupné elektronicky a řidič je bude mít vždycky po ruce, třeba ve svém mobilu,“ říká ministr Martin Kupka.

K načtení dat z registru silničních vozidel bude stačit zadat číslo registračního dokladu nebo VIN kódu vozidla. Informace budou k dispozici i na Portálu dopravy.

Změna dvou průkazů za jeden nový bude postupná, řidiči se tedy podle ministerstva nemusí bát žádných povinných návštěv úřadu. U starších vozidel se počítá s tím, že při nejbližším úkonu provedeném na registračním místě se mu oba technické průkazy odeberou a vydá se jeden nový.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Řekněte si o příspěvek na dojíždění. Novou práci může podpořit stát

20. 3. 2023 | Gabriel Pleska

Řekněte si o příspěvek na dojíždění. Novou práci může podpořit stát

Jste delší dobu na pracovním úřadě, nikde v okolí pro vás práce není, ale za humny by byla? Pak je právě pro vás určený příspěvek na podporu regionální mobility, zvaný také příspěvek... celý článek

Služební Porsche si kupují i firmy ve ztrátě, ukázala analýza

14. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Služební Porsche si kupují i firmy ve ztrátě, ukázala analýza

Kolik automobilů značek obecně uznávaných za luxusní, je v Česku registrováno na firmy? Ve vozovém parku českých firem nejsou takové službáky nijak výjimečné. Zjistila to ve své analýze... celý článek

Továrna na baterie v Česku nevznikne. VW bude vyrábět v USA

8. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Továrna na baterie v Česku nevznikne. VW bude vyrábět v USA

Německý automobilový koncern Volkswagen odkládá podle listu Financial Times (FT) plány vystavět továrnu na výrobu baterií ve východní Evropě. Vybuduje ji v Severní Americe, která poskytla... celý článek

Zkontrolujte si řidičák. Letos jich propadne ještě 760 tisíc

6. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Zkontrolujte si řidičák. Letos jich propadne ještě 760 tisíc

Do konce roku 2023 zbývá vyměnit ještě skoro 760 tisíc řidičských průkazů, kterým letos končí platnost. Nejvíce jich je ve Středočeském a Jihomoravském kraji, informovalo ministerstvo... celý článek

Jezdit jako pán. Kdy se vyplatí koupit starší, ale luxusnější auto

1. 3. 2023 | Vojtěch Dobeš

Jezdit jako pán. Kdy se vyplatí koupit starší, ale luxusnější auto

Proč byste kupovali dvouletou fabii nebo novou dacii, když můžete jezdit jako páni v mercedesu, i když třeba desetiletém? Poradíme, komu se vyplatí koupit staré auto luxusnější značky... celý článek

Partners Financial Services