Změny pro majitele aut. Méně byrokracie, skončí i velký techničák

redakce Peníze.CZ | rubrika: Co se děje | 28. 2. 2023
Prodloužení platnosti evidenčních kontrol, jednodušší přepis vozidel nebo zrušení velkého technického průkazu. První změny, které přináší schválená novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, začínají platit od března. Další přijdou v září, zbytek pak od ledna 2024. Tady je přehled podle ministerstva dopravy.
Změny pro majitele aut. Méně byrokracie, skončí i velký techničák

Zdroj: Shutterstock

Evidenční kontrola – delší platnost a méně povinností

Platnost evidenčních kontrol se od začátku letošního března prodlužuje z dosavadních 30 dnů na jeden rok, a to bez omezení počtu úkonů. Toto prodloužení platí zpětně i pro už proběhlé evidenční kontroly. Pokud ji tedy někdo úspěšně absolvoval například v lednu roku 2023, platí mu nově do ledna 2024.

Zároveň nebude nutné předkládat protokol o provedení evidenční kontroly při zápisu vozidla ani při změně vlastníka či provozovatele. Tyto informace si digitální systémy státu předají mezi sebou automaticky.

Od března už nebude nutné provádět evidenční kontrolu při změně, kdy se provozovatel vozidla stává vlastníkem, typicky po ukončení leasingu vozidla – tedy v případě, kdy má být jako nový vlastník zapsán jeho dosavadní provozovatel.

Jednodušší rezervace registračních značek

Od 1. března si zájemci budou moci zarezervovat registrační značku už jeden měsíc před registrací vozidla. „Usnadníme práci a ušetříme čas například autodopravcům, kteří si zařizují všechny formality spojené se zařazením nového auta do svých flotil,“ přibližuje význam této novinky ministr dopravy Martin Kupka.

Zároveň se prodlužuje rezervace registrační značky na přání při jejím uložení na úřadu obce s rozšířenou působností, a to z tří měsíců na šest.

Další změny od března

K novým vozidlům se už nebude vystavovat čistopis technického průkazu, který by byl v rámci prodeje předáván společně s vozidlem. Jediným dokumentem k vozidlu sloužící jako doklad k registraci vozidla je nově Prohlášení o shodě – takzvaný COC list. Teprve v rámci registrace vozidla bude na úřadě vytištěn a předán technický průkaz.

Může se stát, že k vozidlu byl technický průkaz vystaven před 1. březnem, zatímco vozidlo bylo fyzicky předáno až poté. V takovém případě technický průkaz s vozidlem předán bude.

Hledáte spolehlivé povinné ručení? Poradíme!

Vašemu autu najdeme nejvýhodnější pojištění na míru, co nezatíží rodinný rozpočet.

Od začátku března už nebude nutné dokládat absolvování STK v případě ukončení vyřazení vozidla. Nově postačí pouze zelená karta.

Jednodušší registrace historických vozidel

Změny, které začnou platit od 1. září, se dotknou především provozovatelů historických vozidel. Veterány bude možné nově registrovat nejen v místě bydliště, ale i na 14 úřadech obcí s rozšířenou působností v sídlech jednotlivých krajů a v Kolíně.

Ze dvou na pět let se prodlouží lhůty u testování historického původu vozidel a jejich technického stavu. Technická prohlídka na stanicích technické kontroly bude probíhat s přihlédnutím k různému stupni technického pokroku vzhledem k času uvedení do provozu.

Za tímto účelem byly vytvořeny tři základní kategorie: novodobá historická vozidla (od 1. 7. 1972), poválečná vozidla (od 1. 7. 1953 – 30. 6. 1972) a předválečná a válečná vozidla (do 30. 6. 1953).

Jeden doklad namísto dvou

Od ledna 2024 se ruší velké technické průkazy. Místo dvou průkazů bude řidičům stačit pouze jeden: dosavadní malý technický průkaz, který se rozšíří o některé údaje. „Ostatní technické informace budou dostupné elektronicky a řidič je bude mít vždycky po ruce, třeba ve svém mobilu,“ říká ministr Martin Kupka.

K načtení dat z registru silničních vozidel bude stačit zadat číslo registračního dokladu nebo VIN kódu vozidla. Informace budou k dispozici i na Portálu dopravy.

Změna dvou průkazů za jeden nový bude postupná, řidiči se tedy podle ministerstva nemusí bát žádných povinných návštěv úřadu. U starších vozidel se počítá s tím, že při nejbližším úkonu provedeném na registračním místě se mu oba technické průkazy odeberou a vydá se jeden nový.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+33
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Divoký zevnějšek, duše dobrodruha. Jak jezdí SsangYong Torres

8. 4. 2024 | Eva Srpová

Divoký zevnějšek, duše dobrodruha. Jak jezdí SsangYong Torres

Jméno Torres sice evokuje Španělsko, patří ale novému modelu od jihokorejské automobilky SsangYong. Její jméno v Česku každý nezná, i když je mnohem starší než značky stejné „národnosti“... celý článek

Povinné ručení nově musí mít silné koloběžky a další vozidla

2. 4. 2024 | Petr Kučera

Povinné ručení nově musí mít silné koloběžky a další vozidla

Od začátku dubna se rozšířil okruh vozidel, za které je nutné platit povinné ručení. Nově se může týkat i elektrických koloběžek, segwayů, zahradních traktůrků, motorových golfových... celý článek

S elektrokolem na výlet do ciziny? Pozor na změnu v pojištění

2. 4. 2024 | Pavla Adamcová

S elektrokolem na výlet do ciziny? Pozor na změnu v pojištění

Zatímco silné koloběžky a seqwaye mají mít od dubna povinné ručení, u elektrokol se naopak pravidla v Česku zmírní. Problém s výkonnějšími elektrokoly však může nastat za hranicemi.... celý článek

Letiště Praha přidává nové lety. Co je hit letošních dovolených?

21. 3. 2024 | Pavla Adamcová

Letiště Praha přidává nové lety. Co je hit letošních dovolených?

Z Letiště Praha bude během letošní letní sezóny létat 68 dopravců do 167 destinací. Letos přibude 13 nových přímých cílů – patří mezi ně třeba Verona, Taškent, Tallin, Poznaň, La Palma... celý článek

Kde prodávali špatný benzin a naftu? Nový přehled pokut od ČOI

15. 3. 2024 | Petr Kučera

Kde prodávali špatný benzin a naftu? Nový přehled pokut od ČOI

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci během posledního roku.

Partners Financial Services