Nový test letních pneumatik. Třetina neuspěla na mokru

dTest, redakce Peníze.CZ | rubrika: Recenze | 23. 2. 2023
Dosud největší test letních pneumatik, na němž spotřebitelská organizace dTest spolupracuje s autoklubem ADAC, vyzkoušel 47 modelů.
Nový test letních pneumatik. Třetina neuspěla na mokru

Zdroj: Shutterstock

Test se zaměřil na rozměry 205/55 R16, které jsou na našem trhu nejrozšířenější. U 47 modelů se zkoušely především jízdní vlastnosti na mokru a suchu, životnost, hlučnost nebo vliv na spotřebu, letos premiérově také testy odírání gum a ověření udržitelnosti při výrobě.

„Testy nově zohledňují nejen chování pneumatik na silnici (tyto zkoušky zůstávají stále nejdůležitější), ale i jejich dopad na přírodu, což je něco, co spotřebitele zajímá stále více,“ říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Vzhledem k vysokému počtu otestovaných produktů se ve výsledkové tabulce objevují zástupci velkých značek i menších výrobců. Nejvyšší příčky nicméně obsadila známá jména. Ve zkouškách jízdních vlastností obzvlášť na mokré vozovce – byly rozdíly mezi nejlepšími a nejhoršími dramatické.

Šestice s „příšerným výkonem“

„Doporučit nemůžeme hned 14 modelů, přičemž šestice pneumatik dostala za příšerný výkon nedostatečné hodnocení. Konkrétně jsou to Lassa Driveways, Berlin Tires Summer UHP 1 G2, Evergreen EH226, Premiorri Solazo, Riken Road Performance a Double Coin DC99. Jmenované modely měly mnoho chyb, ale na dno je srazily právě mizerné výkony na mokru. Nešlo přitom výhradně o nejlevnější pneumatiky – gumy Lassa naopak patřily s cenou 2100 korun k nejdražším v testu,“ říká Hoffmannová.

Jízda na suchu by pro pneumatiky neměla teoreticky představovat žádný problém, přesto se i zde vyskytlo několik nepříjemných překvapení: nedostatečné hodnocení získalo 11 modelů. Nejhůř dopadla dvojice Radar RPX800 a Premiorri Solazo.

U nich vzhledem k nevyzpytatelnému chování při rychlých změnách směru nemáte v případě krizové situace zaručeno, že se vůz na vozovce zachová tak, jak potřebujete. Druhý zmíněný model měl dokonce nejdelší brzdnou dráhu: ze 100 na 0 km/h zpomalil až za 42,9 metru. Jiným značkám přitom stačilo méně než 36 metrů.

Shrnutí dTestu

Nejvyšší příčky obsadili zástupci známých značek. Nejlepší byly pneu Continental PremiumContact 6 (dobře, 2150 Kč za kus). Mají dobré jízdní vlastnosti na suchu i mokru a slušnou životnost. Prostor ke zlepšení jsme nalezli v oblasti udržitelnosti a po stránce vlivu na spotřebu. Druhá pozice s minimální ztrátou připadla modelu Goodyear EfficientGrip Performance 2 (dobře, 2100 Kč za kus), třetí gumám Michelin Primacy 4+ (dobře, 2210 Kč za kus).

Naopak doporučit nemůžeme 14 modelů. Šestice pneumatik dostala nelichotivé nedostatečné hodnocení. Modely Lassa Driveways (nedostatečně, 2100 Kč), Berlin Tires Summer UHP 1 G2 (nedostatečně, 1530 Kč), Evergreen EH226 (nedostatečně, 1640 Kč), Premiorri Solazo (nedostatečně, 1520 Kč), Riken Road Performance (nedostatečně, 1480 Kč) a Double Coin DC99 (nedostatečně, 1280 Kč) měly mnoho chyb, na dno je ale srazily především mizerné výkony na mokru.

Informace na štítku nejsou vždy pravdivé

I další části testu odhalily velké rozdíly. „Například rekordmanem v životnosti byly ekologicky zaměřené Michelin e.Primacy s nájezdem 71 500 km, na opačném konci hodnocení skončily Avon ZV7, které je třeba vyměnit už po 24 000 km,“ srovnává Hoffmannová.

Hledáte spolehlivé povinné ručení? Poradíme!

Vašemu autu najdeme nejvýhodnější pojištění na míru, co nezatíží rodinný rozpočet.

„Sledovali jsme také, zda informace uvedené na štítku pneumatiky odpovídají výsledkům testu. Bohužel se i v tomto případě ukázalo, že se na něj nedá vždy spolehnout. V testu jsme narazili na nedostatečně hodnocené výrobky s deklarovaným vysokým indexem přilnavosti B,“ říká Hoffmannová.

Při výběru nových letních gum dbejte na to, aby kupované pneumatiky byly vyrobeny ve stejnou dobu. Předejdete tak riziku koupě stejně pojmenovaných produktů s rozdílnými vlastnosti.

dTest doporučuje nekupovat ani pneumatiky vyrobené před víc než třemi lety – guma časem stárne a ztrácí své vlastnosti. O stáří výrobku vás informuje čtyřčíslí DOT kódu na bočnici gumy. Poslední dvě čísla udávají rok výroby.

Kompletní výsledky jsou k dispozici do 2. března zdarma na webu dTestu.

redakce Peníze.CZ

Autor článku redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Za zapomenutý mobil tučné výkupné. Co dělat, když vás taxikář vydírá

21. 6. 2024 | Pavla Adamcová | 1 komentář

Za zapomenutý mobil tučné výkupné. Co dělat, když vás taxikář vydírá

Cestování alternativní taxislužbou se může nečekaně prodražit, ukázaly dva nedávné incidenty. V obou případech si cestující v autě zapomněli mobilní telefon a řidiči za jeho vrácení... celý článek

Síť OMV v Česku změní tvář, ukázala nové logo

17. 6. 2024 | Petr Kučera

Síť OMV v Česku změní tvář, ukázala nové logo

Síť OMV představila novou „korporátní identitu“. Během následujících tří let ji nasadí zhruba na tisícovce čerpacích stanic v sedmi zemích – vedle Česka jde o Rakousko, Rumunsko, Maďarsko,... celý článek

Dáte si koprovku v rohlíku? Benzinky se přetahují o lepší servis

10. 6. 2024 | Pavla Adamcová | 1 komentář

Dáte si koprovku v rohlíku? Benzinky se přetahují o lepší servis

Řidičům dávno nestačí jen natankovat a koupit si kafe z automatu. Čerpací stanice se snaží zaujmout zákazníky i nabídkou základních léků, čerstvých potravin, výběrových káv nebo teplých... celý článek

Za přestupky si připlatíte. Správní řízení výrazně zdražilo

20. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

Za přestupky si připlatíte. Správní řízení výrazně zdražilo

Za přestupky, které se řeší ve správním řízení, si lidé budou muset připlatit. Ministerstvo vnitra chce od července zvýšit paušální částku nákladů řízení z 1000 na 2500 korun, maximálně... celý článek

Divoký zevnějšek, duše dobrodruha. Jak jezdí SsangYong Torres

8. 4. 2024 | Eva Srpová

Divoký zevnějšek, duše dobrodruha. Jak jezdí SsangYong Torres

Jméno Torres sice evokuje Španělsko, patří ale novému modelu od jihokorejské automobilky SsangYong. Její jméno v Česku každý nezná, i když je mnohem starší než značky stejné „národnosti“... celý článek

Partners Financial Services