Jak rychle vyrostly ceny nejdůležitějšího zboží, vidíme všichni. Jdete na obyčejný nákup – dřív jste za něj v obchodě nechali několik stokorun, ale teď se částka na účtence snadno přehoupne přes tisícovku nebo dvě. Podle analýzy společnosti PAQ Research je dneska 15 procent domácností v situaci, že jim po zaplacení nákladů na bydlení a stravu zbývá na každého člena míň než 3000 korun měsíčně. U dalších víc než 40 procent zbývá na člena domácnosti měsíčně mezi 3 a 10 tisíci korunami.
Když se zamyslíte, co všechno člověk (s)potřebuje kromě jídla a bydlení (v první řadě to bude oblečení, někam se dopravujeme, chceme se bavit a tak dál), uvědomíte si, kolik lidí žije z měsíce na měsíc a má problém vyjít od výplaty k výplatě.
Pro domácnosti je ale z mnoha důvodů žádoucí, aby hospodařily s přebytky, které by si ukládaly na pozdější použití. Proč vlastně mít rezervu? Na neočekávané výdaje. Ať už jde o dlouhodobou nemoc, prasklou vodu a vytopení domácnosti, neočekávanou ztrátu zaměstnání nebo něco jiného, jednou rezerva potřeba bude. Nikdo vám neřekne, kolik má být přesně, ale obecný úzus je, že by měla stačit alespoň na tři až šest měsíců, ideálně pak na rok běžného provozu domácnosti. Ostatně covid nás naučil, že pohromy přicházejí bez ohlášení.
Šetřete tam, kde to nejvíc teče
Knížky a články o domácích financích se většinou zabývají tím, jak naložit s přebytky peněz. Kam je uložit nebo investovat, aby se neztrácela jejich hodnota, nebo ještě líp, aby se zvyšovala. Jenže rodin, kterým zbude tolik peněz, aby vůbec stálo za to o nich tímhle způsobem uvažovat, je jen 30–40 procent. Nejprve se mezi ně tedy musíte dostat. To jde dvěma způsoby a ideální je dokázat je zkombinovat.
Jeden způsob je zvýšit příjmy, zkusit si v práci říct o přidání, najít si jinou práci nebo přivýdělek. My se ale budeme věnovat tomu druhému. Už proto, že bude dobře sloužit i tomu, kdo už vyšší příjmy má – aby mu z nich zůstalo víc. Pojďme se tedy podívat, jak ušetřit na výdajích.
Klíčem k úspěšnému šetření je zaměřit se na ty položky, kde utrácíme nejvíc. Podle Českého statistického úřadu u nás žije téměř milion úplných domácností s dětmi, zaměříme se tedy nyní na jejich největší výdaje: potraviny (19 %), bydlení a energie (18 %), doprava (12 %) a rekreace (10 %).
Tady je několik tipů, jak ušetřit právě na těchhle položkách. O některých jste možná už přemýšleli a na některé se vám možná vůbec ani pomyslet nechce. Jestli to ale s šetřením myslíte vážně, buďte k sobě upřímní. Pomůže vám i obyčejná tužka a papír: jakmile si výdaje sepíšete, už je vidíte, přiznali jste si je – a můžete na nich začít pracovat.
Potraviny
Zdaleka nejvíc se dá ušetřit na tom, co vážně nepotřebujete. Typicky to bývají alkoholické nápoje, ale i balené nápoje nealkoholické, slazené i neslazené. Pokud ale takové zbytné zboží nepořizujete, s šetřením to bude složitější. Pomáhá plánování: sestavte si doma jídelníček na víc dní a podle něj sepište nákupní seznam. Seznamu se držte.
Už v obchodě hlídejte data spotřeby, abyste pak nevyhazovali, co nedokážete spotřebovat. Podle Sociologického ústavu Akademie věd by omezením plýtvání potravinami mohla průměrná česká rodiny ušetřit asi 8000 korun ročně.
Slevy jsou fajn, ale nenechejte se jimi v obchodě zbytečně zlákat. Lepší je pracovat s nimi dopředu, podle letáku nebo aplikace obchodu, pak s nimi můžete výhodně nakoupit do zásoby trvanlivější zboží, o kterém víte, že ho doopravdy spotřebujete. Pokud kupujete něco ve slevě s vidinou, že ušetříte, neporovnávejte sníženou cenu se starou, ale s tím, že si danou věc nekoupíte vůbec.
Bydlení a energie
O přestěhování z vašeho milého domku do nějakého menšího bytu asi slyšet nechcete, že? Přesto to v sobě skrývá příležitost na úspory – úspory za údržbu nemovitosti a hlavně úspory na nákladech na vytápění, protože byty jsou jeden vedle druhého, a tedy využívají teplo efektivněji.
Doprava
Sem statisticky patří taky nákup automobilu, tedy je nasnadě, kde se tady dá ušetřit. Ovšem většina lidí takový „problém“ neřeší, zkrátka na nové auto nemá peníze.
Je-li to možné, přesedlejte na hromadnou dopravu. Je to levnější a odpadne vám hodně starostí s údržbou vozu.
Rekreace
Dovolená se jako tip na úsporu vysloveně nabízí. Během covidu jsme si zvykli jezdit po domovině a mnozí zjistili, jak to je krásné. Výdaj za cestu do zahraničí osekáte snadno, a přesto je možné se rekreovat kvalitně.
Jan Müller
Jan Müller pracuje přes 30 let ve finančních službách. Za tu dobu nasbíral zkušenosti z bank, nebankovních firem i z oblasti dozoru nad finančním trhem a ochrany spotřebitele. Téměř 10 let se podílí na projektech finanční... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem